8 tipů, jak v zimě pečovat o pokojovky, aby přežily | Pro ženy | Blesk.cz

8 tipů, jak v zimě pečovat o pokojovky, aby přežily

 • I v zimě je potřeba interiérové rostliny pravidelně a pečlivě kontrolovat.
  5. listopadu 2014 | 12:40

  Zatímco venkovní rostliny upadají do ospalého vegetačního klidu, ty domácí čeká zatěžkávací zkouška. Přetopená domácnost v kombinaci s přílišnou starostlivostí je může stát život. Pokud máte pocit, že vyhřátý byt je pro interiérové rostliny, jejichž domovinou jsou většinou tropy a subtropy, to pravé ořechové, moc se pletete. Teplo tam sice mají, ale rozhodně ne krátké dny, dlouhé noci a minimum sluníčka. I když jsou doma, zima na ně doléhá. Zkuste k tomu připočítat nějakou tu chybku při pěstování a vaše oblíbené pokojovky snadno skončí v popelnici.

 • Nepřelévejte

  Pokojové rostliny dokážou doma i v kanceláři vstřebat mnoho škodlivin
  Zimní zálivka je úplně jiná, než ta během letní sezony. Většinou stačí je zalévat jednou týdně a před dalším přísunem vody raději zkontrolujte, jestli je substrát suchý do hloubky. Používejte odraženou vodu.  Spousta lidí dělá tu chybu, že čím víc jim rostlina chřadne, tím víc zalévají, a tak ji zahubí definitivně. Často stačí místo konvičky jen naplněný rozprašovač, kterým dodáte dostatečnou vlhkost. Kdo si se zálivkou neví rady, může zkusit samozavlažovací květináč, který se obstará a vás.
 • Hlídejte vzdušnou vlhkost

  Africké fialky kvetou dlouho a nevyžadují žádnou speciální péči.
  Topná sezona s sebou přináší změnu klimatu v bytě. Neřízený příval teplého a suchého vzduchu je pro rostlinu rizikový. Poznáte to podle okrajového zasychání, žloutnutí, chřadnutí a opadávání listů. V bytě se změní i vzdušná vlhkost, která někdy klesne i pod 40 procent. Dobrým pomocníkem při sledování změn je malá hydrostatice, která kromě venkovní vnitřní teploty dokáže sledovat i vlhkost. Při jejím zvyšování vám pomohou nejrůznější odpařovače, které se dávají přímo na radiátory. Nejrychlejší je dát na radiátor vlhký ručník.
 • Hlídejte průvan

  Tchýniny jazyky (Sansevieria) vám budou čistit vzduch od benzolu.
  Umístit správně květiny v zimě není právě jednoduché. Potřebují být co nejblíž světlu, aby neopadávaly, ale zase na ně nesmí táhnout. U starších nebo špatně těsnících oken je to trochu schizofrenní. Při větrání staří chvilka nepozornosti a oblíbená pokojovka dostane mrazivou „facku“, ze které se nevzpamatuje. Takže nejlepší je květiny před každým větrání odstavit na chráněné místo.
 • Včas zachraňujte

  Je až s podivem, jak krásky z pralesů dobře prospívají v našich bytech. Pokud znáte základní nároky orchidejí, není péče o ně nikterak složitá.
  Většina hrnkovek si více libuje při nižších teplotách, tak kolem 18 až 20 °C. Ale takové klima je v moderních vytápěných domácnostech málo. Tak si alespoň dejte pozor a nedávejte květiny přímo ke zdrojům tepla. Jak poznáte, že je něco špatně? Listy začnou hnědnout a sesychat a květy rychle odkvetou. Když si chcete květy naplno užít, vyplatí se s nimi zacházet podobně jako s řezanými ve váze. Dejte je alespoň na noc na chladnější místo, třeba do chodby. Jen orchidejím se v teple daří nejlépe a nemají rády stěhování.
 • Nepodceňujte škůdce

  Rostlinu přesaďte, když se kořenový bal tlačí z květináče spodem.
  I v zimě je potřeba interiérové rostliny pravidelně a pečlivě kontrolovat, protože mšice, molice, puklice, třásněnky ani svilušky si pohov nedávají. Jakmile je uvidíte, je potřeba okamžitě zakročit. Jako první poslouží domácí výluh z tabáku, cibule nebo česneku, které  nastříkáte na otřenou, případně osprchovanou rostlinu. Když nezaberou, raději vsaďte na nějaký prověřený chemický prostředek. Jen dejte pozor na to, že hodně z nich se nesmí používat v ložnicích. Takže zákrok udělejte třeba na chodbě. Nejlepší prevencí je dokonale zkontrolovat všechny nově přinášené květiny.
 • Přisvěcujte

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Změna světelných podmínek se promítne i doma. Místa, která byla přes léto relativně dobře osluněná, se tak často stávají stinnými. Nedostatek světla se projeví vytahováním a slábnutí rostlin, které navíc žloutnou.  Proto se v zimě květiny většinou stavějí na okna. Takové místo jim pomůže lépe se vyrovnat se špatnými světelnými podmínkami. Ale pro některé je to i tak málo, a tak je dobré jim přisvěcovat.  Pomůže zářivka, která na ně bude svítit z výšky 40 až 70 cm asi 12 hodin denně. Rostlinám krátkého dne, jako je třeba brambořík, které ještě nemají nasazena květní poupata, nepřisvěcujte nikdy! Nedočkali byste se květů.
 • Pryč od jablek

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Pokud si rádi v zimě vystavujete doma zralé ovoce v košíčku nebo dekorativní misce, nikdy je nenechte stát v blízkosti rostlin, které právě kvetou. Dekoračně by jim to vedle sebe asi slušelo, ale především zralá jablíčka uvolňují etylen, který výrazně urychluje odkvétání.
 • Převoz dobře naplánujte

  Vhodně zvolené pokojové květiny vám vyčistí vzduch.
  Kupujete pro sebe nebo své blízké pokojové květiny i v zimních měsících? Tak pozor na to, jak je povezete domů. Při odchodu z květinářství mohou utrpět teplotní šok, který může přivodit ztrátu listů. To hrozí především i oblíbené vánoční hvězdy. Důležité je rostliny před cestou pořádně zabalit. Rostliny, které stály u vchodu, raději nekupujte.

   

  Další tipy, jak o pokojové rostliny správně pečovat, co dělat, aby vám včas vykvetl vánoční kaktus, rady, jak zaopatřit bylinky na parapetu a především 10 báječných receptů na cukroví našich babiček i další vánoční pochoutky najdete v listopadovém čísle měsíčníku Blesk Hobby.

  Blesk Hobby listopad 2014

Autor: Martina Tomková
Diskuse ke článku
.