Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Francouzská módní značka vybízí ke znásilňování a podporuje porno! Co tomu říkáte?

8. března 2017 | 06:00

Feministky i další kritiky naprosto šokovala podzimní reklamní kampaň francouzského módního domu Yves Saint Laurent, která je podle nich sexistická, ponižující, a navíc podněcuje ke znásilňování. Plakáty s modelkami v síťovaných punčocháčích, s roztaženýma nohama nebo opírajícími se o barovou židli pobouřily celý svět. Co si o fotografiích myslíte vy?

Společné pro novou kampaň je to, že modelky mají kolečkové brusle, ale jejich polohy jsou skutečně mimořádně vyzývavé. Na jednom plakátu je například žena v kožichu a v síťovaných punčocháčích, ale s roztaženýma nohama. Na jiném se další provokativně opírá o barovou židli. Podle některých lidí by měla být kampaň zakázána.

Francouzská asociace pro regulaci reklamy již obdržela podle webu The Local několik stížností. „Nejsem si jistý, že by ženy chtěly být spojovány s podobnými obrázky. Obdobný případ jsme tady měli před deseti lety a tehdy byla reklama zakázána,“ řekl agentuře AFP ředitel asociace Stephane Martin.

O tom, zda bude reklama luxusní značky Yves Saint Laurent skutečně zakázána, by se mohlo rozhodnout už v pátek. Ve Francii mohou skupiny i jednotlivci požadovat zrušení reklamy, pokud je považována například za „ponižující a zesměšňující“. O podobný postup se snaží opakovaně především feministické organizace, ale ne vždy jim bylo vyhověno.

Někteří odborníci na marketing se ovšem domnívají, že se nemusí jednat o skutečnou reklamní kampaň, ale že několik plakátů má jen přitáhnout pozornost veřejnosti ke značce a že klidně mohou být po několika dnech staženy. V případě Yves Saint Laurent by to nebylo nic nového. Podobných akcí už značka předvedla v minulosti několik. Možná i z těchto důvodů se firma ke kritice ihned nevyjádřila.

Video se připravuje ...
Přehlídka kolekce Yves Saint Laurent pro jaro a léto 2017 • VIDEO: youtube.com_Fashion Channel Milano/BPŽ

Další zajímavosti z oblasti kultury najdete na Reflex.cz. Například ukázku z filmu Kráska a zvíře, kde uvidíte prsa Emmy Watson nebo prince gaye.

Autor: red