Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Zbavte se vrásek: 14 věcí, které vám s tím pomohou

 • Vráskám můžete předcházet péčí i kvalitní stravou
  20. února 2013 | 07:00

  Vrásky od smíchu, vrásky od starostí i od toho, jak se mračíme. Máme je všichni a více či méně nás trápí. jak se jich ale zbavit? Začněte stravou a správnými životními návyky. Vaše pleť vám bude vděčná.

 • Borůvky


  Pro někoho při trhání vyvstává otázka: Hřebenem, nebo rukou?
  Autor: Scom
  Temně modré bobulky v sobě skrývají flavonoidy, vitamíny A,C a E, které dokáží odrážet volné radikály. Právě ty totiž narušují strukturu buněk a přispívají tak ke stárnutí pleti.  Dejte si denně hrst čerstvých nebo sušených borůvek a nepotěšíte jen pleť, ale i chuťové buňky.

 • Ořechy


  Sušené plody
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM
  Proč jsou ořechy tak výjimečné? Obsahují nenasycené mastné kyseliny, které se starají o pružnost tkání a tím zpomalují tvorbu vrásek. Co takhle dát si každý den místo dezertu hrst oříšků a vykouzlit si tak dětsky krásnou pokožku.

 • Řeřicha


  Řeřicha
  Autor: Shutterstock.com
  Drobné zelené lístečky nejsou výrazné jen svou chutí, ale také tím, co dokáží. Řeřicha je bohatým zdrojem beta-karotenu, který působí proti poškození kožních buněk volnými radikály.  Nadopovaná je vitamínem C a také vitamínem E, který je důležitý pro zdraví kůže.

 • Špenát


  špenát
  Autor: profimedia.cz
  Jedním z největších bojovníků proti vráskám je špenát, který je doslova napěchovaný luteinem. Ten je účinným filtrem ultrafialového záření, které poškozuje pleť, je důležitý pro vývoj a zdraví očí, ale také pro pokožku. Díky železu, které je ve špenátu, se navíc zbavíte mdlé a zašedlé barvy pleti.

 • Losos a jiné tučné ryby


  Losos
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM
  Růžové lososí maso je bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin, které regulují přítok a odtok látek do buněk, působí protizánětlivě a také tvarují strukturu pleti. Účinné látky obsahuje nejen losos, ale také sardinky, makrela nebo tuňák.

 • Sója

  Sójové produkty
  Autor: Shutterstock.com

  Do svého jídelníčku zařaďte také sóju. V ní najdete látky fytoestrogeny, které povzbuzují tvorbu kolagenu a navracení pleti její pružnost.
 • Dejte pozor na slunce


  Slunce je v mnoha směrech i lék
  Autor: profimedia.cz
  Sluneční paprsky jsou pro náš organismus nepostradatelné, to ale neznamená, že byste se před nimi neměli chránit. Pro pokožku není nic horšího, než časté opalování a vystavování se UV záření bez ochranného faktoru, proto v létě i v zimě a na horách vždy, používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem.

 • Přestaňte kouřit


  Přestat kouřit není snadné
  Autor: profimedia.cz
  Nejen vaše plíce, ale i pokožka trpí, pokud kouříte nebo se často vyskytujete v zakouřených prostorách. Vědecké studie dokazují, že cigaretový kouř uvolňuje enzymy a také štěpí kolagen a elasticin, které jsou důležitými součástmi kůže. Kuřáci tak mají až o 40% tenší kůži, než nekuřáci.

 • Sladký spánek


  Vybrat správnou matraci je pro kvalitní spánek velice důležité.
  Autor: Profimedia.cz
  Dostatečně dlouhý spánek je důležitý pro celkovou revitalizaci organismu. Nemáte-li dostatek spánku, začne tělo produkovat kortizol, hormon, který navozuje v těle krizovou situaci a důležité živiny odvádí z orgánů tak, aby jich bylo co nejvíce pro mozek. Tím poškozuje kožní buňky a urychluje jejich stárnutí. Dostatek spánku naopak podporuje tvorbu růstového hormonu HGH, který napomáhá pleti, aby byla silná a pružná.

 • Spěte na zádech


  spánek
  Autor: Shutterstock.com
  Zní to možná komicky, ale je to tak. Pokud si každou noc mačkáte obličej do polštáře a vstáváte se vzhledem šarpie, pak se nedivte, že dříve či později vám vrásky zůstanou.  Spánek tváří dolů nejvíce napomáhá vzniku vrásek v okolí obočí, spánek na straně zase v okolí brady a tváří. Proto raději usínejte v poloze na zádech a nechte pleť obličeje odpočívat po celé její ploše.

 • Nevidíte? Pořiďte si brýle


  Brýle nemusí slušet každému, ideálním řešením je operace.
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM
  Znáte to, občas zaostříte nebo přimhouříte ve slunci oči, ale nechce se vám kvůli tomu pořizovat si brýle. Jenže každý takovýto „úšklebek“ zanechává nenavrátitelné stopy a vytváří vrásky.

 • Hydratujte


  Pitný režim je důležitý i v zimě
  Autor: profimedia.cz
  Proti vráskám bojujte vodou a to zevnitř i zvenku. Pro bezchybnou pleť je důležitá dostatečná hydratace, kterou obstará pitný režim i kvalitní hydratační krémy a séra.

 • Dejte pozor, čím si myjete obličej


  omývání obličeje
  Autor: Shutterstock.com
  Podle dermatologů je potřeba pleť na obličeji hýčkat nejen kvalitními krémy, ale také ji mýt tou správnou vodou. A také mýt ji přiměřeně. Omýváte-li si obličej příliš často, příliš tvrdou vodou nebo používáte mýdlo a nekvalitní prostředky, pak si splachujete z pleti důležitý ochranný film. Pokožka se pak stává vysušenou, citlivou a náchylnou k tvorbě vrásek. Zkuste na obličej používat kojeneckou vodu a místo mýdla čistící pleťové mléko.

 • Přestaňte si podpírat obličej

  žena
  Autor: Shutterstock.com
  Také se často přistihnete, jak si v práci u počítače nebo doma u televize podpíráte obličej rukama? Pak s tím hned přestaňte. Nejen že si neustále přenášíte bakterie z rukou na obličej, ale ještě k tomu si sama sobě krabatíte pokožku a dobrovolně si tak vytváře vrásky.

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...