Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

10 tipů, jak můžete ušetřit na jídle a nestrádat hlady

30. září 2013 | 06:00

Zdá se vám, že za jídlo a potraviny vůbec utratíte více, než si můžete dovolit? Máme pro vás desatero tipů, jak ušetřit a přitom nestrádat hlady.

Značka neznamená kvalitu

Nehleďte na značky zboží, ale raději čtěte etikety a zajímejte se o složení jednotlivých výrobků. Budete mile překvapeny, že se různé potraviny dají pořídit ve stejné kvalitě i za nižší cenu.

Nákupy si plánujte

Takový seznam má své opodstatnění nejen u zapomnětlivců, ale i u těch, co chtějí ušetřit. Vyvarujete se tak totiž překvapení, že jste nakoupili mnoho věcí, ale nic, co byste potřebovali.

Dietní plán
Sestavte si jídelníček

Nesmějte se, jídelníček nemusíte vyvěsit na nástěnku jako ve scéně z filmu Pelíšky, ale napište si jej jen tak sami pro sebe. Díky němu budete přesně vědět co nakoupit a nestane se vám, že pak potřebné ingredience poběžíte koupit do předražené večerky.

Vyhněte se polotovarům a fastfoodům

Polotovary a rychlé občerstvení vám možná ušetří čas, ale rozhodně ne peníze, o zdraví ani nemluvě. Místo mražených, přesolených a éček plných pokrmů, které zasytí jen na chvíli, si raději uvařte poctivé domácí jídlo. Chuťově se to nedá srovnat a i vaše peněženka zaplesá.

Zeleninový kuskus
Pusťte se do nových receptů

Nevíte si rady, jak levně a přitom chutně vařit? Chutně můžete vařit i bezmasá jídla za pár korun, zkuste zeleninový kuskus, neopovrhujte cizrnou, červenou čočkou ani pohankou. Nové a zajímavé chutě vám zachutnají, dokáží zasytit a jsou navíc plné tělu prospěšných látek.

Dávejte přednost sezónním potravinám

Kupujte potraviny v jejich sezóně, to bývají levnější a udělejte si z nich zásoby formou zmražení nebo zavaření. Pokud si pořídíte jahody v lednu, nedivte se, že jsou drahé.

Využívejte slevy a akce

Vyhazujete letáky s akčním zbožím? To je chyba. Zkuste je prolistovat a nakupovat podle nich. Některé potraviny tak seženete za velmi příznivou cenu.

Nákup masa u řezníka
Neplaťte zbytečně za obal

U většiny potravin platíme i za jejich obal, který nakonec skončí v koši. Nakupujte maso raději přímo u řezníka než balené v supermarketu, stejně tak dejte přednost sýru kupovanému na váhu a zelenině a ovoci na trzích.

Domácí housky
Vyzkoušejte domácí výrobu potravin

Hodně potravin se dá vyrobit doma levněji a hlavně zdravěji. Domácí voňavý chléb zvládnete i bez speciální pekárny, ze starých rohlíků si udělejte vlastní strouhanku a bylinky si vypěstujte v truhlíku za oknem.

Nekupujte limonády, džusy a další nápoje

Hodně utrácíme za nejrůznější slazené limonády, džusy, energetické nápoje nebo alkohol. Pijte raději na vodu! Ať už vsadíte na minerálku, přírodní pramenitou a nebo vodu z kohoutku, můžete si jí osladit šťávou, dochutit citronem anebo si třeba udělat domácí ledový čaj. Překvapí vás kolik ušetříte!

Autor: mak