Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

Necítíte se dobře? Těchto 5 věcí vás dostane do fyzické i psychické kondice

  • Jak se dostat do kondice?
    3. dubna 2022 | 06:00

    Říká se, že ve zdravém těle je zdravý duch. Pokud jste se rozhodli, že něco uděláte se svou kondicí, tak vedle pohybu nezapomínejte také na svou mysl. Vše jde totiž ruku v ruce. Zkuste se proto naučit pár technik, jak pečovat o své duševní i fyzické zdraví.

     

    Na vaši psychiku samozřejmě nepůsobí jen to, co se děje ve světě, ale zejména to, co máte v bezprostřední blízkosti. Můžou to být nespokojenost ve vztahu, stres v práci, ale třeba i negativní emoce, které si do hlavy dáváte sami a dobrovolně – například výčitky, když uděláte chybu nebo se zmýlíte. Takový stav může mít za následek i to, že se vám například dlouhodobě nedaří zhubnout.

    „Během života si mnoho lidí osvojí postoje, které je deprimují a brání jim ve vlastním rozvoji. Dělají si zbytečné domněnky, které nevedou k ničemu. To často vyvolává pocity úzkosti nebo strach z nadcházejících událostí. To vám zbytečně bere energii, kterou můžete vkládat do sportu,“ říká fitness trenérka a odbornice pro zdravé stravování Marcela Blechtová.

    Zde je jejích pět tipů, jak udržovat svou psychickou kondici!

  • 1. Sportujte

    Autor: istock.com

    Jakákoli fyzická aktivita vyplavuje do těla endorfiny, díky nimž se automaticky cítíte lépe. Pokud cvičíte pravidelně, má to dlouhodobý efekt. Vedle toho vám cvičení dává do života řád. „Pravidelný pohyb posiluje jak fyzickou, tak i psychickou odolnost, budujete si sebedůvěru, vybijete nadbytečnou energii i stres. Lépe budete zvládat agresivitu, která je všude kolem. Také pečujte správně o svaly. Když se začnou zkracovat, dělají problémy. Například ze zkrácených krčních svalů vás může pěkně bolet hlava. A to může prohlubovat stres,“ radí Marcela. Zkrátka když jste v kondici a když se tělo cítí dobře po fyzické stránce, má to vliv i na tu psychickou.

    Video se připravuje ...
    Barvy, díky kterým vám zmizí deprese • VIDEO: Videohub

  • 2. Zdravě jezte

    Autor: istock.com

    „I strava má vliv na vaše zdraví, mysl a psychickou kondici. Dobré a zdravé jídlo vám dá mnoho pozitivní energie. Nebudete tolik unavení a zvládnete více věcí udělat i promyslet,“ přesvědčuje Marcela Blechtová. Ideální je jíst vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály, v přiměřeném množství. Přejídání totiž vede spíš k depresím než ke zdravé psychice.

    Video se připravuje ...
    Jídlo, které dodá energii - jak zatočit s jarní únavou • VIDEO: Videohub

  • 3. Pracujte se svou myslí

    Autor: istock.com

    Snažte se mysl udržovat v klidu. Ovládejte své emoce. Myslete více na pozitivní věci a negativní emoce v sobě zkuste neukládat, nechte je pouze projít. Pokud se vám něco nepodaří, zasmějte se tomu. Přemýšlejte nad tím, jak to příště zlepšit a co dobrého si z toho vzít. „Všude kolem nás se dějí věci, kterým se moc nesmějeme. Ale nechat se jimi deprimovat nikomu nepomůže. Vždycky můžeme nějak pomoct, i když třeba jen trochu, ale i to zahřeje,“ vysvětluje Blechtová.

    Video se připravuje ...
    Jógou pro lepší spánek - cvičte s časopisem Dieta • VIDEO: Videohub

  • 4. Obklopujte se pozitivními lidmi

    Autor: istock.com

    Říká se jim toxičtí lidé. Jsou to ti, kteří si neustále na něco stěžují, kteří stále tvrdí, že něco nejde, že něco nezvládnou nebo že se svět spiknul proti nim. Stále vás žádají o pomoc nebo o radu, ale nikdy se podle ní neřídí, protože najdou spoustu důvodů, proč to nejde. Z vás to mezitím nenápadně vysává energii, kterou jste mohli věnovat někomu nebo něčemu jinému nebo třeba jen sami sobě. Nejen v těžkých dobách je lepší obklopovat se pozitivními lidmi, respektive těmi, kteří jen neberou, ale i dávají. Jinými slovy – zkuste mít mezi svými známými jen takové lidi, s nimiž se obohacujete navzájem, nikdy by to nemělo být jen jednostranné.

    Video se připravuje ...
    Testy osobnosti: Enneagram • VIDEO: Videohub

  • 5. Dostatečně spěte

    spánek
    Autor: istock.com

    Odpočinek je zcela zásadní. Ať už jste jakkoli zaneprázdnění, vždy si najděte čas na odpočinek a kvalitní spánek. Možná vám to ze začátku přijde jako ztráta času, ale z dlouhodobého hlediska začnete unavení ztrácet „šťávu“ a už nebudete zdaleka tak výkonní jako dřív. Z nedostatku spánku také začnete dělat chyby, bez regenerace zvyšujete pravděpodobnost, že se dostaví deprese. Ideální je spát každý den sedm až osm hodin, usínat i budit se ve stejný čas. „Neusínejte s mobilem, omezte před usínáním sledování televize – nejen kvůli modrému světlu, kvůli němuž pak máte problém usnout, ale také kvůli negativním zprávám. Hororové filmy vám k dobrému spánku také nepřidají. Zkuste před spaním také zhodnotit svůj den a zopakovat si, co se vám dnes podařilo,“ dodává Marcela Blechtová.

Autor: REDAKCE
Klíčová slova:  kondice, psychika, zdraví, cvičení, restart
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...