Pocení pod kontrolou: Vyzkoušejte přírodu

7. srpna 2011 | 10:00

Můžete se pětkrát denně natírat a stříkat deodoranty nebo vyzkoušet netradiční tipy z přírody proti nepříjemnému pocení. Zabírají i dlouhodobě.

Ať děláte, co děláte, máte neustále mokro v podpaží? Pokud vám klasické antiperspiranty nezabírají, nebo se bojíte, že vám dokonce můžou uškodit, vsaďte na alternativu a vyměňte chemii za přírodní produkty. Přípravky bez hliníku najdete v lékárně i bioprodejnách. Musíte je sice aplikovat častěji, ale můžete se spolehnout, že vám nijak neublíží a zaberou. Kromě toho vyzkoušejte recepty z fytoterapie, které používaly už naše babičky.

Dejte si šalvěj

Čerstvá šalvjej dokáže v kuchyni zázraky
Autor: profimedia.cz
Nenajdete účinnější bylinku, která dokáže omezit produkci potních žláz, než je šalvěj lékařská. Hlavní zásluhu na tom mají silice, jež působí nejen přímo na potní žlázy, ale i na centrum tepelné regulace v mozku, které řídí vylučování potu. Šalvěj tedy pomáhá ve formě koupelí i čajů. Vyzkoušejte lázeň na potící se nohy. Do dvou litrů teplé vody dejte luhovat čtyři až šest lžic sušené byliny. Potíte-li se i na jiných místech, uvařte si šalvějový čaj. Je třeba ho denně vypít tři šálky. Účinná je i tinktura, kterou koupíte v lékárně.

Zvyšte přísun zinku

Nepřirozený zápach a příliš potu může vznikat i při nedostatku zinku v těle, protože pak se pokožkou vylučuje víc močoviny. Pomoci by vám měly tablety s obsahem tohoto minerálu, konzumace masa, ořechů, ale i pití minerálních vod.

Upravte stravu

Příčinou neustále mokrého oblečení může být podle tradiční čínské medicíny konzumace zahřívajících potravin, například alkoholu, kofeinu, česneku, cibule, smažených a pečených jídel. Alespoň přes léto byste se jim měla vyhnout.

Proti pocení použijte deodorant
Autor: profimedia.cz
Kdy jít k lékaři?

Je důležité rozlišit, jestli se potíte z horka, jestli se problém týká celého těla, nebo jde-li jen o lokální pocení, například v podpaží, na dlaních nebo chodidlech. Stejně tak je třeba si uvědomit, zda se potíte i v klidu, nebo jen při zátěži či stresu. Normálně člověku stačí použít antiperspirant nebo bylinky, ale pokud vám pot denně ztrpčuje život, navštivte lékaře, který zjistí, jestli nejde o nemoc.

Kdy je nám horko

Na pocení není nic špatného, naopak. Kdybychom se nepotily, za čas bychom se přehřály stejně jako auto bez chladiče. Nejvíc se z nás lije během letních veder, virové nemoci, při silném stresu. Příliš velké vylučování potu může být příznakem cukrovky, poruchy štítné žlázy nebo podvěsku mozkového. Naopak studený pot může být projevem selhávání srdce.

Racepty proti pocení:

Rajčatová lázeň

I když je tento recept poměrně neznámý, funguje skvěle. Pomáhá proti tělesnému pachu i při nadměrném pocení.

Postup:

Do vany plné vody dejte asi tři litry rajčatové šťávy. Dopřejte si patnáctiminutovou koupel.

Rajčatová šťáva
Autor: profimedia.cz

Přesličková tinktura

Pomáhá bojovat s vlhkou kůží na nohou.

Potřebujete:
150 g přesličky rolní
30 g dubové kůry
200 ml lihu

Postup:
Přesličku a dubovou kůru nasypejte do skleněné uzavíratelné nádoby a zalijte lihem. Nechte louhovat 14 dnů, přeceďte a naplňte do lahviček. Každý den si tinkturou potírejte chodidla i prsty na nohou.

Vlašské ořechy
Autor: profimedia.cz
Ořechová koupel

Pocení umí zmírnit i vlažná koupel v bylinném odvaru.

Potřebujete:

listy ořešáku královského, dubovou nebo vrbovou kůru či smrkové výhonky

Postup:
Tři hrsti nasekaných listů ořešáku, hrst kůry či smrkových výhonků dejte do 2 litrů vroucí vody a vařte na mírném ohni 15 minut. Odvar přeceďte a nalijte do vlažné lázně. Koupejte se v ní asi 20 minut.

Zelený čaj do bot

Jestliže jsou vám cítit nohy a nevíte si rady, řešením může být tradiční zelený čínský čaj. Studenti singapurské střední školy Tamasek během svého projektu zjistili, že zelený čaj nakapaný do vložek bot snižuje zápach a brání mikroorganismům v přemnožení.

Zelený čaj je skvělý antioxidant
Autor: profimedia.cz

Čaj na noční pocení

Je váš největší problém, že z vás „lije“ během spánku? Pozor na to! Může jít o signál, že máte oslabené ledviny, tělo zatížené toxiny nebo bojujete s infekcí. Poradíme vám, jaký čaj ledviny posilní a zmírní pocení.

Potřebujete:
50 g natě vřesu, 50 g natě zlatobýlu, 30 g natě rozrazilu a přesličky, 20 g natě šalvěje, 10 g plodů borůvky

Postup:
2 lžíce směsi zalijte 500 ml vroucí vody, nechte přikryté luhovat asi 20 minut. Čaj přeceďte a popíjejte vlažný třikrát denně šálek.

Udržujete v létě svá chodidla
Autor: SHUTTERSTOCK.COM
Sůl na ruce a nohy

Večerní slaná koupel rukou a nohou dezinfikuje, reguluje pocení a zároveň zmírňuje křeče.

Potřebujete:
lžíci šalvějového oleje, lžíci smrkového oleje, 20 ml 40procentního alkoholu (nejlépe lihu) a 500 g mořské soli.

Postup:
Oba oleje rozpusťte v alkoholu, přidejte sůl a všechno dobře promíchejte. Naplňte do dobře uzavíratelné nádoby. Na koupel použijte dvě lžíce koupelové směsi, kterou rozpusťte ve třech litrech teplé vody. V roztoku si nejprve na 10 minut namočte ruce a potom na 20 minut nohy.

Autor: vin, hrd, Kbak