Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

10 zásadních žen sametové revoluce: Co dělají dnes?

 • Marta Kubišová a Bára Štěpánová
  17. listopadu 2022 | 06:00

  Disidentky, bojovnice proti útlaku a nesvobodě byly nepřítelkyněmi státu, které za totality těžko přežívaly. Sledovali je a vyslýchali. Musely dělat podřadné práce a nesměly se věnovat svým profesím. Připomeňme si odvážné ženy, které se staly tvářemi odporu proti socialismu a jejichž snahy vyvrcholily během sametové revoluce.

  Totalitní režim plýtval jejich talentem i vědomostmi. Žily na okraji společnosti, vykonávaly podřadné práce a jejich rodiny byly perzekvovány. Nevzdaly se a i díky nim přišla sametová revoluce a svoboda.

 • Marta Kubišová

  Z natáčení dokumentu Olgy Sommerové Magický hlas rebelky.
  Autor: BPŽ/ČSFD/A-company

  Píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem sametové revoluce. Pro Martu Kubišovou ale měla v roce 1968 destruktivní následky. Když ji zazpívala jako reakci na okupaci sovětskými vojsky, přišel zákaz vystupování a od té doby jen přežívala. Oficiální důvod měly být erotické fotky, které ale soud nakonec označil za padělek. Nepodepsala však souhlas s normalizačním režimem, takže zákaz trval. Střídala podřadné práce jako lepení sáčků nebo montování hraček. I o taková zaměstnání ji režim vždy připravil. Modlitbu pro Martu opět zazpívala a capella na balkoně Melantrichu až 22. listopadu 1989, až z toho šel mráz po zádech.

  VIDEO: Život Marty Kubišové

  Video se připravuje ...
  Život Marty Kubišové • VIDEO: Videohub

 • Bára Štěpánová

  Bára Štěpánová v ordinaci jako Babeta
  Autor: tv nova

  Herečka Bára Štěpánová podepsala Chartu 77 a založila recesistickou Společnost za veselejší současnost, která zesměšňovala tehdejší režim. Z akcí jmenujme například Běh třídou Politických vězňů v Praze. „Samozřejmě jsme chtěli, aby to bylo trochu s humorem, ale já se pořád bráním tomu, že humor je legrace. Humor je vlastně obrana,“ řekla Bára Štěpánová Blesku. Hereččiným strýcem byl filozof, politik a chartista Rudolf Battěk (†88). V roce 1968 patřil k zakladatelům Klubu angažovaných nestraníků a v listopadu 1989 také k čelným představitelům Občanského fóra. Znát ji můžete i ze seriálu Ordinace v růžové zahradě.

  VIDEO: 17. listopad 1989: Rekonstrukce událostí - co vše se dělo?

  Video se připravuje ...
  17. listopad 1989: Rekonstrukce událostí - co vše se dělo? • VIDEO: Videohub

 • Dana Němcová

  Dana Němcová
  Autor: Profimedia

  Psycholožka a bojovnice za lidská práva byla mluvčí Charty 77, spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a členka správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. V minulosti pomohla podpisovou akcí kapele The Plastic People of the Universe a režim na to reagoval tak, že jí zakázal pracovat jako psycholožka pro děti s vadami sluchu a řeči. Během totality si „užila“ domovní prohlídky i sledování tajnou policií. Pracovala jako uklízečka a živila svých sedm dětí. Spoluzakládala Občanské fórum a po volbách v roce 1990 byla členkou Sněmovny lidu za Občanské fórum.

 • Dagmar Havlová

  Dagmar Havlová
  Autor: Blesk/Alexandr Malachovský

  Švagrová Václava Havla, manželka jeho bratra Ivana, často pobývala s Havlovými na Hrádečku. Navštěvovala bytové divadlo Vlasty Chramostové a účastnila se demonstrací. I ona byla vyslýchána a zatčena. Aktivně se zúčastnila 17. listopadu na Národní třídě demonstrací a ze sametové revoluce si odnesla krvácení z ledvin, s ním skončila v nemocnici. Stála v čele Občanského fóra.

  VIDEO: VÁCLAV HAVEL (* 5. října 1936, † 18. prosince 2011)

  Video se připravuje ...
  VÁCLAV HAVEL (* 5. října 1936, † 18. prosince 2011)  • VIDEO: Videohub

 • Monika MacDonagh-Pajerová

  Monika MacDonagh-Pajerová
  Autor: Profimedia

  Studentka Univerzity Karlovy a svobodná matka stála v čele studentského hnutí během sametové revoluce. Podílela se na přípravě demonstrace na Albertově a vystupovala jako tisková mluvčí Koordinačního stávkového výboru studentů vysokých škol. Po listopadu 1989 pracovala v diplomatických službách a proevropsky se angažovala. O sametové revoluci a Evropské unii napsala několik knih. Je matkou zpěvačky a moderátorky Emmy Smetany.

