Většina lidí má tuto zemi na severu Afriky spojenou s resorty a dlouhými plážemi. Tato země toho ale nabízí mnohem, mnohem víc.
My jsme svojí cestu Tuniskem začali na ostrově Djerba. Je to největší z 60 tuniských ostrovů a pro příklad, je velký zhruba jako Praha. Sem se dostane pohodlně přímým letem za necelé 3 hodiny. Zde také pro mnoho turistů cesta i končí. Na Djerbě najdete vše, co je k pravé odpočinkové dovolené zapotřebí. Resorty se službami all inclusive, teplé moře s pozvolným vstupem a z letiště jste prakticky všude do půl hodiny. Pokud tedy cestujete s malými dětmi nebo už se necítíte na žádné dobrodružství, je to pro vás ideální volba. Navíc se tu budete cítit velmi bezpečně a vítaní. „Tunisané mají rádi turisty a obzvlášť Čechy. Protože i když měli v minulosti někdy problémy, tak právě Češi na ně nikdy nezanevřeli, a proto je vždy vítají s otevřenou náručí,“ říká Lenka Pátek, obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style. Také dodává, že na začátku a na konci sezony, tedy do poloviny června a od poloviny září do zhruba konce října je Tunisko vyhledávanou destinací seniorů právě z výše uvedených důvodů a k tomu je tam v této době i velmi příjemné klima.
Cesta do pouště přes Matmatu
Jestliže ale chcete zažít pravé Tunisko a objevit jeho kouzla, musíte vyrazit na pevninu. Djerba je sice ostrov, ale je spojen s pevninou tzv. Římskou cestou, takže se tam dostane pohodlně autem či autobusem. Highlight naší cesty byla oáza Ksar Ghilane v Sahaře. Tam jsme se dostali za zhruba 3 hodiny. Zhruba v půlce cesty se vyplatí zastavit v Matmatě. Tato vesnice na jihu Tuniska je známá především svými obydlími, tzv. troglodyty, což jsou jakési jeskyně. Zajímavé jsou tím, že si jich cestou prakticky nevšimnete. Je to vlastně velký kráter v zemi. Na jeho dno vede tunel, kterým se dostanete se na nádvoří obklopené vytesanými místnostmi, které slouží jako obydlí i sklady. V přízemí bývají většinou obytné místnosti a obchody, vyšší patra jsou používána jako sklady na obilí.
Nezapomenutelná noc v poušti
Po dalších dvou hodinách, kdy jedete kamenitou pouští a nepotkáte ani živáčka, se před námi otevřela oáza Ksar Ghilane. Z ničeho nic se ocitnete uprostřed palmové zahrady, kde najdete kemp, termální jezírko a bazén a malou vesničku. Najednou máte pocit, že jste se ocitli v ráji. Uprostřed vyprahlého ničeho tato pohádka. A aby byla dovedena k dokonalosti, vydali jsme se na velbloudech vstříc západu slunce mezi duny. Nikdy jsem nezažila takové ticho jako právě tam. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek a ano, trochu kýč, ale skvělý.
A noc strávená daleko od civilizace? Dlouho jsem se tak dobře nevyspala. Dokonce jsem se nechala přemluvit na vstávání ve 4.30, abychom si užili i východ slunce. Tentokrát na čtyřkolkách. Zase trochu jiný zážitek. Obzvlášť v tom, že vyjíždíte prakticky za tmy, venku je zhruba 10 stupňů a když se po zhruba hodině vrátíte, teplota začne stoupat závratnou rychlostí. V 8 hodin je už běžně přes 40 stupňů a ani tam se ručička od května do září nezastaví. Návštěvu tohoto magického místa si tak naplánujte nejpozději na konec května, jinak nebudete venku schopni fungovat.
Berberský otisk a Star Wars
Cestou zpět na Djerbu jsme se zastavili ve vesnici Chenini . Jedná se o nejkrásnější horskou berberskou vesnice, která je ukrytá v průsmyku v okrese Tataouine.
Je složitě dostupná a snadno ji přehlédnete. Ale rozhodně stojí za to ji vidět. Tato oblast na tuniské pevnině láká i filmaře, natáčela se zde spousta ikonických scén do filmové série Star Wars. Ostatně jako i v jiných částech Tuniska, např. ve výše zmíněné Matmatě.
Takhle voní a chutná Tunisko
Co neodmyslitelně patří k poznávání nové krajiny, je jídlo. Vždy se snažím objevit a ochutnat typické místní speciality. Nejtypičtějším jídlem Tunisanů je jednoznačně kuskus. Dokážou ho připravit na mnoho způsobů, jak naslano, tak nasladko. Jehněčí v jejich podání chutná i zarytým odpůrcům tohoto druhu masa a pro mě překvapivě jsou milovníci tuňáka. Běžně v obchodech vidíte 3-5 kilové plechovky. Já si osobně zamilovala brik – původně turecký pokrm. Základ je vždy stejný. Brikové pláty, tunisky nazývané malsouka, plněné vejcem, tuňákem, kapary a brambory, smažené na rozpáleném olivovém oleji do křupava a podávané se zeleninou. Zakápnout si ho můžete citronem. Já si brik dávala nejraději s harissou, což je pasta z rozemletých chilli papriček, dochucené solí a česnekem. To je i mj. tip na suvenýr z Tuniska. Koupíte ji za pár korun v každém obchodě. Doma si kupte čerstvou křupavou bagetu, rozmíchejte harissu v olivovém oleji, přidejte nasekané olivy a fantastický předkrm máte na stole. A na co byste ještě neměli zapomenout? „ Rozhodně si do kufru přibalte růžové víno. Je fantastické a celosvětově vyhlášené,“ doplňuje Lenka Pátek.
Tipy na cestu:
- Chcete poznat Tunisko? Velký výběr zájezdů nabízí CK Blue Style. Ceny jsou již od 11 690 Kč s programem all inclusive za 8 dní!
- Platí se zde tuniským dinárem. 1 TND je zhruba 8 Kč. Tuniská měna není volně směnitelná. Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Vyměňte si v bance či v hotelu vždy raději jen menší obnos.
- Spropitné – Tunisané jsou zvyklí na spropitné a to tvoří i velkou část jejich platu. Pokud jste spokojeni se službami, nechte barmanovi či na pokoji uklízečce pár dinárů. Ocení to! ...nebo také výlet na čtyřkolkách v dunách