Jak si správně vybrat boty? Zahýbejte palcem a projděte se! | Pro ženy | Blesk.cz

Jak si správně vybrat boty? Zahýbejte palcem a projděte se!

15. května 2015 | 06:00

Milujete nákupy bot? Při jejich pořizování byste se neměla řídit pouze designem, ale také účelností, tvarem a správnou velikostí. V botách trávíte celý den a mělo by se vám v nich především příjemně a pohodlně chodit. Poradíme vám, jakých chyb se při nákupu bot vyvarovat a jak si vybrat ideální obuv, která vám padne jako ulitá.

Zahýbej tím palcem

Boty si nejdřív pořádně vyzkoušejte vsedě i vestoje. I když na nákup máte málo času, vždy si alespoň na chvilku obujte obě boty, protože mnoho lidí má rozdílná chodidla a obuv by vám nemusela sedět. Vždy si vybírejte boty o půl centimetru větší, než je vaše velikost, a ihned po obutí v nich zahýbejte palcem. Pokud mají prsty dostatek místa, zabráníte bolestivé deformaci prstů i otlakům.

Nakupujte odpoledne

Boty si kupujte ideálně v odpoledních hodinách, kdy jsou nohy po celém dni trošku oteklejší. Díky tomu vám pak bude nová obuv dokonale sedět během celého dne.

Asos.com, cca 900 Kč

Projděte se

„Dbejte také na to, aby pata doléhala přesně na konec boty a nohy se nevyzouvaly. V obchodě se v nich několikrát dlouze projděte, ať máte jistotu, že opravdu sedí. Při zkoušení mějte na sobě ponožky nebo silonky podobné těm, které pak v botách budete nejčastěji nosit,“ radí Veronika Sajdoková ze společnosti CCC.

Dopřejte si komfort

Maximální pohodlí si zajistíte vhodnými vložkami do bot, které pomáhají redukovat pocení, ale působí i preventivně při potížích s plochýma nohama. "Na trhu je velká nabídka antibakteriálních, gelových i speciálních vložek klidně i do dámských lodiček. V létě oceníte i gelové polštářky do žabek. Noha v nich neklouže, a navíc zabraňují oděrkám z meziprstového pásku," doporučuje odbornice.

Dětská noha jako v bavlnce

Dětské nohy jsou mnohem citlivější než ty naše, a navíc také lehce poškoditelné. Proto je velmi důležité, aby dětská bota byla opravdu kvalitní a dokonale seděla. Rozhodně nestačí, když vám vaše dítko během zkoušení bot řekne, že boty dobře sedí. Vždy to zkontrolujte i vy, protože dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti. Jejich obuv by měla být o 15 mm větší, než je noha. Důležité je kupovat boty s dostatečně širokou špičkou. Ty úzké mohou rostoucí dětské nohy deformovat.

U výběru dětských bot se nikdy neřiďte heslem „to se časem rozšlápne“. Vaše ratolesti by také neměly po sobě dědit obuv. Bota je vždy vytvarována podle svého prvního majitele a dalším "nositelům" může poškodit přirozený tvar chodidla. 

Vyberte si v naší fotogalerii trendové a pohodlné mokasíny, ve kterých se budete cítit jako v bavlnce!