Pozor! Klíšťata jsou teď v plné formě! | Pro ženy | Blesk.cz

Pozor! Klíšťata jsou teď v plné formě!

21. května 2011 | 15:14

Máte v plánu vyrazit do přírody? Tak zpozorněte. Hydrometeorologové na tento víkend hlásí nejen krásné počasí, ale i nejvyšší aktivitu klíšťat, kterou označují číslem 10. To znamená nejvyšší možné riziko, že vás klíště napadne! Pokud bude nakažené, může vám způsobit vážné zdravotní problémy.

Pokud se chystáte ven, určitě nezapomeňte použít repelent. Odborníci doporučují netoulat se volně listnatými a smíšenými lesy, ale chodit jen po zpevněných cestách. A hned po návratu z lesa se nezapomeňte pečlivě prohlédnout a případná klíšťata okamžitě odstraňte.

Co dělat, abyste ho nechytili

Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout riziku nákazy, je maximálně snížit možnost, že klíště chytíte.

Takže než vyrazíte do lesa:

- vezměte si pevnou obuv a kalhoty stáhněte do ponožek

- používejte repelenty na pokožku. Na okraje rukávů insekticidy

- nelehejte si do trávy, dětem dejte pokrývku na hlavu

- vezměte si s sebou něco na odstranění klíštěte: dezinfekci, kleštičky nebo speciální kartičku na odstranění parazita ihned po návratu se prohlédněte, nejčastěji jsou klíšťata přisáta v podkolenních jamkách a v tříslech

Koho parazité nejvíc ohrožují

Opatrní by měli být všichni ti, kteří se pohybují venku v přírodě, tedy sportovci, zahrádkáři, myslivci, zemědělci.

Co klíšťata přenášejí

Pro člověka je nebezpečný virus klíšťové encefalitidy a bakterie lymské boreliózy. Čím déle je klíště přisáté, tím je nebezpečí nákazy větší.

Jak se dá nemoc léčit

Pokud infikovaný pacient zachytí včas příznaky počínající lymské boreliózy (zarudnutí v místě kousnutí), dá se nemoc vyléčit antibiotiky. Ovšem proti klíšťové encefalitidě neočkovaný člověk nemá šanci. Dají se jen zmírňovat následky choroby, ale nedá se vyléčit úplně.

Na očkování je pozdě

I když očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné celoročně, nejpříznivější období je v zimních měsících. „Očkování je nejefektivnějším způsobem, jak se této velmi nebezpečné infekci bránit,“ tvrdí Rastislav Maďar, vedoucí lékař Očkovacího centra v poliklinice v Ostravě-Hrabůvce. Podle něj encefalitida postihuje nejen děti, ale i dospělé a seniory, u kterých je průběh nemoci zdaleka nejhorší. „Počet případů infekce u nás má v posledních letech stoupající trend, nárůst onemocnění v roce 2009 byl 30% proti roku předchozímu,“ vypočítává Maďar. A přesto je proočkovanost v ČR na úrovni pouhých 16 %.

Už 6 lidí se letos nakazilo encefalitidou

Že jsou klíšťata aktivní a infikovaná, potvrdila Blesku i Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu. „Letos už máme potvrzeno šest případů klíšťové encefalitidy.“ Pokud chcete co nejdříve zjistit, jestli bylo klíště, které jste si odstranili, nakažené, můžete ho poslat na vyšetření. „Funguje to tak, že člověk, který si klíště vytáhne, ho může poslat za poplatek do laboratoře na vyšetření,“ vysvětluje Miroslava Burýšková ze společnosti Protean, která se zabývá vyšetřením klíšťat. Podle ní už letos zaznamenali 125 klíšťat pozitivních na lymskou boreliózu, na encefalitidu ale zatím žádné. Cena za vyšetření na boreliózu je 610 Kč a na klíšťovou encefalitidu 750 Kč.

Tohle nikdy nedělejte

- Nerozmačkávejte a nemačkejte klíště nehty, pokud bude infikované, pravděpodobně vás nakazí

- Klíště nemastěte a rozhodně ho nemusíte vytáčet ani proti, ani po směru hodinových ručiček

- Neodstraňujte klíště v přírodě, pokud s sebou nemáte sadu na odstranění parazita

- Nepalte klíště zapalovačem, ani ho neházejte do koše či do popelnice; hrozí totiž, že ho nezničíte a parazit se zase na někoho přisaje

Autor: Iva Dvořáková, evakk