Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Pozor na gelové nehty! Mohou vést k rakovině kůže

21. června 2018 | 06:00

Je sice hezké, že se vám po absolvování zmiňované manikúry nebudou nehty třepit, dermatologové ale veřejnost už delší dobu před tímto pozlátkem varují. Pokud jsou totiž nehty vystaveny ultrafialovému záření ze speciálních lamp používaných v salonech krásy, může to vést až k rakovině kůže. Jeden z článků na toto téma byl publikován v odborném časopise Americké akademie dermatologie (AAD).

Pro lepší představu, má to v podstatě stejný efekt, jako když své tělo necháváte vystavovat umělým paprskům v soláriu. Jak jistě víte, i to má na naše tělo neblahé účinky a zvyšuje se tím pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže.

Paprsky z lampy jsou čtyřikrát silnější než slunce

Ke stejným závěrům dospěli i autoři textů z katedry dermatologie na Nebraské univerzitě ve Spojených státech amerických. Ti shodně uvádí, že kumulativní expozice UV záření je skutečně největším rizikem pro vznik rakoviny kůže. Je sice pravda, že pod lampou máte každou ruku maximálně pár minut, i tak jsou ale její paprsky čtyřikrát silnější než slunce.

Ale jak už to tak bývá, všechno má dvě strany. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) sice v této oblasti uznává potenciální nebezpečí, ale riziko vzniku rakoviny  tímto způsobem je podle něj prý malé. Zatím totiž nebyly provedeny žádné rozsáhlé studie o rizikovosti gelové manikúry. Jeden velmi neprůkazný test se v roce 2009 objevil v odborném časopise JAMA Dermatology, ve kterém vědci prokázali rakovinu kůže u dvou žen, které si pravidelně chodily nechat "dělat" gelové nehty pod speciální lampou, aniž by k tomuto onemocnění měly genetické příbuzenské předpoklady.

Dobře, výsledky jsou nejednoznačné, ale na všem je trocha pravdy a proč záměrně dělat něco, co nám může uškodit. Není lepší se pořádně starat o své vlastní nehty a ty gelové nechat být? Pozor, nenechte se ani oklamat tvrzením některých salonů, že používají jen LED světla bez ultrafialového záření. I tento typ svítidel totiž produkuje UVA nebo UVB záření.

Jak chránit své ruce před UV zářením, to se dozvíte na webu Mojezdravi.cz

Autor: Daniel Mareš
Video se připravuje ...