1. Správně nastavit
Klimatizace musí být správně nastavená, moderní a funkční. V takovém případě pomáhá i lidem citlivým na plísně – zmírňuje totiž vlhkost vzduchu. Zároveň by ale neměla být puštěna naplno a způsobovat tak příliš velké teplotní rozdíly mezi vnitřním a vnějším prostředím – odborníci říkají, že by se teploty měly lišit maximálně o pět stupňů Celsia. „Chladnička“ uvnitř a vedro venku jsou podstatou problému, který lidem způsobuje různá nachlazení, kašel, bolesti kloubů a podobně.
2. Pravidelně čistit
Klimatizační jednotka by měla být udržována v dobrém hygienickém stavu. Když se nečistí, je zdrojem bakterií, virů a spórů plísní, které se roznášejí po celém klimatizovaném objektu.
3. V autě opatrně
V autě je vhodné klimatizaci pouštět jen v intervalech. Tak po 15 až 20 minutách. Ani tady by neměl teplotní rozdíl mezi venkem a interiérem přesahovat pět až sedm stupňů Celsia. Studený vzduch by také neměl foukat přímo na pasažéry a před dojezdem do cíle by se měla teplota postupně vyrovnat úplně. Nehrozí pak teplotní „šok“.
Co způsobuje špatné použití klimatizace?
|
4. Větrat
I klimatizovanou místnost je třeba větrat. Zařízení sice zařídí příjemnou pokojovou teplotu, ale ne čerstvý venkovní vzduch. Proto čas od času během dne otevřete okna.
5. Občas vypnout
Cílem klimatizace je navodit lidem pohodu. To znamená nepodchlazovat je a nezpůsobovat silným prouděním vzduchu průvan. Ideální je vypínat zařízení po čtyřech hodinách. Lidé s oslabenou imunitou, astmatem a dalšími chronickými dýchacími potížemi by si klimatizaci neměli pouštět vůbec anebo jen omezeně.