Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Za oblečení utrácela dva tisíce týdně. Teď nakupuje jen v "sekáči" a je módní ikonou!

17. července 2018 | 06:00

Australanka Leah-Jane Musch byla doslova posedlá módou. Za nové oblečení utratila více než dva tisíce korun týdně a nakonec se přistihla, že většinu nových kousků na sobě měla jen jednou – nebo vůbec. Pak se ale jako dobrovolnice vypravila do Brazílie a tato cesta jí obrátila život naruby.

"Byla jsem závislá na módě a nakupování. Utrácela jsem desetitisíce za oblečení a nebralo to konce," svěřila se australskému webu abc mladá Australanka, která žije nyní svůj život přesně opačně. Nakupuje v second handech a snaží se udržet obsah svých šatních skříní na minimu.

Oči jí otevřelo, když se jako dobrovolnice vypravila do Brazílie a viděla dokument o oblečení, o lidech, kteří ho vyrábějí, a o vlivu módního průmyslu na náš svět. Dokument má název The True Cost. V ten moment si uvědomila, jaká je skutečná cena jejích outfitů, a rozhodla se od základu změnit svůj život.

"Naprosto to změnilo můj pohled na módní průmysl. Mnohem víc teď přemýšlím nad tím, co si koupím. Nakupuji v second handech a dávám věcem další šanci. Vedle toho, že za oblečení utratím mnohem méně peněz, cítím, že dělám něco pro životní prostředí a pro lidi, kteří oblečení vyrábějí. Navíc je mnohem snazší najít originální kousek, než když nakupujete v obchodech, kde nakupují i všichni ostatní," říká Leah-Jane.

Řídí se také principem 333. Jeho podstatou je mít ve skříni 33 kousků oblečení, které "otočíte" každé tři měsíce. Proč? Většina z nás totiž stejně tíhne k tomu, že se vrací neustále ke stejným kouskům oblečení a zbytek má ve skříni jen kvůli tomu, že si je koupila ve výhodné slevě nebo s vidinou, že do nich zhubne. Takové věci musí pryč! Stejně tak je dobré si před koupí nového kousku oblečení položit pár otázek, jako jsou: "Opravdu to potřebuji?" "Obleču si to na sebe třicetkrát?" Pokud odpověď zní jasné ne, pak nákupu odolejte.

Leah-Jane Musch za poměrně krátkou dobu získala na svém Instagramu pod přezdívkou The Unmaterial Girl přes deset tisíc fanoušků a číslo neustále stoupá. Učí lidi, jak se vymanit ze závislosti na nakupování oblečení, sdílí s nimi své tipy a postřehy a inspiruje je fotografiemi outfitů, které sestavila výlučně z druhé ruky. Prohlédněte si některé z nich ve fotogalerii: