Migréna postihuje celých 18 % žen a 6 % mužů a nevyhýbá se ani malým dětem. Začíná většinou v pubertě nebo mezi 20. a 30. rokem. Nejvyšší výskyt je pak popisován u žen mezi 35. a 40. rokem života, u mužů přibližně o 10 let dříve. Bohužel záchvat bolesti postihuje i děti, vzácně také kojence.
Jak migrénu rozpoznat?
Obvykle je popisována jako jednostranná intenzivní pulzující bolest hlavy (v rytmu srdce), která bývá provázena řadou doprovodných příznaků. „Vedle zažívacích potíží a zvracení se typicky jedná o přecitlivělost na světlo a eventuálně i na různé pachy,“ říká odborník na migrénu Jiří Slíva.
Přibližně u pětiny nemocných se může bezprostředně před vznikem bolesti objevovat tzv. aura, která ale netrvá déle než 60 minut. Projevuje se záblesky, rozmazaným viděním, výpadky v zorném poli apod., nebo pocity mravenčení a brnění. Více než polovina nemocných 1–2 dny před záchvatem bolesti popisuje potíže jako: Změny nálad, chuti k jídlu nebo zažívací potíže.
Samotná migréna trvá 4–72 hodin.
Jaké jsou příčiny migrény?
Původ migrény není úplně jasný. Důležitou roli hraje dědičnost – výskyt v rodině je popisován téměř u poloviny nemocných.
Existuje také několik typických spouštěcích mechanismů:
• vyšší nadmořská výška
• náhlé změny počasí
• konzumace kávy, čokolády, vína, sýrů, uzeného masa
• užívání některých léků – např. antikoncepce
• kouření
• přejídání a hladovění
• menstruace
• stres
• nedostatek spánku
Jak se zbavit migrény?
Léky:
Nejčastěji jde o paracetamol a nesteroidní antiflogistika – z nich je nejčastěji užívaný ibuprofen (např. Nurofen Rapid aj.). Další antimigrenika jsou triptany. Dostupné pod názvem Sumigra, Sumitriptan a Zomig, a to jak ve formě léku tak i nosního spreje.
Léčba bez léků:
Doporučuje se klid na lůžku v dobře vyvětrané místnosti se zataženými závěsy a bez jakýchkoliv rušivých podnětů. Další možností je oblíbená akupunktura a jóga. Autogenní trénink, což je metoda sebehypnózy, která uvolňuje a podporuje zdravý spánek.
Lidové rady na migrénu:
1) Abyste přišli na kloub příčině vaší migrény, veďte si kalendář, kde si budete zapisovat, co jste jedli, jestli jste měli nějaký stres nebo zátěž a nepříjemnosti (ženy by si měly zapisovat svůj menstruační cyklus – migréna je často součástí premenstruačního syndromu nebo ovulace).
2) Snažte se obejít bez léků. Používejte lékárenské přípravky z devětsilu – pozor na jeho domácí použití!
3) Na čelo a spánky si přikládejte sáček s ledem.
4) Masírujte si spánky a krk mátovým olejem.
5) Snažte se odvést od bolesti pozornost například sexem. Prokrví se při něm celé tělo.
6) Jako prevence funguje jíst jednou denně chleba s máslem a na něm lístek řimbaby, která se pěstuje jako okrasná rostlina. (Pozor, nesmí se používat v těhotenství!)
7) Udělejte si čaj z kozlíku lékařského (také baldryán – zpracovává se list a kořen rostliny). Nechejte vyluhovat po dobu 20 minut. Vypijte jeden šálek odpoledne a večer, ale pozor – tlumí sexuální aktivitu.
8) Uvolněte si mimické svaly jednoduchým cvičením. Dvakrát pozvedněte obočí, přimhuřte oči, zamračte se a zeširoka zazívejte. Pohněte dolní čelistí ze strany na stranu a pokrčte nos.
Diagnózu musí stanovit lékař
Definitivní diagnózu migrény by měl určit lékař. Přesně rozpozná projevy a především vyloučí jiné, v některých případech i mnohem závažnější, onemocnění (např. nádor na mozku), a navrhne nejvhodnější léčbu.