Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Diagnóza na toaletě: Stolice může napovědět i vážnou nemoc!

 • Nahlédněte občas do záchodu, můžete z něj vyčíst více o svém zdraví.
  17. února 2016 | 06:00

  Přestože to většina z nás nedělá, podle lékařů je vhodné pravidelně kontrolovat, jak vypadá naše stolice. Pohled do toaletní mísy jistě není lákavý, ale v některých případech může vzhled, barva, odér exkrementů nebo četnost vyměšování napovídat, jak jsme na tom se zdravím.

 • Když je vše v pořádku

  Jak vypadá normální stolice?
  Autor: Shutterstock.com
  V takovém případě je hnědá, pevná, má tvar válce. Hnědou barvu způsobují odumřelé bakterie, které osidlují tlusté střevo, a také žluč vylučovaná játry – díky ní dobře trávíme tuky. Její zápach by neměl být nijak zvlášť intenzivní. Také by po ní neměla zůstat obtížně omývatelná, lepivá nečistota na stěnách toaletní mísy. Zdravý člověk může zajít "na velkou" asi dvakrát denně, ale za normální se považuje i jednou denně nebo jednou za dva dny. Záleží to na tom, kolik a jakou potravu jíme. Některá prochází zažívacím traktem rychleji (obsahuje hodně vlákniny), jiná pomaleji (především červené maso, uzeniny – obecně potrava, ve které je vlákniny málo). Pohyb stolice ve střevech ovlivňuje i to, kolik tekutin za den vypijete. Čím méně, tím více se může střevní peristaltika zpomalovat, a na WC tak potom chodíte méně často.
 • Je v ní krev

  Poznejte podle svých exkrementů, jaká nemoc vám hrozí.
  Autor: Shutterstock.com
  Signálem, že něco není úplně v pořádku, je vždy krev ve stolici nebo na jejím povrchu. Ale není třeba se hned děsit, neznamená to, že nám musí být něco vážného. Ve většině případů jde o krev z anální trhlinky, z hemoroidů… V takových případech je krev jasně červená a jako proužek se objeví na povrchu exkrementu, na toaletním papíře či míse. Doporučujeme koupit si v lékárně vhodnou mast nebo anální čípky. Když se do tří týdnů problém nezlepší, neváhejte a objednejte se k odbornému lékaři (gastroenterologovi nebo proktologovi). Jestliže je krev se stolicí promíchaná (je přímo v ní), k lékaři se objednejte na kontrolu raději hned (může jít o krvácení z důvodu některého onemocnění střev). Červená ale bývá stolice kupříkladu i po červené řepě nebo větším množství rajčat. Pak není třeba se znepokojovat.
 • Má moc světlou barvu

  Ačkoliv to někomu může znít komicky, i náš konečník potřebuje péči, abychom předešli zdravotním potížím.
  Autor: Shutterstock.com
  Výrazně světlá až našedlá stolice, která má jílovitou, mastnou konzistenci, silně zapáchá a kolem které se v toaletní míse objevují mastné skvrny, není v pořádku. Může být způsobena potížemi se žlučníkem nebo žlučovody, žloutenkou, chronickým zánětem slinivky nebo cirhózou jater. Světlá stolice bývá ale někdy zapříčiněna požitím antacidů (léků, které snižují kyselost žaludečního obsahu). Zmíněný silný zápach způsobují nestrávené tuky z jídla.
 • Je hodně žlutá

  Jakou barvu má vaše stolice?
  Autor: Profimedia.cz
  Nejčastějším důvodem je to, že potraviny procházejí zažívacím traktem hodně rychle. Mívají ji lidé s refluxní chorobou, s dráždivým tračníkem. Žlutá barva je často způsobena nižší produkcí žluči – žlučové soli z jater totiž dodávají stolici její „zdravou“ nahnědlou barvu. Někdy bývá důvodem i bakteriální infekce ve střevech. Nažloutlý nádech nemusíme řešit v případě, že jsme jedli víc žlutého koření – kurkumy, curry, šafránu…
 • Zelená jako brčál

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Zelenou stolici (ale nemusí jít hned o ostře zelenou!) míváme tehdy, když je obarvena přebytkem žluči – ta je jasně zelená a neustále nám ji v těle produkují játra. Pak je vylučována do tenkého střeva. Když jí je moc, obarví i exkrementy. Je dobré nechat si vyšetřit žlučník. Zelenou stolici ale míváme i tehdy, když sníme hodně listové zeleniny, například špenátu.
 • Z černé jde strach

  Autor: Shutterstock.com
  Když někdo vidí v toaletě černé výkaly, vyděsí se. Příčinou bývá krvácení v horní části zažívacího traktu (včetně jícnu, žaludku, tenkého střeva). Je třeba co nejdřív vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit. V klidu můžete být, jestliže jste z nějakého důvodu polykali živočišné uhlí, léky nebo výživové doplňky s vyšším obsahem železa, nebo dokonce i aspirin, který občas způsobí dočasné krvácení žaludku. Výrazně tmavá stolice bývá i po větší konzumaci borůvek nebo lékořice.
 • Tenká jako tužka

  Video se připravuje ...
  Rakovinu tlustého střeva má český národ dědičnou. Můžou za ni hlavně pivo a uzeniny • VIDEO: Adam Balažovič
  Taková bývá stolice velmi často v případě nějaké překážky ve střevě. Může se jednat například o nezhoubný polyp, zvětšení tlustého střeva, ale také o nádor. Jestliže se u nás navíc střídá tento problém s častými průjmy a zácpou, je třeba rychlé vyšetření střev.
 • Klesá příliš rychle

  Jestli máte potíže s častějším únikem plynu, možná máte intoleranci lepku, nebo třeba laktózy.
  Autor: Shutterstock.com
  Těžkou, tuhou stolici míváme, když málo pijeme, jíme nedostatek potravin obsahujících vlákninu nebo když obecně málo jíme a na WC jdeme jednou za několik dní. Exkrementy zůstávají ve střevě delší dobu, a tak „zatuhnou“. Není to zdravé pro střevo, protože potrava v něm zahnívá a tvoří se víc toxinů.
 • Plave jako loď

  ...
  Autor: Shutterstock.com
  Tento jev může svědčit o naší stravě – možná až příliš bohaté na zbytkové části (hodně vlákniny a podobně). Na druhou stranu – velmi houbovitá stolice, která pluje a neklesá ani po několika sekundách, může ohlašovat brzký průjem, infekční choroby, přítomnost střevních cizopasníků nebo špatnou absorpci tuků. Když je navíc objemná a silně zapáchá, mohlo by jít o nedostatečnou funkci slinivky a doporučujeme odborné vyšetření. Bát se ovšem nemusíte v případě, že jde o zřídkavý, výjimečný jev, který skutečně bývá projevem toho, že se kupříkladu přejíme saláty, luštěninami a podobně.

   

Autor: sia
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...