V článku se dozvíte:
1. Kdy je Halloween?
2. Proč se slaví?
3. Jaká je jeho historie?
4. Halloweenské tradice a symboly
5. Oslavy v Americe - halloweenské koledování
6. Halloween v Česku
7. Zajímavosti a bizáry z Anglie, Mexika a dalších států
Prohlédněte si také fotogalerii strašidelných domů.
Kdy a proč se slaví Halloween?
KDY? V Česku, stejně tak jako v Americe, Austrálii nebo třeba Anglii, se Halloween každý rok slaví 31. října. O dva dny později jsou Dušičky, které mají velmi podobnou symboliku jako Halloween.
PROČ? Halloween, stejně jako Dušičky, má za cíl uctít památku zemřelých. Vzpomenout si na své blízké a zapálit jim svíčku. Staří Keltové věřili, že v noci z 31. října na 1. listopadu mizí hranice mezi životem a smrtí. Vše v tuto noc ovládá pán mrtvých Samhain, po kterém byl svátek také pojmenován. Velké oslavy byly plné ohně a masek. Hořící ohně měly svítit duším na jejich cestu, masky chránily živé lidi před zlými duchy. Kdo se chtěl spojit s mrtvými, stavěl velké zdobené oltáře.
Historie: Kdy svátek mrtvých vznikl?
Název svátku Halloween je složeninou slov All Hallows' Evening (v překladu "předvečer všech svatých"), což byl původní název celého svátku.
Jeho historie sahá až do let 4000 př. n. l. Tehdy to byla oblíbená pohanská tradice, kterou byl oslavován konec roku. Přicházející zima se vítala s odcházejícím létem a začínalo temnější období.
Keltské oslavy měly svou tradici po několik stovek let. V 19. století je přistěhovalci začali dodržovat také v Americe a dalších anglosaských zemích. Odtud se postupně rozšířily po celém světě a začaly patřit mezi oblíbené a známé svátky.
Podoba dnešního Halloweenu se několik desítek let utvářela především v Irsku. Spojením oslav Samhainu, římských oslav a křesťanských slavností vznikl současný Halloween. V Americe se začalo s koledováním až v roce 1950 a dnes se jedná – především u dětí – o jednu z nejoblíbenějších částí Halloweenu.
Tradice a halloweenské symboly
Každá kultura vede oslavy v jiném duchu a s jinými tradicemi. Vždy jde ale o nějaké spojení se světem mrtvých a vyjádření respektu a úcty k nim.
Hlavními barvami Halloweenu jsou černá (symbol temna a smrti) a oranžová (symbol podzimu). V žádném domě nesmí chybět rozsvícená halloweenská dýně známá pod názvem Jack-O'-Lantern. Dýně má za úkol odhánět zlé duchy a umrlce. Světýlko uvnitř dýně je tichou vzpomínkou na zemřelé.
TIP NA VIDEO: Jak správně vydlabat halloweenskou dýni?
O halloweenské noci mají velkou moc čarodějnice. Dělají doprovod zlým duchům na jejich cestě. Žádné čarodějnici nesmí chybět černá kočka. Pokud byste chtěli pravou čarodějnici potkat, musíte podle pověr celý den nosit oblečení v rubu a chodit pozpátku. Když to zvládnete, pak ji o půlnoci spatříte.
Dalším symbolem Halloweenu je pavouk. Pavouci tak nějak k hororům a strašidlům patří. Jestliže uvidíte o halloweenském večeru pavouka, pak je to zřejmě někdo vám blízký, který se do něj převtělil. Tato blízká osoba vám dává znamení, že vás neustále hlídá a dává na vás pozor.
Koledování v kostýmech a maskách je jedna z nejznámějších aktivit o Halloweenu, dodržuje se hlavně v anglosaských zemích. Je určená především pro děti. Některé státy v Americe dokonce zákonem zakazují, aby koledovaly děti starší 16 let. O halloweenském večeru děti chodí dům od domu a s koledou Trick or Treat ("koledu, nebo vám něco provedu!") žádají o sladkou odměnu, hračku nebo nějaké peníze. Když nic nedostanou, mohou se pomstít drobným žertíkem. Často pomažou kliku od vstupních dveří zubní pastou nebo rozbijí na prahu domu syrová vejce.
Jak se slaví Halloween v Americe?
