Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Klíšťata útočí, boreliózy přibývá. Jak na ně?!

Fotografie
13. července 2009 | 13:57

Sezóna klíšťat je v plném proudu! Stoupá počet lidí nakažených lymskou boreliózou. Jak se můžeme bránit?

Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika. Doporučení ČHMU zní: Použití repelentu, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.

Jak klíště správně odstranit?
Klíště, jako každý jiný živočich žijící na povrchu, potřebuje dýchat vzduch. Přisáté klíště proto v žádném případě nezabíjejte pomocí jakýchkoliv olejů či mastí, které ho udusí. Ani klíště nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.

Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány (plastová karta pro bezpečné odstranění klíštěte s integrovaným zvětšovacím sklem stojí cca 84 Kč). Místo zákusu poté vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, mohlo by dojít k přenosu nákazy.

 

Klíště a plastová karta na jeho vytažení
Autor: www.kliste.cz

Vyšetření klíštěte
Až donedávna musel člověk, který na sobě našel přisáté klíště, několik týdnů kontrolovat místo vpichu nebo zpozornět při příznacích nemocí, jako encefalitida, borelióza nebo erlichióza. Teď se může uklidnit výrazně dřív, stačí si nechat klíště vyšetřit. Je zcela jedno, jestli je klíště živé či mrtvé. Nejdůležitější pro vyšetření je tělo (zadeček) klíštěte, který vložíte do igelitového sáčku a odešlete na vyšetření.

Jedním ze specializovaných pracovišť, kde analyzují přítomnost původců infekčních chorob přímo z přisátého klíštěte je např. Biotechnologická společnost Protean s. r. o. „Do pěti dnů provedeme analýzu, telefonicky sdělíme výsledek a následně přijde i protokol,“ doplňuje vedoucí laboratoře Miroslava Burýšková. Při pozitivním výsledku je nutné urychleně konzultovat další postup s lékařem.

Na portále www.kliste.cz se můžete informovat nejen o výskytu infikovaných klíšťat, ale i o prevenci, průběhu a léčbě nemocí přenášených těmito parazity.

 

Autor: brum