Pohlavní onemocnění nejsou v médiích zrovna na denním pořádku. Je to kvůli tomu, že se jejich počet v současné době u nás snížil (respektive počet nemocných)? Nebo spíše schováváme hlavu do písku a předstíráme, že neexistují?
"Pravdivá je druhá varianta. Zejména výskyt syfilidy v posledních letech roste, nejvíce touto pohlavně přenosnou infekcí onemocní muži mající sex se stejným pohlavím. V této skupině pacientů je až polovina všech případů syfilidy," konstatuje MUDr. Jana Hercogová. "Na naší klinice došlo v posledních třech letech k nárůstu počtu pacientů se syfilidou, kapavkou a genitálními bradavicemi o padesát procent,“ dodává.
Upadly v zapomnění, přesto dále existují
"Mezi klasické pohlavně přenášené nemoci, které se běžně vyskytují v Česku a které neškodí si připomenout, patří právě syfilis, kapavka, ale i chlamydiové onemocnění, Lymphogranuloma venereum (venerický lymfogranulom). Sexuálně přenosná je samozřejmě i řada dalších infekcí – například trichomoniáza, kandidóza, genitální opar, vši ohanbí (muňky), moluska či obávaná infekce HIV," dodává lékařka.
Je toho tedy dost, co můžeme od svého sexuálního partnera – stálého či náhodného – dostat nechtěným „darem“. Není to však o tom, se fyzických kontaktů (či vztahu jako takového) dopředu bát. Je třeba se chránit.
Jak poznáme problém?
„Prvními klinickými příznaky pohlavně přenosných infekcí jsou zpravidla výtoky nebo vředy, v dalším průběhu některých nemocí, typicky u syfilidy, dochází k rozvoji dalších kožních a slizničních projevů, tedy k vyrážce, bradavicím na genitálu, výpadu vlasů a podobně. Ale i další infekce mohou způsobit závažné zdravotní problémy, například neplodnost, mimoděložní těhotenství,“ upozorňuje profesorka Jana Hercogová.
Jaké jsou nejběžnější pohlaví nemoci a jak jim předcházet, to najdete na webu Mojezdravi.cz