Vědci varují ženy před nošením podprsenek. Vážně jsou nebezpečné? | Pro ženy | Blesk.cz

Vědci varují ženy před nošením podprsenek. Vážně jsou nebezpečné?

 • Spodní prádlo
  29. dubna 2017 | 06:00

  Zdá se vám nošení podprsenek nepohodlné? Existuje celá skupina žen i mužů bojujících za osvobození ženských hrudníků. Teď mají dokonce podporu od lékařů. Nošení podprsenek je alespoň podle některých z nich nezdravé.

 • Podprsenky dolu, tvrdí věda

  Spodní prádlo

  Na základě nedávné studie vědci naléhají na ženy, aby se vyhnuly nošení podprsenek. Nošení podprsenky od mladého věku podle nich zabraňuje potřebnému propínání prsu, oslabuje přirozenou podporu hrudníku a zvyšuje bolesti zad.

  Studie dlouhodobého dopadu nošení podprsenek na ženskou anatomii trvala 15 let. Během této doby bylo otestováno 330 žen ve věku 18 až 35 let. „ Z medicínského, fyziologického a anatomického pohledu nezískávají prsa žádné benefity z dlouhodobého odmítání gravitace," řekl Jean-Denis Rouillon, který studii vedl. 

 • Pevnější prsa bez podprsenky?

  Bolí vás záda? Možná máte špatnou podprsenku!

  Bolí vás záda? Možná máte špatnou podprsenku! • VIDEO: Hana Dvořáčková

  Studie zároveň prokázala, že ženy, které nenosí podprsenku, mají pevnější prsa a netrpí problémy s povislými ňadry. Spodní prádlo má také negativní dopad na krevní oběh v prsu.


  Existují i další odborníci, kteří s výsledky studie souhlasí. „Dívky, které nenosí podprsenku, mají zvýšenou tvorbu kolagenu, díky kterému je ňadro pružnější a déle odolá přirozenému poklesu,“ řekl doktor Stafford Broumand.

 • Ženy mohou nesouhlasit

  Spodní prádlo


  Na druhé straně existují i ti, kteří s tvrzením obou doktorů příliš nesouhlasí. Například Deborah Orr z Guardian říká: „Tak chytrý muž a hloupé ženy! Rouillon není vůbec žádný odborník, protože nemá prsa. Domnívá se, že z medicínského, fyziologického a anatomického pohledu nezískávají prsa žádné benefity z dlouhodobého odmítání gravitace? Ale ženy nenosí podprsenky z lékařských důvodů. Používáme je z psychologických, estetických a praktických důvodů. Podprsenky drží naše prsa pohromadě a umožní nám na ně alespoň na chvíli zapomenout. Jinak bychom je musely mít v rukách pokaždé, když bychom dobíhaly výtah.“


  „Rouillon také říká, že jeho výzkum dokazuje, že bradavky žen, které nenosily podprsenku, vzrostly v průměru o 7 milimetrů. Nedokáže pochopit, že jednou z uklidňujících věcí na podprsence je právě to, že zřídka kdy musíme přemýšlet o tom, kde jsou naše bradavky. Ženy se o svá prsa obávají už tak dost. Poslední věc, kterou potřebujeme, je nějaký blázen, který nám říká, že na ně a jejich blaho musíme myslet ještě víc.“

  My v redakci s ní víceméně souhlasíme. A myslíme si také, že dobrá podprsenka mimo jiné zabrání bolestem zad. 

 • Bojovníci za svobodu

  Spodní prádlo

  V dnešní době existuje už rozsáhlá kampaň s názvem #freethenipple, která bojuje za to, aby ženy osvobodily své hrudníky. Domnívají se, že nenošení podprsenek by mohlo změnit například i obraz žen kojících na veřejnosti, na které by se snášelo méně kritiky. 

  Čtěte také: Rakovina prsu: 6 varovných příznaků, které nepřehlížejte. A bulka to není!

Autor: Rebeka Stoklasová
Diskuse ke článku
.