Detoxikace je nesmysl: Proč bychom neměli pročišťovat organismus | Pro ženy | Blesk.cz

Detoxikace je nesmysl: Proč bychom neměli pročišťovat organismus

 • Také se stále snažíte o detoxikaci? Je to úplně zbytečné, organismus se dokáže vyčistit sám.
  22. února 2016 | 06:00

  Detoxikace, neboli odstranění jedů z organismu za pomoci speciálních očistných kúr, je velké téma, které každé jaro hýbe světem. Jenže jako jednorázová a dočasná akce nemá příliš smysl.

 • Věčná otázka

  ...
  Slib, že po měsících dlouhých nocí a krátkých dnů s minimem slunce či po měsících přejídání a přepíjení se opět pookřejeme díky detoxikaci, je nesmírně lákavý. Proti názorům zastánců detoxů stojí i druhá skupina odborníků, kteří upozorňují na to, ať zbytečně nevyhazujeme velké sumy za nejrůznější detoxikační kúry. Udělat něco zásadního pro své zdraví můžeme totiž i bez nich.
 • Samočisticí funkce

  Za jeden den nezhubnete, ale ploché břicho získat můžete.
  Organismus, pokud není nemocný, se umí s toxickými látkami vypořádat. „Lidské tělo má samočisticí schopnost, která je dána hlavně správnou funkcí jater, ledvin a trávicího systému,“ zdůrazňuje docent Zdeněk Beneš, internista a ředitel pražské Thomayerovy nemocnice. Stejný názor má i profesor Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice Plzeň: „Při metabolismu v těle zdravého člověka vzniká řada produktů, s kterými si ale dovedeme poradit. Oxid uhličitý vydýcháme plícemi, kyselinu mléčnou spálíme v játrech, další metabolické produkty vyloučíme ledvinami.“
 • Důkladný detox neexistuje

  Jestli chcete plošší bříško, zamyslete se nad svým pitným režimem, jestli vám náhodou nechybí tekutiny.
  Nutnost vnitřní tělesné očisty se odůvodňuje i tím, že v zimě jíme nezdravě. Pokud strava neobsahuje vyloženě jedovaté sloučeniny, nemůže organismus poškodit. Ale je pravda, že nám ubližuje například nadměrný, či naopak nedostatečný přívod energie, nevyvážený jídelníček s nedostatkem či nadbytkem bílkovin, cukrů či tuků nebo u veganské stravy nedostatek vitaminu B12 a některých minerálů.

  Podle profesora Racka však neexistuje nějaký detoxikační proces, který by v těchto situacích pomohl. Pomůže jen návrat k racionální stravě. Stejně tak poškozuje organismus nadbytek konzumovaného alkoholu nebo kouření. Opět to ale není detox, nýbrž omezení pití a típnutí poslední cigarety, co nás zachrání.

 • Detoxikací se zplodin nezbavíte

  Závislost můžete mít na lécích, ale i na sexu.
  A co jedy, které dýcháme? „Kvalita ovzduší není mnohde nejlepší. A to nejen v průmyslových oblastech. Ve městech je často největším znečišťovatelem ovzduší automobilová doprava. Ono však stačí zajít v zimě na vesnici, kde se topí uhlím,“ říká profesor Racek. Prach a různé toxické látky mohou vyvolávat či zhoršovat alergická a jiná chronická onemocnění dýchacích cest, mohou i přispívat k tvorbě některých nádorů.

  Žádnými doplňky stravy či detoxikačními postupy se ovšem uvedených produktů nelze zbavit. Jediná cesta je zlepšování kvality ovzduší příslušnými opatřeními u největších průmyslových znečišťovatelů. "A leccos může udělat každý sám – třeba ekologičtějším topením nebo větším využitím hromadné dopravy,“ dodává lékař.

Autor: lac
Diskuse ke článku
.