Značka neznamená kvalitu
Nehleďte na značky zboží, ale raději čtěte etikety a zajímejte se o složení jednotlivých výrobků. Budete mile překvapeny, že se různé potraviny dají pořídit ve stejné kvalitě i za nižší cenu.
Nákupy si plánujte
Takový seznam má své opodstatnění nejen u zapomnětlivců, ale i u těch, co chtějí ušetřit. Vyvarujete se tak totiž překvapení, že jste nakoupili mnoho věcí, ale nic, co byste potřebovali.
Nesmějte se, jídelníček nemusíte vyvěsit na nástěnku jako ve scéně z filmu Pelíšky, ale napište si jej jen tak sami pro sebe. Díky němu budete přesně vědět co nakoupit a nestane se vám, že pak potřebné ingredience poběžíte koupit do předražené večerky.
Vyhněte se polotovarům a fastfoodům
Polotovary a rychlé občerstvení vám možná ušetří čas, ale rozhodně ne peníze, o zdraví ani nemluvě. Místo mražených, přesolených a éček plných pokrmů, které zasytí jen na chvíli, si raději uvařte poctivé domácí jídlo. Chuťově se to nedá srovnat a i vaše peněženka zaplesá.
Nevíte si rady, jak levně a přitom chutně vařit? Chutně můžete vařit i bezmasá jídla za pár korun, zkuste zeleninový kuskus, neopovrhujte cizrnou, červenou čočkou ani pohankou. Nové a zajímavé chutě vám zachutnají, dokáží zasytit a jsou navíc plné tělu prospěšných látek.
Dávejte přednost sezónním potravinám
Kupujte potraviny v jejich sezóně, to bývají levnější a udělejte si z nich zásoby formou zmražení nebo zavaření. Pokud si pořídíte jahody v lednu, nedivte se, že jsou drahé.
Využívejte slevy a akce
Vyhazujete letáky s akčním zbožím? To je chyba. Zkuste je prolistovat a nakupovat podle nich. Některé potraviny tak seženete za velmi příznivou cenu.
U většiny potravin platíme i za jejich obal, který nakonec skončí v koši. Nakupujte maso raději přímo u řezníka než balené v supermarketu, stejně tak dejte přednost sýru kupovanému na váhu a zelenině a ovoci na trzích.
Hodně potravin se dá vyrobit doma levněji a hlavně zdravěji. Domácí voňavý chléb zvládnete i bez speciální pekárny, ze starých rohlíků si udělejte vlastní strouhanku a bylinky si vypěstujte v truhlíku za oknem.
Nekupujte limonády, džusy a další nápoje
Hodně utrácíme za nejrůznější slazené limonády, džusy, energetické nápoje nebo alkohol. Pijte raději na vodu! Ať už vsadíte na minerálku, přírodní pramenitou a nebo vodu z kohoutku, můžete si jí osladit šťávou, dochutit citronem anebo si třeba udělat domácí ledový čaj. Překvapí vás kolik ušetříte!