Podle posledních výzkumů pomerančový džus působí na naše zdraví spíše škodlivě. Tyto ovocné nápoje jsou totiž plné cukru, což při časté konzumaci může vést k obezitě, v některých případech dokonce i k nemoci dna. Tato varování přišly v souvislosti s tím, kdy firmy vyrábějící džusy doporučují dát si skleničku nápoje jako jednu z pěti doporučených dávek ovoce a zeleniny denně.
Babyboom způsobený zdravým pitím
Proč tedy byly ovocné nápoje tak dlouho považovány za zdraví prospěšné, když dnes se zdá, že jde spíše o tekutý jed? Odpověď nalezneme v Americe ve dvacátých letech minulého století. Podle nutričního specialisty Elmera McColluma může za vysoký obsah kyseliny v našem těle přílišná konzumace pečiva a masa. Pro regulaci doporučil jíst dostatek zelného salátu a pozor, paradoxně také kyselé šťávy citrusů.
Mezitím ve Velké Británii vláda dodávala džusy rodinám s dětmi jako zdravý a výživný doplněk stravy. V padesátých letech zažívala Anglie velký babyboom, který byl odůvodňován právě konzumací pomerančových džusů. Tato myšlenka přetrvávala až do osmdesátých let, kdy se z pití ovocných nápojů stala součást určitého životního stylu.
Umělá příchuť pomeranče
Od té doby se toho ale mnoho změnilo. Tenkrát mohly být džusy skutečně zdravější, díky menšímu podílu cukrů a chemických přísad, které džusy obsahují dnes. Ačkoliv jsou často prodávány jako „přírodní“ nebo „čerstvé“, obvykle není ani jedno z toho.
Při zpracování je totiž uměle neutralizována chuť ovoce, a aby džus měl skutečně příchuť například pomeranče, je do tekutiny uměle dodávána. Nenechte se však ošálit dalšímu reklamnímu triku, tedy že nejde o koncentrát, ale o přírodní džus. Neznamená to, že by obsah krabice byl nějak zdravější. Aby byl opravdu pro nás prospěšný, musel by být vyroben pouze z ovoce, případně ještě z vody.
100% bez cukru
100% džusy se ale vyrábí trochu jinak. Vezmou se čerstvé pomeranče, ze kterých se vymačká šťáva. Z té se následně odstraní voda, zamrazí se to a převeze na místo, kde je následně džus vyroben. Přidá se opět voda, pomerančová příchuť a vitamíny. Na druhou stranu jsou tyto nápoje z celé škály trvanlivých džusů ty nejzdravější. Výrobce do nich nesmí přidat cukr, ani žádné konzervanty.
Pokud si tedy koupíte jiný než 100% džus, nedostanete z něj nic jiného, než cukr. Spousty cukru. Podle lékařů je doporučená denní dávka 35 gramů, u žen je to ještě o něco méně. To odpovídá přibližně sedmi - osmi čajovým lžičkám. Ve 330 ml ovocného džusu je právě osm lžiček cukru. Znamenalo by to tedy, že si přes den můžete dát maximálně jednu skleničku, a pak už žádné další jídlo. Navíc přílišné množství cukru může vést i k nemoci zvané dna.
Zákaz pitíček ve školce
Není to ale pouhá obezita a dna, co nám při nadměrném pití džusů může hrozit. Zhruba u poloviny pětiletých dětí se po častém pití těchto sladkých nápojů objevila zničená zubní sklovina. V jedné mateřské škole v Anglii ředitel dokonce zakázal rodičům, aby dávali dětem do školky ke svačině džus.
Bohužel většina lidí stále věří, že ovocné džusy jsou skutečně zdravé a plné vitamínů. Pokud vás to přesvědčí, tak v jedné sklenici džusu, který si dáváte k snídani, je více cukru jak v jedné misce sladkých cereálií s mlékem. To už stojí za zamyšlení, co? Pokud se ale pomerančového džusu nechcete vzdát, je dobré ho ředit vodou.