Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Zrádná klimatizace! Hrozí vám angína, rýma i zánět

5. srpna 2013 | 18:00

Střetu s klimatizací je stále těžší se vyhnout. Ochlazuje nás v zaměstnání, autě, obchodech a často se bez ní neobejdeme už ani doma. A i když je nám studený vzduch příjemný, může stát za spoustou zdravotních problémů.

Může pomoci, ale i uškodit! Při správném používání nepředstavuje klimatizace žádné zdravotní riziko. Zvyšuje komfort života v horkých dnech, ale při nesprávném použití nebo údržbě může být také zdrojem nemalých zdravotních obtíží.

POZOR:
Vždy dbejte na to, aby byla klimatizace pravidelně čištěna a dezinfikována. Jen tak zabráníte šíření virů a bakterií.

Co vám hrozí:

Angína

Andrea Koubková (17) s angínou marodí už od minulého týdne.

Ač vám to přijde nepravděpodobné, angína skutečně není jen "zimní" nemocí. Je dokázáno, že prudké přechody z klimatizovaných místností do horka oslabují imunitu. K tomu ledové nápoje a zmrzliny, které extrémně zachlazují sliznici krku a vedou tak k jejímu oslabení vůči vlivů různých bakterií a virů. K angíně je pak jen krůček! Poznáte jí snadno. Bolí vás v krku, kvůli zduřelým mandlím se vám hůře polyká, jazyk máte bílý, hrdlo rudé a na mandlích bílý či žlutavý povlak. V ten moment neváhejte a zajděte k lékaři. Rozvinutou angínu totiž bez antibiotik nezvládnete.

Začíná období chřipkové epidemie. Jak ji můžeme předejít?

Chrapot

Jde vlastně o infekci, která napadne vaše hlasivky. Klimatizace vysuší nosní sliznice, z jejichž povrchu zmizí vrstvička hlenu, která je chrání proti vpádu mikroorganismů. Vy se pak stáváte náchylnějšími k infekci způsobené viry nebo bakteriemi v horních dýchacích cestách. Nízké teploty také dokáží ochromit pohyb řasinkového epitelu dolních dýchacích cest. V oblasti hrtanu a hlasivek se pak začne hromadit hlen a vy ochraptíte.

Prvním krokem v léčbě chřipky je klid a odpočinek na lůžku.
Rýma

Letní rýma je nejčastějším příznakem nachlazení. Pokud si v autě nebo doma nastavíte teplotu na dvacet stupňů a pak vyjdete na rozpálenou ulici, kde je na sluníčku téměř čtyřicítka, nedivte se, že brzy pocítíte pálení v nose, sliznice zduří a objeví se rýma. Při snížení imunity z teplotního šoku navíc dostávají viry šanci udržet se ve vyschlé nosní sliznici.

Pozor na oči!
Syndrom suchého oka

Jde o jedno z nejčastějších onemocnění s kterým pacienti přicházející do ordinace očního lékaře. Tzv. suché oko je projevem suchého zánětu rohovky a spojivky. Jde o poruchu omývání citlivého povrchu oka slzami, které u zdravého jedince vytvářejí souvislý slzný film. Příznaky mohou být různé, od zarudnutí, výtoku, pocitu jemného tlaku až po pocit písku či cizího tělesa v oku, přes nepříjemné řezání až k silné bolesti oka. Příčinou je většinou klimatizace, ventilátory a suchý vzduch.

Bolesti se můžete zbavit i přírodní cestou.
Zánět trojklaného nervu

Projevuje se silnou bolestí za uchem - právě tudy totiž vede trojklaný nerv do zubů a tváře, který zajišťuje citlivost v obličeji.

Co všechno vám ještě hrozí: zánět středního ucha, zánět spojivek, zánět nosních dutin, astma, zhoršení alergií, bolest hlavy a kloubů. Navíc vysouší pleť i vlasy. A byl prokázaný i nepříznivý vliv na psychiku člověka.

Jak se správně ochlazovat

* Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být maximálně 5 - 7 stupňů Celsia. 

* Přechody z chladu do tepla a naopak pokud možno často nestřídejte.

* Pokud můžete, nastavte klimatizaci tak, aby proud chladného vzduchu nesměřoval přímo na vás.

* Při pobytu v klimatizovaném prostředí hodně pijte - ideální jsou vlažné nápoje. Klimatizace totiž vysouší vzduch i vaše sliznice.