Pro krmení ptáků jsou nejčastěji využívané tři typy krmítek. Klasické besídkové, které mívá tvar domečku, samosypná krmítka, která mají výhodu pojmutí většího množství krmení a tukové krmítko.
V obchodě ho koupíte v podobě koule, ale doma si ho můžete udělat do květináče či kokosového ořechu, které ho ochrání před sluncem i deštěm. Tenhle druh krmítka má navíc tu výhodu, že je lehké, takže se dá pověsit i na tenčí nepřístupné větve, kde se ptáci nemusejí bát kočky ani kuny.
Nejsou popelnice
Než se slétnou strávníci
Krmítko umístěte na bezpečné místo, kam nemůže kočka ani kuna. S krmením pomalu začněte ještě než přijdou mrazy a dávky s přicházející zimou navyšujte. A hlavně vždy dávejte ptákům jen kvalitní, nezkažené potraviny.
- ovesné vločky
- strouhanka z neosoleného pečiva
- kousky masa
- strouhanka syrová mrkev
- jablka, tvaroh
- lůj
- oříšky
- plody jeřabin, černého bezu, hlohu nebo rakytníku
Na samosypné krmítko z PET lahve budete potřebovat:
- PET lahev
- drátky
- provázek
- nůžky
- sypané ptačí krmení nebo slunečnicová semínka
Do PET lahve vystřihněte nůžkami ze dvou stran menší kulatý otvor. Do spodní části lahve napíchejte drátky nebo dřevěné tyčky, improvizované bidýlko, aby si měli ptáci kam sednout. Dobře k tomu poslouží například nepoužívané pletací jehlice nebo vařečky.
Lahev naplňte krmnou směsí a zavěste. Další možností je místo bidýlek přidělat ke dnu lahve kulatou plastovou misku, na jejímž okraji se ptáci pohodlně usadí.
- květináč nebo jinou nádobu (může to být i vydlabaný kokosový ořech)
- tuk
- ptačí zob, drcené ořechy
Tuk pomalu rozehřejte a nasypte do něj ptačí zob a ořechy a ještě teplou směs nalijte do vybrané formy. Když nemáte formu, můžete do ní jen namočit šišku.
Pozor! Tukové krmení by nemělo zůstat pověšené na přímém slunci, které může mít i v zimě takovou sílu, že by se tuk rozpustil.