Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Pitný režim: Kolik mají pít kojenci a kolik dospělí

 • Víte, kolik vaše tělo potřebuje tekutin?
  19. června 2014 | 06:00

  Nejen v létě byste měli dodržovat pitný režim. Víte ale, kolik tekutin byste vlastně měli během dne vypít, aby vaše tělo nebylo dehydratované, ale ani jste příliš nezatěžovali ledviny? Tekutin by mělo být tak akorát, ani málo ale ani moc.

 • 0-12 měsíců 200 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Pokud dítě plně kojíte, jeho žízeň stačí uhasit mateřské mléko. Každé dítě je ale jiné, a tak možná to vaše bude mít žízeň i mimo kojení, například v extrémně horkých dnech potřebuje ještě nějaký ten lok kojenecké vody či čaje. Sledovat pitný režim miminka je potřeba ve chvíli, kdy přechází na příkrmy. V deseti měsících by jeho příjem tekutin, nejlépe kojenecké vody nebo čaje, měl být asi 200 ml navíc k mléku.
 • 1-4 roky 1300 ml denně


  Myslete na pitný režim svých ratolestí
  Autor: Shutterstock.com
  Dostatečný přísun tekutin je pro správný vývoj dítěte velice důležitý. Mimo kojenecké vody můžete dítěti podávat i pitnou vodu, kterou je zapotřebí převařit, ale také bylinné čaje nebo ovocné a zeleninové šťávy. V tomto období by děti měly vypít asi 1300 ml tekutin .
  Bylinné čaje: Podávejte dětem jen ty, které jsou pro ně speciálně určené, a nepřislazujte je a ni příliš dlouho nelouhujte. Jestliže dítě nechce čaj pít, znamená to, že nemá žízeň a ne, že mu nápoj nechutná.
  Ovocné a zeleninové šťávy: Džusy podávejte malým dětem jen zředěné kojeneckou vodou v poměru minimálně 1:1.
 • 4-7 let 1600 ml denně


  Správný pitný režim je důležitý pro zdravý vývoj dětí.
  Autor: profimedia.cz
  Dětský organismus má větší potřebu tekutin než tělo dospělého člověka. Množství, jaké dítě potřebuje vypít za den, závisí nejen na jeho věku, ale také na jeho hmotnosti, v období od 4 do 7 let je to asi 75 ml na 1 kg hmotnosti dítěte. Nepodávejte dětem, ať jsou jakéhokoli věku, příliš teplé nebo naopak studené nápoje, abyste příliš nezatěžovali jejich organismus. Ideální teplota je 20-25°C.
 • 7-10 let 1800 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Malý školák by měl vypít v průměru 1800 ml tekutiny, pokud si ale chcete vypočítat kolik přesně by mělo vypít vaše dítě, je to 60 ml tekutiny na 1 kg. Špatný pitný režim dítěte může způsobit únavu a vyčerpanost, bolesti hlavy nebo nepozornost. V případě dlouhodobého nedostatku tekutin může velice rychle dojít k poškození ledvin.
 • 10-13 let 2150 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Tekutiny by dítě mělo mít rozděleny rovnoměrně do celého dne. Rychlé vypití velkého množství totiž klade velkou zátěž na ledviny, dochází k zaplnění žaludku a ztížení procesu trávení. Dítě by se mělo ideálně napít každou hodinu a za den by mělo vypít asi 2,15 litru. Do dětského pitného režimu by ale neměly být zařazeny sladké bublinaté nápoje, nebo jen velice výjimečně.
 • 13-15 let 2450 ml denně


  Pitný režim
  Autor: Shutterstock.com
  Děti v tomto období by měly vypít asi 2,45 litrů za den. Do jejich pitného režimu by měla patřit čistá pramenitá voda, minerální voda, ovocné a bylinné čaje a džusy zředěné vodou v poměru 1:1. Tekutiny mohou doplnit také některé potraviny, jako je ovoce a zelenina, polévky nebo mléko, které se nepočítají jako klasická tekutina. Ani velké děti by neměly mít ve svém jídelníčku kofeinové nápoje, jako je cola, káva nebo černý čaj, má totiž špatný vliv na jejich nervový systém a odvodňuje organismus.
 • Od 16-ti let 2500 ml denně


  Dodržování pitného režimu vám zajistí energii a krásný vzhled.
  Autor: Shutterstock
  U dospívajících a dospělých by měl být denní příjem tekutin kolem 2,5 litru, při fyzické zátěži pak kolem 3 litrů. Pitný režim ovšem závisí také na stravě, kterou po celý den jíte. Ti, kdo holdují sladkostem, slaným a smaženým jídlům, která prokládají kávou, by měli pít stejně, jako by fyzicky pracovali. Naopak těm, kteří pravidelně konzumují ovoce a zeleninu a sladkostem se vyhýbají, bude stačit doplnit jen kolem 2 litrů tekutin. Ovoce a zelenina se totiž postarají o zbytek.

Klíčová slova:  zdraví, pitný režim, děti, rodina, strava, léto
Diskuse ke článku
.