Zelení gladiátoři
Ačkoliv se zdá, že vegetariánství, veganství, frutariánství, Vitariánství a všechny jejich variace jsou dnes módním trendem, život bez masa existuje po tisíciletí. Podle americké Vegetarian Society má slovo vegetarián původ v latinském vegetus, což znamená plný života. První zmínky o vegetariánství pocházejí ze 6. století před naším letopočtem, jedna je ze starověké Indie, druhá ze starověkého Řecka a v obou případech mělo být hlavním motivem jídelníčku bez masa nenásilí vůči zvířatům.
Od té doby až dodnes se dělají výzkumy a měření fyzické zdatnosti vegetariánů. Výsledek? Je to nerozhodně. Přesněji, neplatí, že vegetarián je automaticky zdravější, ani že má víc síly, ale zároveň platí, že je méně náchylný na některé nemoci. Překvapivý objev udělal před pár lety vídeňský antropolog Karl Grossschmidt. Z rozboru kostí gladiátorů v tureckém Efezu vyplynulo, že nejedli maso.
Na svačinu pro své dítě dbejte!
Autor: Tomáš Vrbenský, scom
Maso pro mozek
Proto ještě jednou zopakujeme, ať každý jí to, co mu chutná, a ptá si přitom vlastní svědomí (konfekční velikost, tlak, průtok krve v cévách a spokojenost se životem). O tenký led jde pouze v případě dětí. Existuje řada studií, které potvrzují souvislost mezi způsobem stravování a jejich intelektuálními schopnostmi. Ukázalo se, že zelenina "rozum" neudělá. Výrazně lepší výsledky v inteligenčních testech ale i v testech sociálních dovedností opakovaně dosahují děti "všežravé".
Jsou aktivnější a netrpí na nedostatek vitaminu B12. "Dosáhnout doporučenou denní dávku všech potřebných složek ve stravě je při vegetariánství mnohem náročnější než tehdy, když konzumujeme i maso a živočišné produkty. Strava dětí je ještě více specifická, její složení musí respektovat růst a vývoj organismu. Bohužel, setkáváme se s tím, že dětské jídlo se chápe pouze jako zmenšená porce téhož, co jedí dospělí," říká Katarína Skybová, odbornice na hubnutí a výživu. A to, co je dobré pro dospělého, nemusí být až tak dobré pro dítě.
Vývoj centrální nervové soustavy a mozku malého človíčka vážně ohrožují i matky vegetariánky, které sice kojí, protože je to zdravé, ale o vegetariánství vědí jen to, že se nejí maso. Proto důležité látky chybějí nejen jim, ale i jejich potomkovi.
"Pokud někdo uvažuje o vegetariánství, doporučuji mu získat v první řadě dostatek znalostí o stravě. Z důvěryhodných zdrojů! Dále by měl počítat s tím, že se bude muset neustále vzdělávat v oblasti výživy, a ani roky praktikující vegetariánka neudělá špatně, pokud si dá čas od času nechá zkontrolovat nejen krevní obraz, ale s odborníky projde i skladbu svého jídelníčku. Aby jednou nenastal den, že života bez masa bude litovat,"uzavírá Katarína Skybová.