Lze říci, že jsou některé okurky k nakládání vhodnější?
"Obecně se za vhodnější k nakládání považují odrůdy s hrubou řídkou bradavičnatostí, které si po konzervaci sterilováním zachovávají lepší konzistenci, méně měknou a zůstávají křupavější. Například pro konzervaci kvašením je požadován výhradně tento typ okurek, navíc s černými ostny (z českého sortimentu např. odrůda Dalila F1)."
Na co si dát pozor při nákupu u stánků?
"Hlavním kritériem je čerstvost. Okurky by měly být pevné, nezměklé, svěží barvy bez příznaků žloutnutí, bez mechanického poškození a bez příznaků napadení houbovými chorobami."
Pokud se teď někdo rozhodl zasadit okurky, dozrají mu?
"Vzhledem ke krátké vegetační době to možné je, nicméně musíme počítat s řadou rizik. Jedná se zejména o pokles nočních teplot, ale i silný infekční tlak plísně okurkové. Takže pokud by někdo chtěl okurky nakládačky nyní vysévat, doporučoval bych spíše do chráněných prostor (fóliový kryt apod.)."
Máte nějaký osvědčený trik na čištění okurek?
"Rozhodně bych nedoporučoval čištění v pračce. Nejen z hlediska ekologického, ale i z důvodu možného mechanického poškození povrchu plodů, které se pak může negativné projevit na výsledném produktu. Pokud už si někdo dal tu práci okurky vypěstovat a sklidit, neměl by pro něho být problém každý plod očistit jemným kartáčkem v čisté vodě. Přílišnému zašpinění plodů od půdy lze zabránit např. pěstováním na černé netkané textílii. Tento způsob pěstování má pak řadu dalších výhod, jako je urychlení vegetace, omezení zaplevelení porostu apod."
Odrůdy s hustou jemnou bradavičnatostí
Partner F1
Karen F1
Everest F1
Twigy F1
Odrůdy s řídkou hrubou bradavičnatostí
Orfeus F1
Fantasy F1
Dalila F1
Zuzana F1
Altaj F1