Neděle 25. říjen 2020
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Oblačno 15°C

Vydejte se z Mělníka po Máchově stezce a projděte bránou Kokořínska! Čeká vás unikátní příroda a spousta zajímavostí

17. října 2020 | 06:00

Region Mělnicka a Kokořínska je zcela ojedinělou oblastí v české krajině. Svou dispozicí a dostupností vás tato oblast zve ke kratším jednodenním výletům, ale i pobytům delším.

Přirozeným centrem regionu je historické město Mělník. Jeho bohatá historie se otiskla do pozoruhodných památek, které vytváří nezaměnitelnou atmosféru. K návštěvě láká nejen centrum, historické náměstí Míru s kašnou od architekta Jaroslava Frágnera, mělnický zámek, chrám sv. Petra a Pavla, mělnické podzemí se studnou, ale i ikonická vyhlídka na soutok Labe a Vltavy. V centru zve k návštěvě i Regionální muzeum se stálými expozicemi a bohatou nabídkou tematických výstav, dílen kulturních akcí. Při návštěvě Mělníka – města vína doporučujeme navštívit i zdejší vinařské domy, či zažít atmosféru pravidelně pořádaných vinných nocí, vinného koštu či proslulého Mělnického známěho vinobraní. Za pozornost stojí i nedaleká technická památka, zdymadlo Hořín, vybudované počátkem 20. století spolu s plavebním kanálem Vraňany – Hořín.

Historické náměstí Míru s kašnou od architekta Jaroslava Frágnera.
Historické náměstí Míru s kašnou od architekta Jaroslava Frágnera.
Autor: archiv Středočeská centrála cestovního ruchu

Mělník je také výchozím bodem, anebo zastávkou v husté síti cyklistických či turistických tras a stezek. V nedalekém Zelčíně můžete využít půjčovnu raftů, navštívit zoopark či holdovat jezdeckým zážitkům. Pokud se rozhodnete pro výlet do okolí města, či již v centru nedaleko zámku se můžete vydat napříč Kokořínskem po červeně značené Máchově cestě. Je součástí postupně budované evropské dálkové trasy E 10. Ta nás povede přes místní část Chloumek až do Lhotky, kde kromě unikátního skalního obydlí ve správě Regionálního muzea, je skutečná brána Kokořínska.

Unikátní skalní byt ve Lhotce.
Unikátní skalní byt ve Lhotce.
Autor: archiv Středočeská centrála cestovního ruchu

Máchova stezka prochází Kokořínským dolem, což je rozsáhlé chráněné území zahrnující údolí potoka Pšovka včetně postranních údolí a svahů a provede vás touto krajinou až Máchovu jezeru. Výjimečný charakter krajiny, kdy vodní plochy střídají pískovcové skály a skalní útvary, umocňuje typická lidová architektura a nabídka turistických cílů. Jedním z nejznámějších je hrad Kokořín, kde návštěvníky čeká turistické zázemí s možností parkování, občerstvení i přenocování. Je to také přirozená křižovatka turistických tras a cyklotras. Ať se z tohoto místa vydáte kterýmkoliv směrem, čeká vás unikátní příroda, možnosti občerstvení a přenocování v ubytovacích zařízeních všech kategorií. Od welnes hotelů, penzionů, apartmánů až po možnosti kempování. Přijeďte, poznejte a ochutnejte Kokořínsko.

www.centralbohemia.cz

Autor: red