Klouby drží a to doslova lidskou kostru pohromadě. Od vrcholku naší hlavy až po špičky našich prstů u nohou, spojují všech 206 kostí. Klouby činí tělo ohebným a umožňují svalům pohyby do tisíce směrů a nejrůznějších pozic.
Některé klouby, jako například ty v lebce, kde je žádoucí určitá pevnost, se nepohybují vůbec. Jiné, jako klouby v oblasti pánevní, se pohybují jen omezeně.
- 4
FOTOGRAFIE
Kloub je obvykle tvořen "kulovitou" kloubní hlavicí a "miskovitou" kloubní jamkou, které jsou uzavřené do kloubního pouzdra. Vnitřní strana kloubu je pokryta membránou, která je velmi důležitá pro jeho správnou funkci. Produkuje minimální množství vazké tekutiny, která snižuje tření mezi kloubními plochami, a vyživuje chrupavku, čímž zajišťuje nebolestivý pohyb. Někdy je mezi kloubní plochy kostí vložena ještě vazivová destička upravující funkci kloubu – např. meniskus v koleně. Vlastní pohyb kloubu se uskutečňuje pomocí šlach a svalů, které se upínají podél všech kostí.
KLOUBY V ČÍSLECH210 kostí tvoří kostru základní oporu lidského těla, více než 180 z nich je spojeno kloubem. Lidská kostra váží 15-25% z hmotnosti lidského těla. Zhruba 90% populace má nějaké problémy s dolními končetinami, přičemž u třetiny z nich se mohou objevit nějaké potíže. Asi 20% příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů jsou revmatické potíže. 6 druhů kloubů rozeznáváme na lidském těle – kolenní, loketní, ramenní, pánevní, kyčelní, hlezenní, zápěstní a meziprstní kloub. Klouby umožňují současně provádět 2 různé pohyby (ohýbání a otáčení). Skládá se ze 2 stýkajících se kostí krytých chrupavkou. Už ve věku 20 - 30 let se objevují první změny v kloubní chrupavce. Udává se, že rentgenové změny typické pro artrózu se vyskytují až u 15 % osob starších 35 let. 800 – 1000 mg vápníků je doporučená denní dávka vápníku nutná pro zdravé kosti a klouby. Za běžné chůze je síla vynaložená na kyčel tři až čtyřnásobná oproti váze našeho těla; při běhu je pětinásobná. Více než 160.000 km za život ujdeme pomocí chodidel, které přenášejí naši váhu v prostoru. To se rovná asi čtyřem cestám okolo světa. Ženy běžně ujdou 16 km denně, muži v průměru pouze 11 km. S každým krokem osoby vážící 60 kg absorbuje chodidlo přes 220 kg tlaku, což činí více než 2,2 tuny tlaku na chodidla za průměrný den. Největší a nejtěžší kloub - koleno - nese téměř polovinu tělesné váhy a pracuje jako závěs pro pohyb holeně a chodidla dopředu a dozadu. |
Co když se funkce kloubu naruší?
Za určitých okolností může docházet k narušení přirozené funkce kloubů a tím k různým onemocněním. Nejčastějšími projevy kloubních nemocí je hlavně bolest, proteplení, prosáknutí až otok kloubů a někdy i jejich zarudnutí. Z celkových příznaků to můžou být i celková únavnost, zvýšená teplota a ranní ztuhlost. Tyto celkové příznaky jsou typické pro skupinu zánětlivých revmatických onemocnění, mezi které patří na prvním místě revmatoidní artritida – zánětlivé postižení výstelky kloubního pouzdra. Postižen může být jeden nebo i více kloubů a obvykle jsou postiženy stejné kloubní oblasti na obou polovinách těla.
Další základní skupinou jsou degenerativní nemoci, při kterých je opotřebením postižena kloubní chrupavka. Dochází k němu při nadměrném jednostranném přetěžování například při sportu, při nadváze, po úrazech, po proběhlých zánětlivých epizodách, roli hraje i dědičnost…. Chrupavka se ztenčuje, její povrch není hladký a může docházet ke vzniku defektů. Kosti, které nejsou chráněny chrupavkou, na sebe narážejí a způsobují dráždění a bolest. Příkladem degenerativního postižení kloubů se nazývá artróza.
Nejčastější onemocnění nohou a kloubů
Symptomy a potíže: |
Podezření na: |
Léčení: |
Bolesti a oboustranné poruchy v čití v nohou a stehnech u alkoholiků a diabetiků |
polyneuropatie (onemocnění a porucha funkce nervů) |
Nutná návštěva lékaře
|
Oteklé nohy |
|
Nutná návštěva lékaře
|
Bolesti v lýtkách při chůzi, které v klidu ustanou
|
|
Nutná návštěva lékaře
|
Bolesti v tříslech při chůzi |
|
Návštěva lékaře
|
Bolesti v chodidle a kloubech prstů nohou
|
|
Návštěva lékaře
|
Časté bolesti v kolenou při zatížení
|
|
Doporučená návštěva lékaře
|
Boelst v jednom koleni s otokem a pocitem napětí event. zarudnutí |
|
Nutná návštěva lékaře
|
Bolest v jednom nebo obou kolenech a bolestivé jiné klouby provázené zarudnutím
|
|
Doporučená návštěva lékaře pro upřesnění diagnózy |
V mládí: občasné bolesti v jednom koleni
|
|
Nutná návštěva lékaře
|
U mladistvých (zvl. u dívek): bolest pod obvykle oběma čéškami při zátěži |
|
Nutná návštěva lékaře
|
Léčba kloubních onemocnění
Nejnovějším trendem při léčbě nejčastějšího kloubního onemocnění - artrózy je snaha o zpomalení či zastavení úbytku kloubní chrupavky. Tomu napomáhají mimo jiné léky ze skupiny tzv. pomalu působících léků s účinnými látkami chondroitinem a glukosaminem sulfátem. Jejich struktura se neliší od základní součásti kloubní chrupavky, která váže vodu a zajišťuje její pružnost. Tyto léky při dlouhodobém užívání zpomalují degeneraci kloubů a ubývání chrupavky a zároveň ulevují od bolesti.