 • Eda Kriseová

  Eda Kriseová
  Autor: Paměť národa

  Novinářka a spisovatelka si také vytrpěla sledování Státní bezpečností a pravidelně chodila k výslechům StB. Psala beletrii do samizdatu. Stala se také součástí disentu a dobrovolně pracovala v sanatoriu pro psychicky nemocné. Během revoluce působila jako mluvčí Václava Havla a po jeho zvolení se stala poradkyní v oblasti kultury a později vyřizovala milosti a stížnosti na příkoří, která během čtyřiceti let komunistický režim lidem způsobil. Po revoluci mohla vydávat knihy a přednášet po celém světě.

 • Anna Šabatová

  Ombudsmanka Šabatová obdržela nejvyšší francouzské vyznamenání, předal jí ho francouzský velvyslanec v ČR Roland Galharague
  Autor: Facebook / Ambassade de France en République tchèque

  Signatářka Charty 77 a celoživotní ochránkyně lidských práv byla vězněna za organizování letákové akce k parlamentním volbám a za podíl na šíření samizdatu. Po podepsání charty se podílela i na dalších opozičních aktivitách. Před sametovou revolucí pracovala v nezávislé Východoevropské informační agentuře. V listopadu 1989 tak byla mezi lidmi, kteří rozhodovali o zveřejnění mylné informace o mrtvém studentovi Martinu Šmídovi. Po roce 1989 byla poradkyní ministra práce, pak úřednicí, v letech 2001 až 2007 byla zástupkyní veřejného ochránce práv Otakara Motejla. V letech 2008 až 2013 byla předsedkyní Českého helsinského výboru. Anna Šabatová je držitelka Ceny OSN za obranu lidských práv, Ceny lidských práv Alice Garrigue Masarykové udělované velvyslancem USA a je držitelkou Velitelského kříže Řádu za zásluhy Polské republiky.

 • Drahomíra Dražská

  Drahomíra Dražská
  Autor: repro

  Vrátná studentských kolejí v Praze-Troji si při čekání na ošetření 17. listopadu vymyslela fámu, že při policejním zásahu zemřel student Matematicko-fyzikální fakulty UK Martin Šmíd. Později ji vysílala rozhlasová stanice Svobodná Evropa a zmobilizovala Československo. V následujících dnech se konaly stotisícové demonstrace. Drahomíra Dražská žije v ústraní a o jejím soukromí veřejnost nic neví.

 • Olga Havlová

  Olga Havlová
  Autor: Profimedia

  Stala se první ženou sametové revoluce, přestože stála ve stínu svého manžela Václava Havla. Ten nicméně vždy nezapomínal dodat, že bez její podpory, obětavosti a rad by vše nedokázal a nestal by se tím, čím se stal. Olga si prošla všemi útrapami režimu. Podepsala Chartu 77 a organizovala schůzky disidentů. S Havlovým bratrem Ivanem vedla po Václavově uvěznění samizdatovou edici Expedice a podílela se na její distribuci. Pašovala zakázané knihy a režim ji obvinil z podvracení republiky. Přišla o čtyři prsty a bohužel nemohla mít děti. Stal se z ní ovšem vzor pro všechny první dámy, které přišly po ní. Zemřela na rakovinu v lednu 1996.

  VIDEO: Ladislav Trojan: Obě první lásky mu utekly do náručí jiných slavných mužů:

  Video se připravuje ...
  Ladislav Trojan: Obě první lásky mu utekly do náručí jiných slavných mužů • VIDEO: Videohub

 • Vlasta Chramostová

  Vlasta Chramostová
  Autor: Martin Hykl

  „Prožila jsem tři životy: herecký, disidentský a čas návratů,“ shrnula svůj osud signatářka Charty 77 a členka činoherního souboru Národního divadla. Protože odsoudila ruskou okupaci a podepsala Chartu 77, nesměla hrát. Zřídila u sebe doma bytové divadlo. Zazářila v legendárních snímcích Spalovač mrtvol a Je třeba zabít Sekala nebo v seriálech Hraběnky a Vyprávěj. Poslední film, ve kterém si zahrála, bylo Havlovo Odcházení v roce 2011. V roce 1998 jí právě on udělil Řád T. G. Masaryka třetí třídy za zásluhy o demokracii a lidská práva. Zemřela 6. října 2019.

  VIDEO: Vlasta Chramostová. Charismatická a statečná herečka prožila tři životy najednou:

  Video se připravuje ...
  Vlasta Chramostová. Charismatická a statečná herečka prožila tři životy najednou • VIDEO: Videohub

Autor: Hana Langrová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...