Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Přivolejte si jaro maceškami. Mráz jim neublíží

31. března 2013 | 06:00

Máte po krk zimy a rádi byste si na zahradu už konečně něco vysadila? Ale co když zase přijdou noční mrazíky? Macešky to zvládnou.

Macešce se lidově také říká violka, protože byla vyšlechtěna z původně planě rostoucích violek. Oblíbená je nejen pro výrazné barvy, krásnou kresbu a nenáročné pěstování. Docela dobře se dokáže vypořádat i s teplotu kolem mínus pěti stupňů. Není tedy divu, že s ní hodně zahradníků vítá první jarní dny a sází si je do truhlíků a venkovních nádob. I když teplota klesne, rostlina se brzy zotaví. Možná vás napadne, co dělat, když si s námi letos jaro zahrává a dost možná teplota spadne ještě hlouběji. V tom případě pomůže rostliny v nádobách přikrýt geotextilií.

Macešky sázíme brzy na jaře nebo v létě. Množíme je na podzim dělením trsů.
Co jim svědčí

Půda by měla být humózní, kyselá a mít dostatek živin. Asi nejjednodušší je, když si v zahradnictví kupíte již připravený substrát, který většinou obsahuje i hnojivo na několik týdnů. Nejlepší je pro macešky stanoviště s dostatkem slunce, ale dokážou se vyrovnat i s polostínem. Jen si dejte pozor, aby toho sluníčka, především přes poledne, nebylo příliš. Vadí jim i sucho. Během sezony je květiny potřeba občas přihnojit a zajistit jim pravidelnou zálivku.

Rostliny dorůstají výšky deseti až třiceti centimetrů. Podle toho jaký druh si vyberete, může být květ bílý, tmavě hnědý, růžový, modrý až fialový, červený, oranžový nebo i dvoubarevný. Do závěsných květináčů se dobře hodí převislé odrůdy.

Macešky vám krásně ozdobí zahradu či dekorativní květináče a truhlíky.
Kdo jim škodí

Jakmile se oteplí, připravte se na to, že macešky jsou delikatesou pro slimáky. A ty nezastaví ani to, že jsou v nádobách. Dřív, než se pustí od hostiny, zkuste jim v tom mu zabránit. Zkusit můžete jedovatý granulát. Další možností je na zahradě slimáky nalákat na past s pivem nebo nahnilým ovocem a pak je sebrat.

Velké nebezpečí pro macešky, a to v nádobách i na záhonech, představují mšice. Kromě chemických přípravků proti nim velmi dobře funguje, když rostlinu postříkáte odvarem z tabáku.

Kosmetika s vůní květin: Vyčarujte si doma jaro!

Autor: toma