Bolí vás břicho? Čtěte a dozvíte se proč! | Pro ženy | Blesk.cz

Bolí vás břicho? Čtěte a dozvíte se proč!

4. května 2012 | 06:13

Nejčastějším typem bolesti, pro který vyhledáváme  lékaře jsou ty, které na určitém místě v těle vznikají a na jiném se projevují. S čím ale souvisí bolesti břicha, která nás tak často trápí?

Bolesti mohou signalizovat lehkou nevolnost nebo pálení žáhy, ale i prasklý žaludeční vřed nebo zánět slepého střeva. Lékaři posuzují původ našich potíží mimo jiné podle „mapy bolestí“ pociťovaných v krajině břišní.

Bolest v okolí pupku a nadbřišku
Bolest břicha

V okolí pupku se objevují počáteční bolesti apendixu („slepého střeva“) a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v oblasti pupku způsobuje střevní obstrukce. V nadbřišku se projevuje bolest žaludku a pankreatu a někdy i žlučníku.

Bolest v nadbřišku, vyzařující buď do krku a čelisti nebo do obou horních končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního refluxu.  Je to způsobeno uložením jícnu, který spojuje hltan se žaludkem.

Hluboká a tupá bolest nad pupkem s vyzařováním do zad doprovází akutní zánět slinivky. Tupá, bodavá až ostrá bolest v nadbřišku, která se často  rozvine ve svíravou bolest na různých místech podbřišku provází vedle dalších příznaků i střevní chřipku.

Bolest okolo pupku či v pravém podbřišku trápí mimo klasické projevy pacienty s Crohnovou nemocí (chronické onemocnění postihující nejčastěji konečný úsek tenkého střeva). Tupá bolest v zádech, boku, vyzařující i do stejnostranné dolní poloviny břicha může provázet i ledvinovou koliku.

Bolest podžebří
Bolest břicha

Bolest v pravém podžebří je typická pro žlučník. Někdy vyzařuje do zad a k pravé lopatce, jindy začíná ve středu břicha a vyzařuje vpravo, v další fázi přechází do levého podžebří. Bolest je silná, krutá až nesnesitelná a bývá popisována jako ostrá, bodavá nebo jako tlak.

Mezi doprovodné jevy žlučníkového záchvatu patří pocení, slabost, nevolnost či zvracení. Tupou až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří se obvykle projevují jaterní potíže. Píchání a tupá bolest v oblasti levého podžebří může být známkou dráždivého tračníku.

U průjmovitého typu této poruchy pociťují pacienti křečovité bolesti v dolní polovině břicha. U akutní vředové choroby žaludku vzniká náhle krutá až nesnesitelná bolest s lokalizací v nadbřišku přecházející do levé lopatky, ramene a krku. Objevit se mohou i bolesti pravého ramene, jež zhoršuje dýchání a pohyb.

Bolesti v podbřišku

V podbřišku se hlavně u žen jedná o bolest vnitřních pohlavních orgánů, tlustého střeva, močového měchýře. Bolest v pravém podbřišku je typická pro zánět slepého střeva.

Mírná bolest doprovázená nevolností či zvracením a nespecifickým pocitem (např. křeče) ve střední horní části břicha, kolem pupku se během dvou až čtyř hodin se přesune do oblasti pravého podbřišku.

břicho

Podle typu onemocnění může být bolest lokalizována i vpravo v oblasti bederní páteře nebo vlevo v oblasti pánve. Pohyby, chůze a kašel bolest stupňují. Akutní gynekologické bolesti mohou mít charakter náhlé příhody břišní.

Bolesti břicha nepodceňujte

Nikdy se nerozpakujte jít s bolestmi břicha na vyšetření k lékaři. Sledujte příznaky, které vás potkají, abyste dokázali popsat, jakou bolest pociťujete, kam vystřeluje, za jakých okolností bolest nastala, zda po nějakém jídle, v klidu, jestli jste v předešlých dnech neměli nějaké slabší obtíže, například říhání, pálení žáhy či pocit nevolnosti.

Autor: ema