Není žádným tajemstvím, že popíjení drinků má své následky. Ale většina z vás vlastně neví, proč tomu tak je, a prostě to přijímáte jako nutné zlo. Jak to udělat, abyste se ráno necítila unavená, a přesto si mohla dopřát oblíbené bublinky?
Uspává, ale na chvíli
Možná si je dáváte na dobrou noc, protože pak spíte jako zabitá. Jenže… Dr. Lindsay Browning, psycholožka, neurovědkyně a členka British Sleep Society vysvětluje, že alkohol je sice sedativum, a proto může pomoct s usínáním, ale bohužel pak podporuje bdělost v druhé polovině noci. To znamená, že se budete v brzkých hodinách častěji probouzet. Také dodává: „Alkohol ovlivňuje normální průběh spánkových fází, kterými procházíte každou noc, což znamená, že pak není tak posilující.“
Podpořte spánek i dobrým jídlem. Víte, které potraviny vám s tím ppomohou?
Budí vás během noci
Spánková specialistka doktorka Michelle Ní Raghallaigh s tím souhlasí. „Existuje biologický proces, který nám pomáhá spát. Jedná se o proces, kdy čím déle jste vzhůru, tím větší je tlak jít spát. Pokud pijete alkohol, urychlí to tento proces v první části noci, ale pak tento proces odezní mnohem rychleji a probudíte se ve 3 hodiny ráno!“
Zvyšuje chrápání
Další účinek alkoholu je na svaly v dýchacích cestách. Ty coby sedativum sice uvolňuje, ale pokud má člověk nějaké problémy s chrápáním nebo spánkovou apnoe, alkohol je může zhoršit. To je další z důvodů, proč není dobrý společník na dobrou noc.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.