Kombinovat léky?
Podle Ivany Holcátové z Ústavu hygieny a epidemiologie záleží jakákoliv kombinace léků vždy na lékaři. „Je nesmysl při chřipce, způsobené viry, kombinovat antivirotika (např. Tamiflu) s antibiotiky, ničícími bakterie a na chřipku neúčinnými,“ říká. Horečku lze srazit antipyretiky (Paralen, Acylpirin) tlumícími zánět a pak nasadit antivirotika. Pokud berete léky (např. na tlak), pokračujte.
Může být sex prevencí?
Milování s partnerem může být skvělé i jako prevence proti chřipce. Vědci totiž zjistili, že kdo má sex dvakrát týdně, tomu se zvedne hladina imunoglobinu až o 30 procent. Člověk je pak odolnější proti chřipce, ale i dalším virům. Během chřipky se ale sex nedoporučuje, protože tělo musí odpočívat. A navíc by se stoprocentně nakazil i partner, který ještě chřipku nemá.
Suchý, či vlhký vzduch?
V místnosti, kde se léčí člověk s chřipkou, by se měl zvlhčovat vzduch. Pomáhá to při snižování tělesné teploty. Při odkašlávání vzduch zvlhčí vyschlé sliznice a uleví při bolestech v krku. Vytvořit příznivé klima můžeme i jednoduše položením mokrého ručníku na radiátor, daleko lepší je ale zakoupit zvlhčovač. Nejlevnější stojí už tisícovku, ty dražší pak i několik tisíc.
Co při nemoci jíst?
Zeleninové a masové vývary, libové maso, česnek, cibule, citrony a pomeranče. To jsou potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku chřipkou zmoženého člověka. Díky nim tělo získá vše, co při boji s chřipkou potřebuje. Polévky a maso doplní energii, tekutiny a minerály, česnek, cibule a citrusové plody zase vyčistí organismus od bakterií. Antibakteriální účinky má ještě med.
Proč pít čaj s medem?
Nejlepší ze všeho je čaj se zázvorem, citronem a medem. To je kombinace, která vyvolává pocení. Čerstvý zázvor, nastrouhaný do čaje, má i antiseptické účinky. Pokud ale máte také kašel, je použití medu a citronu diskutabilní, protože jsou považovány za dráždivé. Med a citron ale používaly babičky při rýmě a bolestech v krku, takže, pokud nekašlete, užívejte je bez zábran.
Snižovat horečky?
Tělesná teplota u lidí je zcela individuální. Nejčastěji se ale její hodnota pohybuje kolem 36,5 stupně Celsia. Nad 37 stupňů se už jedná o zvýšenou teplotu a nad 38 stupňů o horečku. Neměla by se ale uměle snižovat. Jedná se totiž o přirozenou reakci organismu. Srážet by se měla pouze ve chvílích, kdy začne ohrožovat zdraví. Takový kritický bod nastává při překročení 39 stupňů Celsia.