Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

90% lidí trpí plísněmi nohou: Pomůže domácí léčba i prevence

22. června 2014 | 06:00

Léto je nejen obdobím krátkých sukní a sandálů, ale bohužel také nepříjemného plísňového onemocnění nohou. Tím někdy onemocnělo celých 90% Čechů a někteří o tom ani nevěděli.

Nejrizikovějším obdobím pro vznik plísňových onemocnění je právě léto a teplé počasí. V tomto období často nosíme nevhodnou obuv, ve které se naše nohy potí, ale také se pohybujeme v místech, kde je riziko nákazy velmi vysoké. Takovými místo jsou koupaliště, sauny, fitcentra nebo sprchové rohože v hotelích, kde se neuváženě pohybujeme bez bot. A právě naše neuváženost často může za to, že si z dovolené společně se zážitky dovezeme také svědivé a mokvající onemocnění, kterého se jen tak nezbavíme.

...
Jak se plíseň nohou projevuje

Plísňová onemocnění nohou se nejčastěji objevují mezi prsty, ale může také za ztvrdlé a rozpraskané paty. Zpočátku nohy svědí, rozpraskávají, začínají pálit a šupinatět. Někdy plísňová onemocnění mokvají a nakonec velice bolí. Co se týká plísně nehtů, ta se projevuje zahnědnutím nehtu, jeho ztuštěním, lámáním a drolením.

Prevence proti nákaze

I ta největší opatrnost může být málo platná, pokud máte narušenou obranyschopnost, přesto je se díky ní dají rizika minimalizovat.

 • Choďte v kvalitních bavlněných ponožkách a pokud se vám nohy nadměrně potí, během dne si ponožky převlékněte.

 • Noste obuv, která je adekvátní počasí. Ve velkých vedrech zapomeňte na uzavřené boty, ve kterých se nohy potí a raději obujte sandále. Vyhýbejte se obuvi z nekvalitních a neprodyšných materiálů, které neodvádějí vodu a raději investujte do kožených bot. Věřte, že se to vyplatí.

 • Nikdy nechoďte naboso. Do bazénu, do sauny i do fitka si noste pantofle nebo žabky. Stejně tak pokud jdete na návštěvu nebo jste na dovolené v hotelu, nechoďte naboso. Nikdy totiž nevíte, jestli někdo před vámi neměl na nohou plísňové onemocnění.

 • Nepůjčujte si boty navzájem ani s kamarádkou a ani s partnerem nebo s dětmi. Stejně tak byste neměli používat stejné pilníky na nehty a nůžtičky, nebo je alespoň po každém použití dezinfikujte.

 • ...
  Boty nechejte každý večer vyvětrat a vysušit, popřípadě je vystříkejte speciálním antibakteriálním sprejem hubícím zárodky plísní. Plastové a plátěné boty čas od času vyperte, ty kožené můžete nechat speciální metodou vyčistit u obuvníka.

 • Obuv byste také měli střídat a ne nosit každý den jednu a tu samou.

 • Každý člen rodiny by měl mít na nohy speciální ručník, kterým si nebude utírat zbytek těla.

 • Proti pocení používejte speciální antiperspirant na nohy. Dobré také je si je během dne omýt.

 • Jako prevence působí také pravidelná péče. Proto si alespoň jednou za tři měsíce dojděte na pedikúru a mezi těmito návštěvami o nohy pečujte doma. Jen dbejte na to, aby salon, který jste si vybrali, dbal na dostatečnou hygienu.

Těžké nohy
Když už plíseň máte

Pokud jste již plísní nohou onemocněli, nic nepodceňujte a navštivte kožního lékaře. Plísňová onemocnění mají totiž tu vlastnost, že se rychle šíří a to nejen na ostatní obyvatele vašeho bytu, ale také na jiné části těla. Snadno by se vám tak mohlo stát, že začnete trpět tímto onemocněním také podpaží, pod prsy nebo v oblasti hlavy, což sebou přináší například vypadávání vlasů. Prvotními znaky by pro vás mělo být blednutí kůže, bílé nebo zažloutlé skvrny na nehtech či nezvyklý zápach nohou. V začátcích nákazy vám mohou pomoci volně prodejné masti nebo koupele, které seženete v lékárně. Pokud je ale postižen více než jeden nehet nebo velká plocha nohy, bude muset lékař nasadit dlouhodobější léčbu.

3 babské rady proti plísním nohou

Jablečný ocet: Mezi ověřené domácí recepty patří použití jablečného octa, který je účinným přírodním antimykotikem. Z něj si vytvořte lázeň pro nohy, a to v poměru 1:1 s teplou vodou. Do ní ponořte nohy na 15 minut a pak důkladně osušte. Opakujte denně, minimálně jeden týden.

olej
Oregano a olivový olej: Dalším domácím prostředkem je použití oregána a panenského olivového oleje. Připravte si 100 ml olivového oleje a v něm nechte přes noc vylouhovat 2 lžíce oregána. Směs přeceďte a 2x denně po dobu minimálně 14 dní nanášejte na místa postižená plísní.

Ústní voda, citron a jablečný ocet: Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale na mykózu nohou účinně působí ústní voda. Využívá se ústní voda Listerine nebo jiná s podobným složením. Jednu lžíci vody smíchejte se stejným množstvím jablečného octa a také citronové šťávy. Do směsi namočte vatový tampon který přiložte na postižené místo, upevněte náplastí a nechte 40 minut působit. Opakujte denně po dobu 2 týdnů.