Šéfkuchařka Kamu: Lidi v Čechách kňourají a nadávají. Nevážíme si toho, co máme | Pro ženy | Blesk.cz

Šéfkuchařka Kamu: Lidi v Čechách kňourají a nadávají. Nevážíme si toho, co máme

Prostor X: Rozhovor s Kamilou Rundusovou
VIDEO: Prostor X
15. března 2019 | 06:00

Česko je skvělé a já jsem ráda, že jsem zpátky. Šéfkuchařka Kamila Rundusová se vrátila z cesty kolem světa a říká, že Češi jsou pořád trochu zašedlí, ale posun k zelenějšímu životu a stravě by to tu mohl ještě víc rozsvítit. Chce lidi svými recepty inspirovat k tomu, aby lépe jedli, a tak se i líp cítili a byli zdravější. Sama přiznává, že cesta do stavu rovnováhy pro ni nebyla lehká a že jídlo ji roky ovládalo. Co dalšího prozradila v rozhovoru s Čestmírem Strakatým pro web Reflex.cz?

Jídlo je asi nejdůležitější věc v jejím životě. Mluví o vzpomínkách na dětství, kdy ho preferovala před hračkami. Možná i proto si prošla fází závislosti na nezdravém jídle. Postupně zhubla o více než 30 kilo, ale i tak nebyla cesta ke zdravému postoji k jídlu jednoduchá. Rundusová míní, že hodně lidí se jídlem trápí. Změna přitom prý musí začít v hlavě.

Lidé by si podle Rundusové měli uvědomit, že fast food není jídlo a že se jím ničí. Zdravé potraviny jsou přitom náš lék, protože v přírodě je všechno. Pochopila prý, že pokud člověk nezmění to, co jí, nebude se nikdy cítit lépe. Základ je podle ní v barevnosti, to chce šířit. Prosazuje přitom kompromis. Tedy ne třeba hned vegetariánství, ale jen ubrání na konzumaci masa. Chce nabídnout alternativy, které jsou prý levnější a často i chutnější. Člověk ale musí chtít.

Rundusová přitom tvrdí, že jídlo je se zdravím přímo spojené. Pokud tedy člověk správně jí, můžou na tom být lépe i jeho tělo i psychika. Pozoruje to prý sama na sobě a chce to předávat dál. Lidé jsou ale podle ní na to, jak teď jedí, dlouhodobě naučení. Říká, že lepší je koupit si kvalitnější a dražší věci – třeba maso. Sníst ho míň a nahradit ho třeba luštěninami...

O čem bude třetí kuchařka Kamily Rundusové? Jak na lidi působí reklamy a fotky ideálních těl? Co doporučuje jíst? Jak jí změnila život a pohled na Česko cesta kolem světa? A proč si nevážíme toho, co máme?

Další díly pořadu Prostor X najdete ZDE >>>

 

 

Autor: Čestmír Strakatý, Reflex.cz