Straší vás drahé energie a máte pocit, že nejlepší cestou k úsporám je snížit teplotu v bytě na únosné minimum, pořádně „utemovat“ okna a prakticky zrušit větrání? Tak to je všechno špatně.
Čím je teplota v místnosti nižší, tím je vyšší nejen vlhkost, ale i pravděpodobnost výskytu plísně kolem oken a v rozích. Co s tím? Zvednout teplotu na normál a větrat nejméně třikrát denně.
Babičky to měly snazší
Mávnete rukou, že naše babičky takové věci neřešily? Jen otevřely okno ve chvíli, kdy byly zvyklé nebo to bylo potřeba, a bylo. Jenže od jejich dob se domy a byty změnily. Vyžadujeme větší komfort a rádi si přitopíme.
I u starších nemovitostí ve velkém vyměňujeme okna i dveře, aby přesně doléhaly, a zateplujeme stěny. Přirozená cirkulace vzduchu, se kterou se díky všem „ofukům“ počítalo, je pryč. Zůstává jen sražená voda.
Jak snížit vlhkost v bytě?
|
V létě jinak než v zimě
...
Autor: profimedia.cz
„Aby se v místnostech nehromadila vlhkost a nevytvářely podmínky pro vznik plísní, je potřeba větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil,“ radí František Ivaška z firmy Slovaktual.
Doba větrání podle něj přitom závisí na venkovní teplotě: čím je venku chladněji, tím stačí kratší čas je potřeba. “V zimě si vystačíte při každém větrání se 4 až 6 minutami,“ dodává Ivaška.
V tomhle období by se naopak neměla vůbec používat vyklopná větračka. Pořádně nevyvětráte, ale zdi bytu vám chladnou, a tak jen zbytečně ztrácíte teplo.
Náš tip
Pro správné klima v bytě se vyplatí se pořídit vlhkoměr nebo třeba automatickou meteostanici, která má tuto funkci v nabídce. V obytných místnostech by neměla být vlhkost vyšší než 50 %.