"Příčin bolestí chodidel může být mnoho," říká fyzioterapeutka Mgr. Radana Poděbradská, Ph.D., která vede Rehabilitační poradnu na portálu Svět homeopatie. "Velmi často jde o nesprávné rozložení zátěže, což nesouvisí pouze s chodidlem, ale s držením celého těla. Například když se vaše páteř nemůže dobře napřímit, nemůžete ani těžiště těla dostat do místa, které je pro rozložení zátěže na ploskách biomechanicky nejoptimálnější. Je tedy dobře pomyslet i na to, že příčina nemusí být v oblasti chodidel.
Další příčinou je často počínající plochonoží, tedy pokles podélné a příčné klenby nohy. Tento proces je v první fázi více bolestivý, po poklesu klenby už ne.
V obou případech je dobře pracovat na zlepšení vstupní informace z receptorů na chodidlech. To můžete udělat např. tím, že budete chodit často naboso v rozmanitém terénu. Pokud budete chodit naboso po placatém terénu, nemá to takový efekt jako terén rozmanitý, např. střídání podkladu – písek, tráva, dřevo apod. Tím, že zlepšíte vstupní informaci do pohybového systému, zlepšíte i výstup. Noha totiž funguje jako čtečka, snímá terén a dává pohybovému systému informace o tom, jak má jednotlivé segmenty co nejlépe nastavit vzhledem k očekávanému pohybu nebo poloze. Zkuste tedy tento trénink spolu s otužováním – vhodná je střídavá sprcha nebo přešlapování střídavě ve studené a teplé vodě.
Zdravotní vložky nemusí pomoci
Určitě bych doporučila i dlouhodobější užívání homeopatického léku Arnica montana 9 – 5 granulí 2krát denně – a Ruta graveolens 9 – 5 granulí jednou denně večer."