Olga Sommerová: Za feminismus jsem zaplatila manželstvím. Sledujte Nej ženy Česka! Nově na Blesku pro ženy! | Pro ženy | Blesk.cz
Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 15°C

Olga Sommerová: Za feminismus jsem zaplatila manželstvím. Sledujte Nej ženy Česka! Nově na Blesku pro ženy!

22. září 2016 | 06:00

Hrdiny jejích dokumentů jsou známé osobnosti i obyčejní lidé. "Téma feminismu, se kterým mě každý spojuje, mne už teď trochu opustilo," říká česká dokumentaristka a režisérka Olga Sommerová. "Pořád mám ale punc feministky a jsem na to hrdá. Pro mne je to touha po svobodě, spravedlnosti a demokracii mezi mužem a ženou."

"S feminismem jsem vystoupila v době, kdy jsem k tomu měla co říct. Mluvila jsem za generaci, která byla patriarchátem dost svázána. Bylo to mé téma, za které jsem zaplatila i svým manželstvím. Možná kdybych se víc chovala jako ta žena, která je krk a kroutí tou hlavou, tak by to dopadlo jinak. Ale když už jsem jednou chytla to téma, tak jsem do toho šla naplno," říká Olga Sommerová.

Olga Sommerová: Feminismus už přenechávám mladší generaci. Sledujte Nej ženy Česka!

Téma feminismu ale začala ve své práci pomalu opouštět. "Padl komunismus, což byl velmi patriarchální systém, narodily se mladší ženy a já si uvědomila, že teď je to už jejich boj: starat se o to, jaké mají ženy postavení ve společnosti i v rodině," říká režisérka. Hrdiny jejích dokumentů se staly oběti totalitních režimů, slavné osobnosti jako například Věra Čáslavská nebo Marta Kubišová i obyčejní lidé.

Proč Olga Sommerová nerada mluví o svém dětství a jak ji ovlivnilo v práci? Ve kterých životních rozhodnutích poslechla muže? Jak ji ovlivnili lidé, o kterých točila? Nejen tato témata zazní v rozhovoru v novém projektu Nej ženy Česka. Postupně představíme významné osobnosti z řad kultury, politiky, byznysu nebo sportu. Jaká byla jejich cesta na vrchol kariéry? Co jim pomohlo, co je ovlivnilo a co by udělaly jinak? Sledujte Nej ženy Česka!

Autor: Irena Sládečková