Snad největší oslavy probíhají právě v Americe. Halloween, hned po Vánocích, je zde pro obchodníky tím nejvýnosnějším obdobím za celý rok. Američané se na Halloween připravují i několik týdnů a měsíců předem. Vymýšlejí strašidelné ozdoby svých domů, hororové večírky a nakupují nejrůznější tematické kostýmy a masky. Ročně zde za halloweenské doplňky a cukrovinky utratí více než 8 miliard dolarů. Obchody jsou přeplněné kostýmy, dýněmi, pavouky, netopýry a další výzdobou. Po celé zemi probíhají nejrůznější soutěže o nejstrašidelnější výzdobu domu či celých ulic, nejhororovější dýni nebo nejrychleji vydlabanou dýni. Restaurace, kavárny a hospůdky pořádají halloweenské večírky a samozřejmě nikde nechybí strašidelná výzdoba.
New York je město, kde na vás Halloween dýchá na každém rohu. Od roku 1973 se zde koná tradiční průvod s více než 2 miliony lidí. Všichni mají masky a kostýmy a celou noc se baví, tančí a navzájem se straší. New Orleans je známo jako nejstrašidelnější město v celé Americe především kvůli spojení s okultismem. Není proto divu, že je zde o Halloweenu pořádně nabyto. Konají se zde ples upírů, průvody a večírky.
Halloween v České republice
U nás se Halloweenu tak velký význam nepřikládá. Stále se u nás více slaví Dušičky. I tak ale obliba Halloweenu v posledních 20 letech stále roste. Každý rok si především rodiny s dětmi dlabou strašidelné dýně a dávají si je za okna. Krásné podzimní výzdoby s vřesy a okrasnými dýněmi jsou zdobeny ještě pavouky, pavučinami, netopýry, čarodějnicemi a černými kočkami. Ve větších městech se konají strašidelné večírky nebo promítání hororových filmů. Menší města si na halloweenské oslavy moc nepotrpí.
Halloween ve světě
Irské oslavy Halloweenu jsou plné krásných strašidelných průvodů. Městem se prochází tisíce lidí v kostýmech a celý dav je zaplaven světlem svíček. Na každém rohu jsou čarodějnice, které vám předpovědí budoucnost. Mnoho domů a zahrad je pokryto bohatou výzdobou. Na zahradách jsou zbudované umělé hřbitovy s částmi těl umrlců. Všude se konají hororové večírky. Na jídelníčku nesmí chybět tradiční ovocné koláče a další pokrmy.
Londýňané již tradičně připravují stezky a hry přímo v ulicích města. Můžete se vydat strašidelnou cestou po stopách Jacka Rozparovače nebo si zkusit hru o přežití známou z filmového zpracování Saw.
V Rumunsku se již několikátý rok koná strašidelný program na hradu Bran v Transylvánii. Dům upíra Drákuly v halloweenském termínu navštíví pouze několik desítek odvážlivců. Ti budou na hrad dopraveni kočárem, povečeří menu podle dobového románu, budou provedeni po hradu a přespí ve vystlané rakvi.
Japonsko má také své tradiční oslavy. Festival Obon je plný ohňů, světel a tance. Součástí je také magické a nezapomenutelné vypouštění papírových luceren po řece.
Pro Mexičany jsou v tuto dobu velmi důležité hřbitovy a samotné hroby jejich blízkých. Tradiční úklid hrobů je doplněn také zdobením. Na hroby je pokládáno jídlo a pití, které měli zesnulí rádi. Vyrábí se také tradiční oltáře – z cukrovinek a hraček pro děti, z alkoholu a likérů pro dospělé. Tyto oltáře jsou pokládány na hroby.
Pro obyvatele Haiti jsou halloweenské oslavy spojené s tancem, pitím a zpěvem. Každoročně se zde lidé umývají ve směsi syrového rumu a velice pálivých chilli papriček.
V Bolívii probíhají slavnosti až 8. listopadu. Lidé tady zdobí reálné lidské lebky, které jim zůstaly po jejich blízkých nebo které si pořídili na lékařských školách. K výzdobě používají květiny, brýle, šperky nebo klobouky.
Velké a nezapomenutelné oslavy probíhají také na Guatemale. Výrazem míru a soucitu s mrtvými je pro místní obyvatele drak. Proto se zde každoročně nad hřbitovy pouští velcí pestrobarevní draci. Lidé na oslavu přichystají speciální salát, a to asi z 50 ingrediencí, který pak na hřbitovech společně snědí. Samozřejmě nikdy nezapomenou dát jednu porci také na hrob pro zemřelého. Závěr dne patří velké slavnosti, která probíhá přímo na hřbitově.