8 věcí, které nám nejvíc ničí zuby: Pozor na sušené ovoce a koupání v bazénu | Pro ženy | Blesk.cz

8 věcí, které nám nejvíc ničí zuby: Pozor na sušené ovoce a koupání v bazénu

 • Že o své zuby musíme pečovat, víme všichni. Ale víte, čím si je ničíte?
  22. května 2016 | 06:00

  Víte o tom, že nám často ničí zuby věci, o kterých to vůbec netušíme? Když takové činnosti omezíme, určitě to poznáme na menší kazivosti chrupu a u zubaře ušetříme peníze. Co je tedy pro zuby škodlivé?

 • Mytí zubů tvrdým kartáčkem

  Čistit zuby je základ.
  Hodně lidí si myslí, že hrubší kartáček s tvrdými štětinami pomůže chrup lépe vyčistit. V dobré víře si tak dřou zuby i dásně. Je to ale přesně to, co by dělat neměli. Ničí si totiž zubní sklovinu a pomáhají vzniku kazů. Podle stomatologů je naopak nejvhodnější měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami. Ani mytí zubů hned po jídle není v pořádku. Je třeba počkat tak hodinu, aby se neutralizovaly sliny a nedocházelo k další erozi skloviny.
 • Časté pití čaje a kávy

  Bez několika hrnečků kávy si mnozí vůbec nedokáží představit svůj den. Češi prostě kávě propadli.
  Nápoje s vyšším obsahem kofeinu se na zubním kazu podílejí překvapivě často. Káva také omezuje tvorbu slin, což přispívá k vyšší náchylnosti ke kazům. Po kávě je tedy potřeba napít se vody nebo si alespoň vypláchnout ústa. Čaj a káva rovněž způsobují nehezké zbarvení skloviny do žluta nebo do hněda. Proto se doporučuje alespoň jednou denně si mýt chrup pastou s bělicím účinkem po dobu nejméně deset minut. Zubům nesvědčí ani jinak velmi zdravá voda s citronem, protože kyselost silně poškozuje zubní sklovinu.
 • Koupání v bazénech

  Nevadí koupel jako taková, ale pravidelné plavání v chlorované vodě ano. Chlor totiž také narušuje zubní sklovinu. Jedinou možností, jak si zaplavat bez obav z kazů, je neotvírat ve vodě ústa.
 • Piercing v ústech

  Piercing může zuby poškodit.
  Nejčastěji ho míváme na jazyku nebo na rtech. Tahle okrasa ale poškozuje zuby, protože ať chceme nebo ne, každou chvíli na tuhle ozdobu narážejí. Ťukáním se často narušuje sklovina a kaz je jen otázkou času.
 • Žvýkání kostek ledu

  I s oparem lze úspěšně bojovat, musíte jen začít včas!
  Zejména v teplých dnech si rádi přidáváme do nápojů kostičky ledu, které potom žvýkáme v ústech. Tím, že jsou ledové, tvrdé a křehké, můžou způsobit popraskání skloviny. To je pak živnou půdou pro bakterie, které ji rozkládají a způsobují kaz.
 • Konzumace sušeného ovoce

  Banánové chipsy
  Zubům velmi vadí i přírodně usušené ovoce, které mnozí z nás považují za velmi zdravou alternativu sladkostí. Bohužel, pro naše zuby je to doslova pohroma, protože většina druhů – včetně oblíbených jablek, meruněk, ananasu a podobně – obsahuje velké množství cukrů. Ty rozkládají sklovinu a zuby se začnou kazit.
 • Skřípání zuby

  úsměv
  Asi ani nevíte, že až 25 procent lidí (dětí i dospělých) v noci skřípe zuby. Nebo, přesněji řečeno, tře horní a dolní řadu zubů o sebe, a vzniká tak nepříjemný zvuk, který chrup poškozuje – a hrozí i ulomení části zubu. Nejčastější příčinou bývá stres a nervozita v bdělém stavu, spekuluje se o dědičné zátěži a souvislosti s epilepsií. U dětí je to při prořezávání zubů. Když nás partner na skřípání ve spánku upozorní, je třeba brát to vážně a snažit se během dne hlavně víc relaxovat, odpočívat, zkrátka uklidnit se.
 • Pití bílého šumivého vína

  Dát si skleničku dobře vychlazeného sektu nebo bílého vína je sice příjemnou relaxací, ale pro zuby to není nic pozitivního. Bílá vína jsou v zásadě kyselejší než červená a kyselina narušuje zubní sklovinu. Ještě horší je i plyn v šumivých vínech, který erozi skloviny urychluje. Nejhorší je pro chrup převalování doušků na jazyku – to se pak tekutina dostane opravdu do každé štěrbinky.

Autor: rie
Diskuse ke článku
.