Není mák jako mák
Jeden druh máku se využívá v kuchyni, druhý ve farmacii. Český modrý mák neboli mák setý má specifickou chuť a jeho pěstování má tradici ve slovanských zemích. Jedním ze znaků je nízký obsah morfia. Naproti tomu technický mák s vysokým obsahem morfia je pěstován zejména v západní Evropě a jeho využití je možné pouze ve farmacii. Některé odrůdy máku jsou využívány pro výrobu opia, ze kterého se dále produkuje heroin. Možná teď některé čtenáře zklameme, ale těmto odrůdám se v Evropě nedaří. Hlavním producentem opia je Afghánistán. Pěstování této plodiny má nicméně i u nás ohlašovací povinnost.
V Čechách se jedlému máku daří
Tradice pěstování jedlého máku v České republice – stejně jako v ostatních slovanských zemích – souvisí s výrobou makového pečiva, ta sahá do 19. století. Přitom mák není úplně jednoduché vypěstovat, jeho rostlina je značně citlivá např. na množství srážek. V historii se také vyskytly snahy o pančování českého máku, ale ten je nezaměnitelný pro svou výraznou sladkou chuť. V ČR se každoročně vypěstuje téměř 30 tisíc tun tohoto modrého zlata. Více než 85 % české produkce míří na export např. do Ruska, Holandska, ale i USA a Kanady.
Chráněné zeměpisné označení
Italové mají chráněné své sýry, Francouzi víno a Češi mák! Cesta za certifikací trvala pět let. Všude jinde, zejména v západní Evropě, se totiž mák pěstuje zejména za farmaceutickým účelem. Česká republika tak musela vysvětlovat, proč si modrosemenného máku tak cení. Udělení této evropské známky garantuje jako zemi původu Českou republiku a zároveň jde o známku kvality vypěstovaného máku. Kvalita je dána například splněním důležitého limitu maximálního množství alkaloidů, včetně morfinu a kodeinu.
Nutričně je mák král koláče
Na máku je zajímavé také jeho nutriční složení. Zcela jedinečný je jeho obsah vápníku, který je nejvyšší ze všech plodin, pohybuje se v množství až kolem 1800 mg ve 100 gramech. Pro představu je to 600x více, než má pšeničná mouka, ale i 20x více, než mají vlašské ořechy. Makové semeno dále obsahuje draslík, fosfor, hořčík a zinek a z vitaminů pak B1, B2 a E. Jeho namáčením ve vodě při pokojové teplotě je možné snížit hladinu tzv. antinutričních látek, jako je kyselina fytová. Tu mák také obsahuje, tato látka naopak snižuje vstřebatelnost vápníku.
autor: redakce