Neděle 26. září 2021
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Jasno 23°C

3000 let krásy: Jak se měnily ideální typy postavy?

Ideální ženská postava napříč historií
VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=Xrp0zJZu0a4
24. června 2017 | 06:00

V průběhu mnoha let se ideál krásné postavy neustále měnil. A někdy tyto změny zacházely opravdu do extrémů. Pojďte se podívat, kdy frčely plné tvary a kdy hon za ideální postavou hraničil s nezdravím.

Ve starověkém Egyptě byl ideální typ postavy štíhlý, s úzkými rameny a vysokým pasem. Starověkým Řekům se naopak líbily ženy s plnými tvary a se světlou pletí. V Číně v dynastii Chan, která vládla v období 206 př. n. l. až 220 n. l., byl ideál postavy štíhlý, s malými chodidly, velkýma očima a světlou kůží.

V Itálii v období renesance bylo trendy mít velmi světlou pleť a plnější tvary, zejména zaoblené boky a bříško a plná prsa. Za královny Viktorie ženy nosily v Anglii korzety, aby si ideální postavu vytvořily, jelikož byl v kurzu velmi štíhlý pas, ale zároveň plná ňadra a silnější boky.

Ve 20. letech bylo ideální mít chlapeckou postavu, malé poprsí, až téměř plochý hrudník, a krátké vlasy – tzv. bob. Od 30. do 50. let zejména v Hollywoodu se vše přiklánělo k Marilyn Monroe, ideálem tedy byla postava přesýpacích hodin – plná ňadra a plné boky a úzký pas. V 60. letech se vše obrátilo a ideálem se stala pohublá modelka Twiggy s dlouhýma štíhlýma nohama a velkýma očima. 80. léta si libovala v atletické vysoké postavě – štíhlé, ale s křivkami.

90. léta propadla nezdravě vypadajícímu typu postavy, a to extrémně vyhublé s téměř průhlednou pletí. Přibližně od roku 2000 až do dneška je ideálem zdravě vypadající štíhlá postava s plochým bříškem, velkým poprsím a štíhlými stehny. Ženy se často oddávají plastické chirurgii, aby si tento ideální typ postavy vytvořily.

Podívejte se na video! Která postava se nejvíc líbí vám?

Ideální ženská postava napříč historií • VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=Xrp0zJZu0a4

Zde sledujte, jak se během 100 let měnily další módní trendy!

Autor: Markéta Tošnarová