Neděle 24. listopadu 2024
Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Překonejte strach z létání a potíže ze změny času a klimatu

...
5. června 2015 | 06:00

Chystáte se na dovolenou do zámoří nebo exotických krajin? Pak se připravte na to, že můžete přechodně trpět jet lagem, neboli pásmovou nemocí. O co jde, kde se tyto potíže berou a jak jim předejít? 

Jet lag je syndrom, kterým trpí lidé po rychlém překonávání tří nebo více časových pásem směrem na východ nebo na západ. Jeho příčinou je neschopnost těla přizpůsobit se okamžitě aktuálnímu času v jiném časovém pásmu, do kterého cestujeme. To znamená, že když letíte z New Yorku do Prahy a přiletíte o půlnoci pražského času, vaše tělo se bude nadále chovat podle času newyorského. Problémy mohou trvat i několik dní.

Typickými příznaky bývají: 

  • únava
  • dezorientace
  • nevolnost
  • bolesti hlavy
  • nespavost
  • dehydratace a nechutenství
  • podrážděnost
  • iracionální chování
  • zmatenost, dezorientace
  • průjem nebo zácpa
  • Klíčovou roli v regulaci tělesných rytmů a v pásmové nemoci hraje hormon melatonin. Po západu slunce, kdy naše oči vnímají tmu, začne mozek uvolňovat melatonin, který podporuje spánek. A naopak – když naše oči vnímají sluneční světlo, vyšlou do mozku signál, aby byla produkce melatoninu zadržena. 

...
Autor: Shutterstock.com

Jak dlouho jet lag trvá? Zotavení z pásmové nemoci nejčastěji závisí na počtu překonaných časových pásem. Obecně platí, že tělo se novému časovému pásmu přizpůsobí v režimu jednoho až dvou časových pásem za den. Pokud jste tedy překročili šest časových pásem, tělo se obvykle přizpůsobí této časové změně za tři až pět dní.

Jak si s jet lagem poradit? Vyhnout se mu zcela nedá, ale pro zmírnění příznaků a zkrácení doby jet lagu můžete mnohé udělat.

Co platí na jet lag? 

Vyhýbejte se alkoholu, kávě, cigaretám a dodržujte pitný režim (pijte čistou neperlivou vodu). Nevhodné nápoje mohou způsobit dehydrataci, narušit spací rytmus a vyvolat nevolnost.

Změňte svůj rozvrh s předstihem – pokud váš pobyt v cílovém časovém pásmu bude trvat déle než pár dní, snažte se svůj organismus připravit na změnu postupně již před odjezdem (postupně po hodinách). Částečné přizpůsobení se novému časovému rozvrhu ve známém prostředí ušetří vašemu tělu šok z náhlé změny režimu.

V den příletu snídejte, konzumujte hodně bílkovin a první den hodně odpočívejte. Pokud je to možné, načerpejte před odletem spánkovou rezervu.

Udržujte se v dobré kondici – pokud dodržujete zdravý životní styl, dobře jíte, dopřáváte si dostatek odpočinku a máte dobrou fyzickou kondici, bude vaše aklimatizace na nové časové pásmo snazší. Pokud nejste fyzicky fit nebo máte špatné stravovací návyky, snažte se tento svůj přístup změnit již několik týdnů před cestou.

...
Autor: Shutterstock
Berte ohled na svůj zdravotní stav – máte-li komplikovanější zdravotní stav, který vyžaduje sledování lékařem (například cukrovku nebo srdeční onemocnění), poraďte se s ním o své cestě v dostatečném předstihu a nezapomeňte naplánovat si časový rozvrh dávkování léků nebo případné kontrolní návštěvy lékaře v cílové destinaci.

Rozdělte si svůj výlet – pokud se chystáte na dlouhou cestu, kdy chcete překonat 10, nebo dokonce 12 časových pásem, naplánujte si výlet-přestávku „na půli cesty k cíli".

Přizpůsobte se místnímu časovému pásmu – čím dříve začnete fungovat podle místního času, tím rychleji se vaše tělo dané změně přizpůsobí. Pokud váháte, zda máte na dlouhou cestu vzít děti, nebojte se. Moje zkušenost praví, že nejlépe se s jet lagem vyrovnávají právě ony. Bude to dáno nejspíš tím, že se jim daří i v průběhu cesty spát (spánek v letadle jim nečiní žádné nepohodlí), a nedostanou se do tak zásadního spánkového deficitu.

Ke zmírnění potíží můžete použít i homeopatické léky a bylinky:

  • Posílení imunity Oscillococcinum během pobytu 1x denně
  • Pro citlivé osoby Phosphoricum acidum, 9 až 5 granulí 3x denně 3 dny po příjezdu a po návratu z cesty
  • Během letu Arnika 15 + Cocculus 9/15 + Lycopodium 9, popíjet cestou cca po 2 hodinách
  • Nespavost Cocculus + Coffea, 2x denně 5 granulí (ráno a večer)
  • Strach z létání Gelsemium 15, 2x denně 5 granulí (ráno a večer)
  • Jelikož lze na cestách očekávat zvýšení výskytu stresových situací, doporučujeme přibalit i Bachovy esence v podobě Rescue pastilek nebo sprejů. Rescue funguje jako první pomoc, podpora a záchrana ve všech krizových situacích.
  • Vyzkoušet můžete i bylinky. Například kořen z kozlíku lékařského. Kozlík je bylina, která pomáhá při léčbě nespavosti, jež jet lag doprovází. Neužívejte ho však společně s alkoholem.

 Článek byl připraven ve spolupráci s webem Svět homeopatie

Autor: Lucie Nestrašilová, Svět homeopatie
Video se připravuje ...