Léčba artrózy a revmatické artritidy zaznamenala v posledních letech dramatické změny. Dlouhá léta mohli lékaři potíže vyvolané chorobou jen mírnit (léky skupiny SMARD). Později se jim dařilo snížit aktivitu onemocnění a přibrzdit jeho rozvoj (léky označované jako DMARD). Nové biologické léky dokážou rozvoj revmatických chorob většinou zastavit. Blokují vznik zánětu a zbavují pacienty bolestí. Především však pomáhají zastavit destrukci kloubů, která hrozí tím, že klouby úplně ztratí svou funkci. Lékaři označují nové biologické preparáty jako léky kontrolující vývoj choroby (DCART). Nové léky nejsou jen účinné, ale také drahé. Léčba jednoho pacienta může přijít i na půl miliónu korun ročně.
Léky bez předpisu:
1. Tablety, roztoky, atd.
Antirevmatický čaj – cca. 32 Kč
Apo-Ibuprofen – cca 40 Kč / 30 tabl.
Diclofenac tbl. – cca 22 Kč / 25 tabl.
2. Protizánětlivé masti, gely, atd.
Almiral gel – cca 25 Kč / 25 g
Dolgit krém – cca 48 Kč / 50 g
Heparin gel – cca 63 Kč / 100 g
Ketonal krém – cca 70 Kč / 50 g
3. Léky zvyšující prokrvení postižených kloubů a svalů
Capsicolle náplast – cca 27 Kč / 11 kusů
Dr. Theiss Schweden Kräuter – cca 90 Kč / 30 g
Mobilat gel – cca 90 Kč / 50 g
4. Přípravky na zlepšení výživy kloubní chrupavky
Proenzi - cca 380 Kč / 60 tabl.
Mobilin gel – cca 110 Kč / 75g
GelActiv Nexrutin – cca 360 Kč / 60 tabl.
ODBORNÍK ODPOVÍDÁMUDr. Josef MaurerJe mi 22 let a již delší dobu mě pobolívají kolenní klouby. V lékárně mně poradili "želatinu". Podle čeho si ji mám vybrat, za jakou cenu a jak dlouho ji užívat? Dívky a mladé ženy často trpí přetížením chrupavek na čéškách. Je to dáno nepoměrem mezi velikostí čéšek a jejich zatížením v dospívání a v období těsně po dospívání. Před jakoukoliv léčbou by mělo předcházet odborné ortopedické vyšetření! Jako doplněk je možné užívat léky podporující regeneraci chrupavky. Tyto přípravky dělíme v zásadě na potravní doplňky (Geladrink, Želatina +, Gelmodel Biosol aj.), a léky vyzkoušené podle tradiční metodologie, schválené k užívání, především Condrosulf a tzv. Sysadoa. Oba jsou na předpis a oba částečně hradí pojišťovna. Délka užívání je nejméně 3 měsíce a při plné úhradě pacientem představují měsíční náklady asi 600 Kč. Jaké jsou možnosti chirurgické léčby revmatických chorob? Z chirurgických výkonů se provádí nejčastěji náhrada kloubu, znehybnění kloubu ve vhodném postavení nebo odstranění zánětem postižené kloubní výstelky. Náhrady kloubů lze provádět i na drobných prstových kloubech. Jaká je příčina dnavé artritidy? Dnavá artritida je způsobena dráždivými účinky krystalků kyseliny močové. Ty začínají vznikat pokud je její hladina v krvi zvýšena – např. při dnovém záchvatu, který může vyvolat i větší konzumace masa či alkoholu. Krystalky vyvolávají zánět v kloubu, což je provázeno charakteristickými obtížemi – bolestí, otokem a zarudnutím. Zánět se projevuje charakteristicky nejdříve na základním kloubu palce nohy. Je třeba trvale užívat preparáty jako je Milurit a dodržovat dietu. Co je to revmatická horečka a jak souvisí s revmatickými chorobami? Revmatická horečka navazuje na předchozí onemocnění streptokokovou angínou nebo spálou. Onemocnění postihuje především klouby. Může postihnout ale i srdeční sval a to může mít daleko závažnější důsledky. Dnes se toto onemocnění již prakticky nevyskytuje. Bylo pozdním projevem neléčené angíny a spály, což je v dnešní době antibiotik naštěstí již jen rarita. Jaké jsou možnosti lázeňské léčby při revmatismu? Lázeňská léčba může poskytnout pacientům trpícím revmatickým postižením kloubů široké spektrum služeb – rehabilitační procedury, fyzikální léčbu. Důležitý je přitom komplexní přístup k nemocnému, celodenní rozvržení léčby, příjemné lázeňského prostředí a eliminace stresu. Z fyzikální léčby se používá nejčastěji elektroléčba, vířivé koupele, bylinné koupele a kryoterapie. Při vzniku aktuálních problémů bývá navíc k dispozici odborná lékařská pomoc |