Někdo se potí více, někdo méně a často za to zkrátka mohou naše geny. Jenomže mnohdy zdaleka nejde o pouhý banální problém a jeho příčiny mohou být různé. Tělo nám prostě dává najevo, že se s ním něco děje.
Co je to hyperhydróza?
Odborně se nadměrné pocení nazývá hyperhydróza. Trápí dospělé i děti. Postihuje obličej, dlaně, podpaží, chodidla a někdy i celé tělo. Ne vždy je možné zjistit, proč vzniká. Pocení způsobuje stres, obezita, cukrovka, neurologické a psychiatrické onemocnění, zvýšená činnost štítné žlázy a jiné choroby. Velmi často ho vyvolávají emoce jako tréma, bolest, strach, ale i radost. Když zmizí příčiny, přestane i pocení. Tyto problémy se většinou dají zmírňovat na únosnou míru pomocí sedativ a kombinací vitaminů a minerálů na podporu zvládání stresu.
Pokud je hyperhydróza následkem nějaké choroby, nejdříve je zapotřebí léčit základní onemocnění, a teprve potom přichází na řadu kožní lékař.
První signál nemoci
Nadměrné pocení může souviset s hormonální nerovnováhou například během klimakteria u žen, s nadměrnou činností štítné žlázy, případně s nadměrnou aktivitou sympatetického nervového systému. Problém pocení je nutné řešit s odborníkem, který vám poradí nejlepší způsob léčby.
Kdy se "orosíme" nejčastěji - Pokud čelíme emoční zátěži (tréma, bolest, strach, úzkost, radost) a stresu. - Studený pot může být projevem srdeční nedostatečnosti. - Při některých nemocech, jako je zánět slinivky, zvýšená činnost štítné žlázy, horečka, nízká hladina cukru v krvi, kolapsové stavy. - Noční pocení je příznakem infekčních onemocnění, objevuje se také při tuberkulóze, rakovině, zánětech střev a u žen v menopauze. |
Co pomáhá zmírnit pocení?
Koupele, sprchy, krémy
Vyzkoušejte střídavé koupele v horké a studené vodě. Změna teploty stahuje cévy, a tím omezuje tvorbu potu. Nebo si připravte koupel s kostkami ledu a citronovou šťávou. Tento postup ale není vhodný pro diabetiky a kardiaky.
Potí se vám nohy? Dopřejte jim horkou koupel v roztoku růžového hypermanganu. Myjte je dezinfekčními mýdly a v drogerii nebo v lékárně si vyberte z bohaté nabídky přípravků proti pocení nohou. Základem je nošení ponožek ze 100 % bavlny. Existují i speciální antibakteriální ponožky s nanočásticemi ze stříbra.
Ionoforéza
Při této elektroléčbě se na dlaně nebo chodidla namočená v roztoku elektrolytu pouští v nízké intenzitě elektrický proud. Sezení trvá dvacet minut a zpočátku se musí opakovat několikrát týdně, později jednou za dva týdny. Nevýhodou je časová náročnost a nutnost opakování, protože výsledky jsou různé. Někteří pacienti jsou spokojení, jiní si stěžují, že je to jen ztráta času. Zařízení na ionoforézu si ale můžete koupit a léčit se doma.
Botulotoxin
Jde o jed, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Je jedním z nejsilnějších, který známe. Pod kůži se aplikuje extrémně nízká dávka botulotoxinu, která zablokuje přenos nervových impulsů. Nejtypičtější je podpaží, ale ošetřují se i jiná místa na těle. Zákrok se dělá ambulantně a trvá několik desítek minut. Účinek nastupuje 4 až 6 dnů po aplikaci. Nevýhodou je nutnost opakování, ale pocení se výrazně omezí na 6 až 12 měsíců.
Tipy a triky proti potížím a pachu- Zbavte se svých neřestí. Nadváha, kouření pití alkoholu a nápojů obsahujících kofein také zvyšuje tvorbu potu - Hlídejte si stravu. Před důležitým setkáním si nedávejte ostré jídlo. Česnek, cibule a karí se také vylučují potem. - Podle některých odborníků vzniká nepříjemný zápach potu i při nedostatku zinku v organismu, protože v tom případě se pokožkou vylučuje více močoviny. Zvyšte přísun minerálů s obsahem zinku, jezte maso a ořechy. |
POMOC Z PŘÍRODY
Přesličková tinktura
Pomáhá oři pocení nohou. Každý den před obutím si tinkturou natřete chodidla a prsty.
Potřebujete: 150g přesličky rolní, 30g dubové kůry, 200ml lihu
Jak na to: Přesličku a dubovou kůru nasypte do skleněné uzavíratelné nádoby a zlijte lihem. Nechte 14 dní louhovat. Pak přeceďte a nalijte do připravené lahvičky.
Ořechová koupel
Potřebujete: listy ořešáku královského, dubovou či vrbovou kůru nebo smrkové výhonky
Jak na to: Tři hrsti nasekaných ořechových listů a hrst kůry nebo smrkových výhonků dejte do 2 litrů vařící vody a vařte na mírném ohni 15 minut. Odvar přeceďte a nalijte do připravené vlažné koupele. Koupejte se 20 minut.
Čaj proti nočnímu pocení
Noční pocení může souviset s oslabením ledvin, zatížením toxiny nebo se skrytým zánětem. Tento čaj posiluje ledviny a omezuje noční pocení.
Potřebujete: 50g natě vřesu, 50 g natě zlatobýlu, 30g natě rozrazilu a natě přesličky, 20g natě šalvěje a 10g plodu jalovce.
Jak na to: Dvě lžíce směsi zalijte půl litem vařící vody a nechte přikryté louhovat asi 20 minut. Čaj přeceďte a pijte vlažný 3x denně jeden šálek.