Jizva? Lze to i bez ní
Příčinou kýly jsou oslabené svaly břišní stěny. Slabá břišní stěna umožní, aby se do ní nebo tříselního kanálu vtlačily orgány, které jsou normálně součástí břišní dutiny. K tomuto vtlačení může dojít právě při zvednutí těžkého břemene. Problém nastává tehdy, je-li v břišní stěně extrémně oslabené místo vytvářející úzkou branku. V něm se orgány mohou zaškrtit a kýla uskřine, což může ohrozit i život. Co ale dělat, když se střevo pravidelně vydává tam, kam nemá? Pomoci může pouze operační zákrok. Operace břicha je pro ženy nepříjemnou záležitostí také z důvodů estetiky, po jizvě na břiše netouží žádná z nás. Obava z operace však není v žádném případě na místě a nevyplatí se ji oddalovat nebo dokonce odmítat. Moderní chirurgie si poradí i s těmito ryze ženskými problémy. Může nás těšit, že operace kýly se nazývá plastikou, takže od ní můžeme očekávat určité vylepšení. Toto vylepšení se však dotkne hlavně naší břišní stěny. Pokud se nejedná o akutní případ, což je další důvod, proč svoje zdravotní potíže s kýlou řešit včas, je možné operaci naplánovat a vybrat si pracoviště, kde bude provedena. Operace kýly zvládne každá chirurgie, ale některá centra se na řešení kýl specializují. Není tedy od věci takové centrum na internetu vyhledat a objednat se na konzultaci právě tam.
Chirurgické kýlní minimum
Podle toho, jak chirurg do dutiny břišní vstupuje, dělíme plastiky kýly na otevřené a laparoskopické. Při klasické otevřené operaci provádí lékař řez, kterým se ke kýle dostane. Při miniinvazivní operaci pronikne chirurg do místa kýly několika nevelkými řezy pro speciální tenké nástroje a operuje pod kontrolou kamery. Tento typ operace zanechává na těle jen minimální jizvy. Další výhodou je i kratší doba pobytu v nemocnici a rychlejší zotavení. Plastiku kýly lze provádět s napětím nebo bez napětí, čímž ovšem není myšlen psychický stav operatéra. U plastiky kýly s napětím jsou okraje otvoru v břišní stěně spojeny stehy, které je napínají. Mnohem výhodnější je plastika bez napětí, kdy lékař k uzavření otvoru v břišní stěně použije speciální materiál a okraje otvoru k sobě přímo nesešívá. K těmto účelům se používají moderní materiály, které rovněž brání tomu, aby se kýla znovu objevila. Operace může být provedena otevřenou technikou i laparoskopicky. Pokud se chystáte na operaci kýly, stáhněte si praktickou příručku, která vám pomůže správně se na operaci připravit a poradí vám i později při zotavení.
Centra specializovaná na léčbu kýly pracují se stále dokonalejším vybavením a materiály, především s kýlními síťkami, rozvíjejí nové operační postupy a laparoskopické techniky. Pokud vás plastika kýly čeká, nebojte se lékaře požádat o vysvětlení, jaký způsob operace doporučuje a proč. Tento rozhovor však neodkládejte až na dobu, kdy budete ležet na operačním stole. Centra pro operace kýl mají své poradny, kde je možné vše s chirurgem probrat ještě před zákrokem. Více se o kýlách dozvíte na stránkách lepší péče.cz.