Jak uchovat bylinky čerstvé déle než týden? Stačí vám plastový kelímek! | Pro ženy | Blesk.cz

Jak uchovat bylinky čerstvé déle než týden? Stačí vám plastový kelímek!

 • Pokud víte, jak na to, vydrží vám doma v lednici řezané bylinky čerstvé i několik dnů
  11. května 2015 | 06:00

  Čerstvé bylinky milujeme a teď na jaře si je skutečně začínáme užívat. Ty sušené totiž nemají tu pravou vůni a chuť. Jenže větší část z koupeného svazku obvykle skončí uvadlá a nahnilá v odpadcích, což je velká škoda. Přicházíme tak nejen o chutné koření, ale i o nemalé částky peněz. Naprosto zbytečně!

 • Už nikdy zvadlé bylinky

  Pokud víte, jak na to, vydrží vám doma v lednici řezané bylinky čerstvé i několik dnů
  Zelená petrželka, máta, meduňka, kopr, koriandr, estragon a další řezané bylinky s křehkými lístky opravdu rychle vadnou. Nepomůže jim balení do vlhké utěrky či novinového papíru, nezachrání je ani postřik ledovou vodou. Už druhý den vypadají nevábně a svým vzhledem připomínají spíš chomáč skotem předžvýkané trávy.

   

  Řešení tohoto problému přitom vůbec není složité. Poradíme vám, jak bylinky udržet šťavnaté a křehké i déle než týden. Nepotřebujete k tomu znát žádná kouzla a čáry. Stačí vám jen plastový kelímek s víčkem, ostrý nůž nebo nůžky a trocha studené vody.

 • 1. krok: dobře je očistěte

  Čaj z meduňky zabere na nespavost i migrénu.
  Přinesený svazek bylinek doma rozbalte, pečlivě přeberte a zavadlé, zažloutlé či zahnívající části bez milosti odstraňte a konce stonků pak ostrými nůžkami zastřihněte nebo nožem odřízněte.
 • 2. krok: omyjte je a usušte

  bylinky
  Bylinky pak pečlivě opláchněte ledovou vodou a dobře, ale jemně je usušte papírovou utěrkou nebo přebytečnou vodu odstraňte v odstředivce na salát.
 • 3. krok: zavřete je do kelímku

  Čerstvě utržená petrželka chutná skvěle.
  Do kelímku nebo plastové nádobky na dno nalijte dostatečné množství studené vody, aby byly všechny konce stonků ponořené. Pozor ale na listy, které by ve vodě zahnívaly.
 • 4. krok: šup s nimi do lednice

  Krásné a voňavé bylinky jsou snem každého zahradníka. Stačí ale malá chyba a neporostou.
  Kelímek uzavřete víčkem nebo překryjte potravinářskou fólií a uložte do lednice. Budete příjemně překvapeni. Takto uložené bylinky totiž nevadnou ani nezahnívají. Jen je jim po 3 až 4 dnech potřeba vyměnit vodu.

   

  Výjimkou je jen oblíbená bazalka, kterou nechte stát v otevřené nádobě při pokojové teplotě.

Klíčová slova: bydlení, domácnost, bylinky
Diskuse ke článku
.