Macešce se lidově také říká violka, protože byla vyšlechtěna z původně planě rostoucích violek. Oblíbená je nejen pro výrazné barvy, krásnou kresbu a nenáročné pěstování.
Macešky a mráz
Docela dobře se dokáže vypořádat i s teplotu kolem minus pěti stupňů. Není tedy divu, že s ní hodně zahradníků vítá první jarní dny a sází si je do truhlíků a venkovních nádob. I když teplota klesne, rostlina se brzy zotaví.
Možná vás napadne, co dělat, když si s námi letos jaro zahrává a dost možná teplota spadne ještě hlouběji. V tom případě pomůže rostliny v nádobách přikrýt geotextilií.
Jak na pěstování
Půda by měla být humózní, kyselá a mít dostatek živin. Asi nejjednodušší je, když si v zahradnictví kupíte již připravený substrát, který většinou obsahuje i hnojivo na několik týdnů. Nejlepší je pro macešky stanoviště s dostatkem slunce, ale dokážou se vyrovnat i s polostínem. Jen si dejte pozor, aby toho sluníčka, především přes poledne, nebylo příliš. Vadí jim i sucho. Během sezony je květiny potřeba občas přihnojit a zajistit jim pravidelnou zálivku.
Rostliny dorůstají výšky deseti až třiceti centimetrů. Podle toho jaký druh si vyberete, může být květ bílý, tmavě hnědý, růžový, modrý až fialový, červený, oranžový nebo i dvoubarevný. Do závěsných květináčů se dobře hodí převislé odrůdy.
Kdo jim škodí a co s tím
Jakmile se oteplí, připravte se na to, že macešky jsou delikatesou pro slimáky. A ty nezastaví ani to, že jsou v nádobách. Dřív, než se pustí od hostiny, zkuste jim v tom mu zabránit. Zkusit můžete jedovatý granulát. Další možností je na zahradě slimáky nalákat na past s pivem nebo nahnilým ovocem a pak je sebrat.
Velké nebezpečí pro macešky, a to v nádobách i na záhonech, představují mšice. Kromě chemických přípravků proti nim velmi dobře funguje, když rostlinu postříkáte odvarem z tabáku.