Nenarazila jste na toho pravého nebo vás baví práce a chcete se ještě věnovat kariéře?! Možná kdybyste věděla, že vaše šance na otěhotnění každým rokem klesá, přehodnotila byste svoje priority a plány.
Klesající počet vajíček je hlavní příčinou snižování ženské plodnosti. K určení ovariální rezervy, tedy počtu životaschopných vajíček, se využívá test plodnosti AMH, který stanovuje koncentraci tzv. antimulleriánského hormonu v krvi. Výsledná hodnota vypovídá o tom, zda je plodnost ženy optimální, nebo její šance otěhotnět již klesá.
Pro které ženy je krevní test vhodný?
Neinvazivní vyšetření se doporučuje všem ženám, které plánují těhotenství ve vyšším věku, i těm, které se o početí neúspěšně pokoušejí déle než rok.
„Pokud žena do 30 let neporodí, měla by si test jistě nechat udělat a zjistit, jak na tom je. Je však vhodný pro všechny řekněme již od 25 let výše,“ doporučuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.
Pokud se objeví nízká hodnota, je vhodné pacientce doporučit buď co nejdříve otěhotnět, anebo své mateřství pojistit odběrem, zmražením vajíček a jejich uchováním pro pozdější použití. „Stimulaci a odběr vajíček může žena podstoupit opakovaně ještě v době, kdy je ovariální rezerva na ucházející úrovni,“ vysvětlila Veselá.
Jak test AMH probíhá?
- Odběr není hrazen pojišťovnou. Jeho cena se pohybujeod 600 do 800 Kč.
- Je výhodnější test podstoupit v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením antrálních folikulů, případně s dovyšetřením dalších hormonů, které o plodnosti ženy vypoví ještě více. (Pak je celková cena kolem 1000 Kč).
- Vyhodnocení trvá 1 až 2 dny.
- Odběr AMH je lepší podstoupit na specializované reprodukční klinice, právě díky návaznosti na odběr dalších hormonů a ultrazvukové vyšetření vaječníků. Nicméně lze podstoupit odběr i u gynekologa, který má smlouvu s laboratoří, která AMH vyšetřuje.
- Pro zjištění hladiny AMH žena podstoupí odběr krve. Může k němu dojít kterýkoliv den cyklu. Pokud by se dělal celkový hormonální profil, pak je ideální odběr podstoupit 2. či 3. den menstruačního cyklu. Krev se odešle do laboratoře a následně na základě výsledků lékař doporučí další postup.
- ZAJÍMAVOST: Pokud žena užívá hormonální antikoncepci, může být informace mírně zkreslená, neboť hladina AMH bývá nižší.
Uklidní vás nebo správně nasměruje
„Výsledek ženy uklidní, je-li hodnota v normě, v případě snížené hladiny naopak varuje, aby graviditu příliš dlouho neodkládaly. Pokud se hodnota AMH pohybuje nad normálem, může jít o signál syndromu polycystických vaječníků, gynekologického onemocnění způsobeného nadprodukcí mužských hormonů, v jehož důsledku dochází k zastavení ovulace a menstruace,“ vysvětlil Marek Antoš z pražské krevní laboratoře.
Test je podle doktorky Kateřiny Veselé skutečně relativně dosti přesný. „Ve spojení s ultrazvukovým vyšetřením tzv. antrálních folikulů poskytuje velmi dobrý obraz o zásobě vajíček,“ doplnila.
Test se využívá také u žen, v jejichž rodině se vyskytuje předčasná menopauza před pětačtyřicátým rokem života, u pacientek po operaci vaječníků a u žen s těžkou endometriózou či po chemoterapii.
Co dělat, když výsledek není ideální?
Pokud se nejedná o úplné vyhasnutí funkce vaječníků, menopauzu, ke které bohužel může dojít i předčasně, je vždy určitá šance na mateřství. „Rozhodující je zahájit léčbu prakticky okamžitě. V některých případech totiž může ovariální rezerva ve fázi poklesu klesnout pod kritickou mez v řádu pouhých několika měsíců,“ varuje doktorka Veselá.
V případě zjištění nízké hladiny AMH by mělo následovat kompletní vyšetření ženy nebo celého páru a spolu s ním i diagnostika veškerých faktorů, které mohou ovlivňovat plodnost či způsobovat neplodnost.
Jistější je léčit celý pár
„Lékař – specialista pro reprodukční medicínu, by pak měl pomoci páru či ženě samotně se rozhodnout, jaké kroky by bylo vhodné dále podstoupit s ohledem na individuální situaci a vlastní plány. Pokud se jedná o pár, podstatné jsou samozřejmě nálezy u obou partnerů, které skládají určitou mozaiku plodnosti či neplodnosti,“ dodala ředitelka reprodukční kliniky.
Včasné provedení mimotělního oplození je nejčastějším a nejúspěšnějším způsobem léčby všech takových poruch. „Nejzásadnější je ale vědět, že naše reprodukční zdraví není automatické a že je nutno o něj pečovat preventivně již od dětství, chovat se ke svému organismu přátelsky. Týká se to jak zdravé životosprávy, tak i včasného léčení onemocnění, která mohou mít později na plodnost vliv. V prevenci je nesmírně důležitý celostní přístup,“ připomíná odbornice na plodnost.