12 otázek o zdraví: Dá se vitamíny předávkovat? | Pro ženy | Blesk.cz

12 otázek o zdraví: Dá se vitamíny předávkovat?

14. dubna 2012 | 08:57

Bolí nás hlava, cítíme se unavení, jindy zase hledáme něco na zlepšení stavu nehtů či vlasů. Často v podobných situacích saháme po potravinových doplňcích, vitaminech nebo něčem podobném. Víme, co vlastně potřebujeme?

V lékárnách a různých obchodech se zdravou výživou máme už několik let téměř nepřeberné možnosti výběru produktů, od kterých čekáme pomoc při samoléčbě nejrůznějších neduhů, bolestí atd. Jen málokdo z nás se ale opravdu dobře vyzná v tom, co vlastně potřebuje. Sestavili jsme seznam vašich častých otázek, na které byste rádi znali odpovědi

1. Dlouhodobě užívám léky a trápí mě problémy se zuby. Mám na nich plak, i když si je pravidelně a důkladně čistím. Může to souviset s léky?
Některá léčiva opravdu způsobují změnu fyziologického pH v ústech, a tím můžou mít vliv na přemnožení bakterií, které za normálních okolností naše tělo dokáže udržet pod kontrolou. Jde hlavně o ústní inhalátory, které užívají astmatici – látky, které obsahují, mění prostředí v našich ústech na zásadité, které je ideálním místem pro mykózy.

2. Dá se předávkovat vitamínovými preparáty?
Samozřejmě, hlavně když jde o vitamíny rozpustné v tucích, které se odbourávají v játrech a jejich nadměrný příjem jim škodí (jsou to A, D, E, K).

3. Jaké doplňky výživy bychom měli zvolit, aby nás neobtěžovala zácpa?
Výborné jsou všechny potraviny obsahující vlákninu, v lékárnách a podobně je k dostání i vláknina v čisté podobě, kterou si můžeme přidávat do jídla (například do salátů, jogurtů...). Podobné účinky má i šťáva z aloe vera, doporučuje se užívat ji preventivně. Obecně je důležité se zácpě bránit, protože dlouhodobě může vést k závažným onemocněním, včetně rakoviny střev.

4. Proč se nemůžou léky zapíjet mlékem nebo kávou?
Mléko a káva obsahují látky, které můžou zareagovat s lékem a vytvářet sloučeniny, které vaše tělo vyloučí bez toho, aby lék účinkoval. Jde například o tetracyklinová antibiotika, která ztrácejí účinnost s mlékem nebo i s některými minerály, obsaženými v různých potravinových doplňcích. Proto je nutné při užívání medikamentů vždy podrobně přečíst celý příbalový leták.

5. Jaký vitaminový doplněk je vhodný na popraskanou kůži kolem nehtů na rukou a bílé skvrny na nehtech?
Popraskaná kůže a nezdravé nehty můžou mít mnoho příčin, např. kontakt s agresivními čisticími prostředky nebo časté mytí rukou. Způsobuje to i nedostatečný příjem potravy bohaté na vitaminy a minerální látky. Doporučuje se doplnit například vitaminy skupiny B, které mají protizánětlivý účinek na kůži a sliznice. Dále jsou důležité vitamíny C, E a A, pupalkový olej, rybí tuk kvůli vitaminu D a z minerálních látek zinek a selen.

6. Je pravda, že grep a jeho šťáva mění účinek léků?
Ano, tato šťáva změní účinky látek v našem těle, které odpovídají za jejich odbourávání. Buď jejich účinek  zvyšují, nebo naopak snižují.
V takovém případě se může stát že dávka léku má buď silnější, nebo na nižší účinek.

7. Někteří lidé mívají neustále bílé fleky na jazyku a po snědení jakéhokoli ovoce podrážděný jazyk se svěděním a podobně. Co se proti tomu dá dělat?
Některé potraviny jsou ostřejší a můžou způsobit podráždění sliznice v ústech, například ananas. Jestli tuto potíž provází i svědění, může jít o alergickou reakci. V takovém případě je nutné potravinu z jídelníčku vyloučit. Jestliže těžkosti trvají i nadále, navštivte raději lékaře.

8. Mnoho z nás se potýká se studenými končetinami. Některým lidem ruce a nohy dokonce modrají. Co by pomohlo?
Může to způsobovat nedostatečné prokrvení v této oblasti. Jako první pomoc poslouží horká lázeň nohou. Dobré je zkusit preparáty s obsahem ginkgo biloba, případně i ginkgové nebo zázvorové čaje, které prohřívají celé tělo.

9. Mnozí z nás už možná vyzkoušeli užívat pro dobré zažívání a zdravá
střeva indickou vlákninu. Existuje i nějaká „jemnější“ varianta?
Když vlákninu necháte stát ve skleničce vody, změní svoji konzistenci, a ta není právě moc chutná. Proto je opravdu lepší ji přidávat do jogurtů, tvarohových dezertů, salátů, ovocného pyré a podobně. Kdyby i tato varianta byla pro někoho nepřijatelná, na trhu existuje i vláknina lisovaná v tabletách.

10. Jak dlouho před plánovanou dovolenou se má začít užívat betakaroten?
Odborníci doporučují alespoň týden, abyste měli dostatečné množství ochrany před slunečními UV paprsky.

11. Při jakých problémech je vhodné užívat gel nebo šťávu z aloe vera?
Šťáva je výborná při detoxikaci organismu, pomáhá odstranit chronickou zácpu, pálení žáhy, podporuje činnost jater a slinivky břišní a v neposlední řadě podporuje imunitu. Kromě toho je zdrojem vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Působí protizánětlivě nejen zevnitř, ale i při kožních problémech – ve formě gelu.

12. Je mi 49 let a zhoršuje se mi zrak. Jaké vitamíny by mi pomohly?
Potíže se zrakem mají lidé nejen s přibývajícími léty, ale například i ti, kteří stále pracují na počítači. Zkuste užívat betakaroten v čisté podobě nebo v kombinaci s luteinem. Ten má za úkol zlepšovat stav cév a sítnice v oku. Vhodné jsou i antioxidanty jako selen, vitamin C a zinek.

Autor: Silvie Risová, Kbak