Šestero pravidel, která uchrání vaši vaginu přes léto zdravou | Pro ženy | Blesk.cz

Šestero pravidel, která uchrání vaši vaginu přes léto zdravou

 • V zahraničí u moře nebo u českého rybníka – ať tak či tak, vaše vagina si v létě zaslouží speciální péči!
  29. června 2015 | 06:00

  Je zajímavé, že zatímco v zimě všichni řeší, jaké vitaminy jsou nejlepší na posílení imunity, a úzkostlivě se bojí viróz, v létě tak obezřetní nejsou. Ano, dutiny a dýchací cesty jsou poměrně v klidu, ale zase hrozí riziko vaginálních infekcí a jiných intimních chorob. Jak onemocnění zabránit?

 • Pryč s mokrými plavkami!

  Dovolená a moře je ideální kombinace.
  Když si postarší dámy Šarlota a Olga v Účastnících zájezdu ihned po koupání svlékaly mokré plavky, ostatní se jim smály. Ve skutečnosti ale není proč. Ať už se cachtáte v bazénu nebo jste se byla proběhnout a zpotila se, měla byste se okamžitě zbavit mokrého oblečení. Teplé a vlhké prostředí je totiž ideální pro množení kvasinek. A jakmile převezmou vládu nad vašimi intimními partiemi, objeví se pocit svědění, pálení a kvasinková infekce je na světě. A vy místo toho, abyste se vydala na pláž, budete hledat nejbližší cestu ke gynekologovi.
 • Používejte bavlněné prádlo

  I bavlněné kalhotky mohou být krásné! A navíc ochrání vaše intimní zdraví.
  Bavlněné prádlo byste měly samozřejmě používat během celého roku, o tom žádná, ale pokud na to příliš nedbáte, v létě byste si měly udělat uzel na kapesníku, abyste na to nezapomínaly. Na chvíli dejte vale saténovým a krajkovým kalhotkám. Prádlo ze syntetických látek umí skvěle udržovat vlhkost, která připravuje živnou půdu kvasinkám. Pokud se nedovedete vzdát svých svůdných krajkových kalhotek, tak se vždy ujistěte, že mají alespoň mezi nohama bavlněný proužek. Lepší než nic. Ale měly byste myslet spíše než na krásu na své zdraví. Ostatně – kalhotky si vždy můžete převléknout. 
 • Vyhněte se voňavým hygienickým pomůckám

  Dejte si pozor na vlhčené ubrousky a skutečně rozlišujte mezi intimními a klasickými.
  Ať už se chystáte na dlouhou cestu autem, do přírody na puťák nebo na festival, musíte se smířit s tím, že se třeba i den obejdete bez sprchy. A tak je pro mnoho žen nepostradatelnou součástí kabelky balení vlhčených ubrousků, které mohou použít kdykoliv pro alespoň trochu dobrý pocit, že pro hygienu něco udělaly. Některé nerozlišují, jestli jsou na obličej, na tělo nebo na intimní hygienu. Jestli chtějí předejít infekcím, měly by nad tím začít trochu více přemýšlet. Tyto výrobky jsou totiž napuštěny voňavými látkami, které mohou porušit neutrální pH vevnitř vaginy, což vede k infekcím. Neznamená to ale, že se vlhčeným ubrouskům budete v drogerii vyhýbat obloukem. Jen si vyberte ty na intimní hygienu. 
 • Měňte si tampony a vložky častěji

  Obyčejný tampon byste rozhodně neměly používat jako ochranu před infekcí.
  Samozřejmě že nejlepší je vyhnout se cachtání ve vodě během vašich dnů. Ale někdy to prostě jinak nejde, a než se pařit v horkém letním dni, to raději být trochu obezřetnější! Co se týče infekcí, mnohem lepší je koupat se v bazénu než v rybnících, protože v bazénech jsou bakterie ve vodě mnohem více hlídány. Oproti tomu v moři můžete být naprosto klidné, slaná voda působí jako dezinfekce.

   

  V každém případě tampony byste si měla měnit, co nejčastěji to jde, v mnohem větší intenzitě než běžně. Hygienická pomůcka se totiž nasákne vodou, takže její funkce mizí. A navíc pokud ve vodě jsou bakterie, vy si je tím přenesete do vaginy, a čím déle je v sobě budete mít, tím větší riziko vám hrozí. Rozhodně byste neměla používat běžné tampony jako ochranu před infekcemi. Existují ale speciální tampony s vazelínovým olejem, které vás "ucpou", takže se voda dovnitř nedostane. Koupíte je v lékárně.

 • Nenechte nic náhodě

  Sledujte pozorně, co se vám děje mezi nohama.
  Kvasinková infekce se projevuje svěděním, pálením, někdy i bolestí při močení nebo při sexu. Změní se i výtok, který bývá bílý, někdy může být i hrudkovitý. Jestliže na sobě něco z toho pozorujete, neváhejte a začněte s léčbou. "Po nasazení lokální terapie ve formě čípků, globulí nebo mastí dojde k ústupu obtíží obvykle do 48 hodin od zahájení léčby. Délka léčby je dle zvolené terapie 3 až 8 dnů, v průměru asi týden," říká gynekolog Richard Sobol. Pokud budete problémy podceňovat a léčbu oddalovat, může se u zánětů projevit recidiva, a vy pak nebudete mít chvíli klidu.
  http://prozeny.blesk.cz/kategorie/4745/domaci-lekar
 • Se sexem opatrně

  Sex
  Dlouhé letní večery, procházka kolem moře nebo romantika ve stanu... Léto je prostě jak dělané pro lásku. Při svých milostných vzplanutích si ale dejte pozor na to, abyste si nepřivodila nějakou infekci. Samozřejmě že nejlepším způsobem, jak se chránit, je používání kondomu. A jestli se chystáte na sex na písku nebo v lese na jehličí, raději si s sebou vezměte deku. Mohla byste si poškrábat sliznici, což není zrovna příjemné. 

Diskuse ke článku
.