Mladí lidé obyčejně pozorně sledují změny na trhu a rádi kupují novinky – chytré telefony a tablety, sportovní vybavení, oblečení či počítačové hry. Získávají také dodatečné znalosti, účastní se různých kurzů a seminářů. Stává se, že se dokonce snaží zahájit i samostatnou výdělečnou činnost. Tyto potřeby jsou čím dál častěji financovány z půjček nebo kupované na splátky.
Bohužel se často přecení, protože přehnaně věří ve své finanční možnosti. Nedostatek zkušeností a znalostí z finanční oblasti však mohou mladého člověka dohnat k nepromyšleným finančním rozhodnutím. Češi mezi 18. a 24. rokem života dluží hlavně telefonním operátorům (42 %), nebankovním finančním institucím (15 %), bankám (10 %). Mladí lidé také často neplatí závazky vůči dodavatelům telekomunikačních služeb (poplatky za internet nebo televizi) a pojišťovnám.
Je proto důležité myslet na budoucnost už teď a začít si spořit. Už řadu let je osvědčeným produktem stavební spoření. Běžné ani spořicí účty totiž nemohou přinést takový výnos, jaký jim v současnosti právě tohle spoření přináší. I přesto většina peněz leží na běžných účtech, protože Češi preferují okamžitou možnost získání hotovosti. Na poli dlouhodobých úspor však nemá stavební spoření konkurenci. Dokazují to i statistiky.
"Každý člověk by měl mít stavební spoření jako základ pro zajištění na budoucnost. Jakmile tedy jedno stavební spoření skončí, je ideálním řešením uspořené prostředky použít jako základ pro další smlouvu," doporučuje ještě Rostislav Trávníček.