Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Polojasno 24°C

Deprese: Proč se musí u žen léčit jinak než u mužů?

21. srpna 2017 | 06:00

Tohle je zajímavé zjištění. Ženy a muži reagují na negativní podněty zcela rozdílně. Dle nové britské studie je proto potřeba u obou pohlaví provádět odlišnou léčbu. Řeč je konkrétně o depresi. 

Deprese postihuje dvakrát více ženy než muže. U něžnějšího pohlaví však nemívá tak tragické dopady jako u mužů, kteří častěji podléhají návykovým látkám, či si dokonce sáhnou na život.

Negativní myšlení

S těmito závěry přišli odborníci z Cambridge. Jejich výzkumu se zúčastnilo 106 adolescentů trpících depresí (z toho 84 dívek a 24 chlapců) a 34 zdravých dobrovolníků (z toho 24 dívek a 10 chlapců) ve věku mezi 11 až 18 lety.

Akademičtí pracovníci tvrdí, že u dívek ve věku patnácti let je dvakrát větší pravděpodobnost rozvoje vážných depresí ve srovnání s chlapci. Tato vyšší tendence ke sklíčenosti u jemnějšího pohlaví souvisí s přísnějším vnímáním svého těla, hormonální fluktuací a genetickými předpoklady. Identické je to u negativního stylu myšlení, jenž častěji opět trápí náctileté dívky.

Drogy nebo sebevražda

Přestože obecně depresemi trpí více dívky a ženy, ke krajním řešením v podobě sebevražd tendují více chlapci. Stejně tak je u nich větší pravděpodobnost rozvoje drogové závislosti. Autor studie Jie-Yu Chuang si to vysvětluje takto: „Muži jsou náchylnější k přetrvávající depresi, zatímco u žen je tendence k depresím spíše epizodická.“

Prevence

Dle akademického pracovníka Chuanga budou pro budoucí léčbu depresí nejdůležitější strategie prevence a odlišný přístup k léčbě u obou pohlaví, a to již od raného dospívání, na což doposud nebyl kladen takový důraz. Právě v brzkém adolescentním věku dle vědců z Cambridge má deprese rozdílný vliv na mozek chlapců a dívek.

Ačkoli je tento výzkum teprve v plenkách, implicitně poukázal na jednu zásadní věc. Rozdíly mezi pohlavími existují, byť se to některým dámám a pánům z londýnského metra nemusí líbit.

Více zajímavostí naleznete ZDE na webu Reflex.cz

Autor: Tomáš Hadač, Reflex.cz
Video se připravuje ...