Vrátili jste se z koupaliště, záda pálí jako čert, ale doma zrovna nemáte po ruce žádný vhodný přípravek? Nevadí. Inspirujte se radami našich babiček. Těm stačilo prohledat spíž a ledničku.
Ovesné vločky
Jsou blahodárné pro naše tělo, trávení i krásu. A fantasticky fungují i v domácí lékárničce. Možná to zní překvapivě, ale dokážou téměř zázraky. Používají se k léčbě kožních problémů, ekzémů i spálenin.
Jestliže spálenina není tak rozsáhlá, stačí, když suché vločky namočíte do vody. Nechte deset minut odstát a přeceďte. Vločky vyhoďte, budete potřebovat jen výluh. Do vločkové vody namočte jemný hadřík nebo gázu a obložte jím spálené místo.
Jezte zelené a zatočte s tukovými polštářky
Autor: SHUTTERSTOCK.COM
Hlávkový salát
V lidové medicíně se používá od pradávna. Působí protizánětlivě, hojí popáleniny, proto se z výtažků připravují roztoky a masti.
Listy hlávkového salátu povařte ve vodě. Vývar vychlaďte. Namáčejte do něj vatu a kůži jemně potírejte. Podobné účinky má i kapusta. Pro změnu rozválejte její listy válečkem, aby z nich vytékala šťáva. Obložte jimi postižená místa a nechte působit.
Vařené brambory vaší linii neuškodí
Autor: profimedia.cz
Bramora
Můžeme ji považovat za hojivou „kápézetku“. Brambory totiž máme po ruce vždycky.
Syrovou bramboru nastrouhejte a vymačkejte z nich šťávu. Hmotu rozprostřete na gázu nebo na čistý kapesník a přiložte na bolavé místo. Jestli se vám nechce strouhat, stačí ji nakrájet na plátky a přiložit na kůži.
Brambory obsahují škrob, který na spáleném místě vytvoří jakousi ochrannou vrstvu a bolavé místo zklidní.
Kdy k doktorovi:
Jsou případy, kdy není dobré hrát si na lidového léčitele. Pokud se spálíte tolik, že se vám začnou dělat puchýře, otoky, přidá se zimnice, horečka nebo bolesti hlavy, pak neváhejte a vypravte se k lékaři.